Daha önce “inşallah yeni Spider-Man Peter Parker” olmaz derken, kast ettiğimiz şeyin altında sadece çeşitlilik görme arzusu yatmıyordu. Çok açık konuşayım, bunu söylerken 5 filmdir ısrarla izlediğimiz sıkışık Parker’ı tekrar görme korkumuz daha çok geçmişti aklımızdan. Peter Parker, 5 filmdir kıt kanaat geçiniyor, Spider-Man olmakla ilgili tereddütler yaşıyor, aynı Ben Amca’nın ölümüne aynı May Hala ile ağıt yakıp, yine kız arkadaşını zor durumlardan kurtarıyordu.

Yani ne diyelim, meğerse biz Sony’nin hakkını yemişiz. Meğerse ortada bunu bir noktada kısıtlayan bir anlaşma varmış. Gawker’ın elde ettiği dökümanlara göre, Marvel ve Sony, Spider-Man’in film haklarını 2011’de yenilerlerken, ortaya bazı şartlar konulmuş. Bu şartlar Marvel tarafından gelmiş gibi gözüküyor: Spider-Man’in olamayacağı şeyler, ve Peter Parker’ın olamayacağı şeyler sıkı bir şekilde belirtilmiş. Öncelikle gelin, Spider-Man yasaklarına bakalım.

amazing_spider-man.0_cinema_720.0

 • Erkek olmalı.
 • İşkence yapmamalı.
 • Nefsi ya da başka bir şekil müdafaa harici kimseyi öldürmemeli.
 • 13 yaş altına uygunsuz olacak bir dil kullanmamalı.
 • Tütün içmemeli.
 • Yasadışı uyuşturucuları satmamalı / dağıtmamalı.
 • Alkol sorunu olmamalı.
 • 16 yaşından önce seks yapmamalı, 16 yaşından küçük kimseyle seks yapmamalı.
 • Homoseksüel olmamalı (Marvel o karakteri homoseksüel olarak tasvir etmediği sürece).

Bu kurallar Spider-Man üst karakterini kapsıyor. Yani şöyle, bu kaidelere göre Spider-Man kostümünü Miles Morales giyebilir, Ben Reilly giyebilir, Brian Braddock giyebilir. Hepsi okey. Ama Gwen Stacy giyemez, Mayday Parker giyemez, zira erkek olma kaidesinden kaybediyorlar. Son kural da biraz kafa karıştırıcı, ama aslında sadece şunu diyor: Spider-Man kostümünü giyen bir karakter, önce Marvel çizgi romanlarında gay olarak gözükmeli. Yani Spider-Man’i gay yapma hakkı, sadece Marvel’a ait.  EğerMiles Morales dedikodularda denildiği gibi gay olsaydı, muhtemelen Spider-Man olmasının önünde bir engel olmayacaktı.

Uyuşturucu, alkol, tütün meseleleri zaten tamamen okey. Ben de istemiyorum Spider-Man’in kolunda şırıngayla gezmesini. Dil meselesinde biraz orta şekerliyim, geçen ASM serisinde Peter’ın “mother hubbard” dediği yer bana hâlâ çok utanç verici geliyor; ama tutup da “ŞİTFAK!” diye dalan bir Spider-Man görmek istemiyorum elbette. İşkence ve nefsi müdafaa harici öldürme olmaması zaten tüm süper kahramanların şiarı. Seks meselesi ise… Yani ne diyeyim, zaten, evet?

Parker-parkour

Peki Peter Parker ile ilgili kurallar ne? Onlar da şu şekilde:

 • Tam adı Peter Benjamin Parker olmalı.
 • Beyaz ve heteroseksüel olmalı.
 • Ebeveynleri çocukluğundan beri kayıp olmalı.
 • Ebeveynlerinin kaybolmasından sonra May Halası ve Ben Amcası tarafından New York’ta büyütülmüş olmalı.
 • Güçlerini ya lisede, ya da üniversitede edimiş olmalı.
 • Güçlerini bir örümcek tarafından ısırılarak edinmiş olmalı.
 • İlk kırmızı ve mavi kostümünü kendi tasarlamalı.
 • Siyah kostüm bir simbiyot olmalı, kendi tarafından tasarlanmamalı.
 • Queens, New York’ta bir orta sınıf aile tarafından yetiştirilmiş olmalı.
 • Liseyi Queens’de, üniversiteyi New York şehrnde okumuş olmalı.

İşte burası Amazing Spider-Man’in formülden niye bu kadar uzaklaşamadığını gösteriyor. Hikayeyi mahalleye kadar belirlemişler yani, adamlar ne yapsın? İşin içine Richard Parker’ın kayboluş gizemini katarak, biraz çeşitlendirmeye çalışmışlar belli ki. Peter Parker siyahi olmasa da olur, sıkıntı yok. Ama illa kendi kostümünü kendi tasarlayacak? Siyah kostüm illa simbiyot olacak? Lisesini okuyacağı muhiti önceden seçmek? Bunlar biraz fazla talepkar değil mi?

Bu noktada sorulması gereken şey şu: Artık Spider-Man MCU’ya dahil olduğuna göre, bunlar esnetilecek mi? Yani 2017’de gelecek olan solo Spider-Man filminde farklı bir şey görecek miyiz? Mesela Miles Morales’e kostümünü bizzat SHIELD veriyordu çizgi romanlarda. Benzer bir şey MCU’da Peter Parker’ın başına gelirse gayet hoş olur bence. Bu gerçekleşebilir mi, yoksa Marvel yine “yok yok kendi tasarlayacak” der mi? Kostümün rengi yine kırmızı – mavi mi olur, yoksa zilyarlarca fazla Spider-Man kostümünden bir tanesini tercih ederler mi bu sefer?

Bunların mutlaka bir bölümünü Civil War’da Spidey sahne alınca anlayacağız. Ama o dakikaya kadar, sanıyorum Sony’ye bir özür borcumuz var. Filmlerin bu kadar formül durmasında, Marvel’ın da payı varmış yahu…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

19 Yorum

 1. Spider-man arketipini bütün dünya biliyor artık. Solo film yapacaklarsa direkt olarak kahramanlığını gösterseler daha güzel şeyler olabilir.

 2. Maddelerin hepsi ztn spider-man’i Spiderman yapan etmenler, marvel sony’ye çizgi romanımın dışına çıkma demiş. Spidey marvel’ın cap.amerika ile birlikte en kişiliklerini koruması gereken karakterleri. Sony ztn istese de başka türlü yapamazdı, marvel da yapamaz. Morales için hala çok erken.

 3. Marvel akıllıca bir sözleşme yapmış,yazılanlar Spidermanin olmazsa olmazları.Ayrıca sonynin elini kolunu bağlayan mı vardı da güzel spiderman filmleri çekemedi neden affediliyor başlıktaki gibi anlamadım!
  Amazing Spiderman 1 filmi hariç filmlerin geneli tam çr havasnda veya onlara uyumlu değildi,gerçi andrewde çirkin diye pek begenmiyordum ama oyunculuğuna laf yok.

  Ama sonunda MCU ya dahil olduguna göre artık bir sorun görmüyorum,yeterki oyuncu seçimini yapsınlarda öğrenelim.

  • Üçlemede genelde çizgiroman ve özellikle 90’lardaki ÖrümcekAdam çizgi filminde esintiler vardı,ancak Örümcek fazla esprili değildi

 4. Marvel burada Sony’ye: “Spider-Man’imi ver yoksa seni s*kerim” demiş, Sony de “S*k!” demiş. Marvel da “Al lan aynı filmi on kere çıkar da iyi bok ye” demiş ve odadan çıkmış.

 5. Bu maddelerin hiçbiri kısıtlayıcı şeyler değil; zaten olması gereken şeyler. Sony ilk ASM filminde orijini gayet inro şeklinde geçip direkt aksiyona dalabilirdi The Incredible Hulk’ta olduğu gibi. Ya da 3. filme Sinister Six hazırlamayı daha geniş bir alana yayıp; sonra da o altılıyı yenmesi için simbiyot kostümü eklerdi hikayeye, 4. film de Venom olurdu filan. Kısacası bulmak istedikten sonra bahane çok.

  Ayrıca TASM2 gayet güzel bir filmdi; evet, belki biraz doluydu ama yine de asla internetin genelinde yapılan yerden yere vurmaları hak etmiyor. İyi toparladılar ilk vasat üstü TASM’dan sonra.

 6. Güntuğ Vural Cevap ver

  Amazing Spider-man serisinin kötü olduğunu pek düşünmüyorum. Filmin kötü karakterleri o kadar etkili değildi. Espirili bir Spidey görseydik daha iyi olurdu. Gwen’in ölümü de planladıkları gibi daha vahşice olmasını tercih ederdim ama film çocuklar için yapılınca bu da elden gidiyor. Sony’nin en büyük hatası elektroydu bence.

 7. Bu şartların sony filmlerinin kimine göre kötü kimine göre yetersiz olmasıyla hiç mi hiç ilgisi yok :/ Originin kötü işlenmesi originde değişikliğe gidilmesini gerekli mi kılıyor? Bir kere origin anlattım ve devamında seriyi kötü(3. filme kötü demek bile gelmiyor içimden ama neyse :D) bitirdim ama dur ben bu işten tekrar tekrar para kazanayım, her seferinde de yenileme ayağına filmlerde değişikliğe gideyim ki karakter ciddiyetini kaybedene kadar ben zaten işimi görmüş olurum. Mahalleyi, liseyi değiştirmek, kostüm hikayesini farklılaştırmak filmleri düzeltecek miydi gerçekten?. Bu muydu istenilen? :/ Bu kısıtlamalar ne kadar etkiledi ki yapılan onca hatayı? Bir de gözlemlediğim ve paylaşmak istediğim bir şey var(Yazının yazarına ithafen). Siteyi bir süredir takip ediyorum. Bilmiyorum bu benim fikrim yanılıyor da olabilirim ama zamanında Marvel ile ilgili olumlu yazılarını fanboyluk(bu sığlık ne zaman bitecek) olarak görenlere, objektif olduğunu gösterme gayreti içine fazla girdin gibi. Düşünceyi istemeden de olsa ön yargıya göre oluşturmak bir yazarın/eleştirmenin düşeceği en büyük hatalardan biri. Umarım yanlış anlamazsın sadece paylaşmak istedim 🙂

 8. Ne var ki bunlarda bunlar olmasa zaten spider-man değil başka karakter olur. Ayrıca güzel kardeşim inşallah spider-man peter parker olmaz kısmında -mız -miz eklerini kullanma senden başka kimse dile getirmiyor bunu herkes istiyormuş gibi yazmış bir de

 9. Alkın Yılmaz Akter Cevap ver

  Bence Marvel’ın böyle şeyler istemesinin sebebi ileride yapmayı planladıkları Spiderman’i MCU’ya katma olayı olduğunda o karakteri direk olarak kullanabilmek istemesi olabilir. Daha sonra da yeni aktörün performansını veya fiziksel özelliklerini beğenmeyip yeniden seçmek istemiş olabilir. I’m just sayin…

 10. Kostüm konusunda kevin feige aylar önce şu an da mcu içinde bir spider-men var kendi ev yapımı köstümüyle etrafta dolaşıyor ama biz şu an için göremiyoruz demişti.

 11. Abdulkerim Eser Cevap ver

  Onu bunu bilmem de ben aynı Spider-Man hikayesini tekrar tekrar görmekten sı-kıl-dım. Bi daha aynı hikayeyle sinemada olursa vallahi izlemem.

 12. Eee ne var bunda bunlar spiderman i korumak için zaten gitsin 10 yaşındaki çocuğumu s*ksin Hem syah kostüm mecburen symbiot olacak hikayesi o hani. Ilk kostümünüde her zaman parker kendi yapıyor hiçbir engel görmüyorum ben burda

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.