Ana akım sinemanın kalbinin attığı gece geldi çattı. Adaylar açıklandığından, hatta Altın Küre Ödülleri’nden beri geçtiğimiz yılın en büyük dokuz filmi için Akademi Ödüllerini bekledik, tahminlerimizi yaptık. Midsommar ve Uncut Gems gibi çok ses getiren filmlerin adaylıklarını görememek birçok kişiyi üzse de genel olarak filmlerden beklentilerimizi yüksekti. Geçtiğimiz sene sinemaseverler için gerçekten dolu dolu bir yıldı, bu senenin Akademi ödüllerini de yine sabırsızlıkla bekledik.

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan filmi olan, bizim de öve öve bitiremediğimiz Parasite, Akademi
ödüllerine de damgasını vurdu. Aday olduğu büyük kategorilerin hepsinde kazanan Parasite ve
dolayısıyla Bong Joon Ho, En İyi Film, En İyi Yönetmenlik, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Yabancı Film ödüllerinin sahibi oldu. Altın Küre Ödüllerinde yalnızca En İyi Yabancı Film ödülünü kazanan Parasite’ın hakkının yenildiği düşünülüyordu. Bong Joon Ho da “biraz yabancı film izleyin de kültürlenin” temalı bir konuşma ile Amerikan halkını vizyonunu genişletmeye çağırmıştı. Akademi jürisi bu çağrıya uymuş olacak ki tüm büyük ödüller Parasite’a gitti.

Altın Küre’de 1917 filmiyle En İyi Yönetmenlik ve En İyi Drama ödüllerinin sahibi olan Sam Mendes, En İyi Komedi ve En İyi Senaryo ödülünün sahibi Quentin Taratino bütün ödülleri Parasite’a kaptırınca evlerine hüsranla döndüler. Akademi’nin yaş ortalaması ve “maskülen” filmlere düşkünlüğü sebebiyle En İyi Film Ödülü’nü alacağı neredeyse kesin gözüyle bakılan, en azından En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dalında iddialı adayları olan The Irishman’nin ise elleri bakın bomboş kaldı. Aday olan neredeyse tüm filmlerin fark edilir derecede beyaz bir kadroya sahip olması ve yönetmenlerin hepsinin erkek olması sebebiyle Akademi hem ırkçılık hem de cinsiyet ayrımcılığı iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı. Akademi jüri üyeleri kendilerine yapılan ayrımcılık “yaftalarını” bu törenlik geri çevirmeyi başardı. En azından ırkçılık kısmını halletiler, belki seneye kadın yönetmenleri de görerek cinsiyet ayrımcılığı işine de el atarlar. Seneye ne olur bilemeyiz, kısmet.

Genç sinefillerin sevgilisi Taika Waititi Jojo Rabbbit ile En İyi Uyarlama Senaryo ödülünün sahibi oldu. Bir komedi filmini Akademi ödülü alması sık karşılaştığımız bir durum değil, bu sebeple hem Taika-sever hem de komedisever olarak çifte mutluluk yaşıyorum. Oyunculuk ödülleri ise Altın Küre ile birebir gitti, adaylar çok iyi olunca kimse çok da şaşırmadı. En İyi Animasyon Filmi ödülü de Toy Story 4 ile Pixar’a gitti, burda da yine şaşırmadık. Sonuç olarak kimseyi çok üzmeyen, aksine çok da sevindiğimiz bir ödül töreni oldu.

İşte ödül kazananların listesi;

En İyi Film: Parasite

En İyi Yönetmen: Bong Joon Ho, Parasite

En İyi Orijinal Senaryo: Bong Joon Ho ve Han Jin Won, Parasite

En İyi Uyarlama Senaryo: Taika Waititi, Jojo Rabbit

En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix, Joker

En İyi Kadın Oyuncu: Renée Zellweger, Judy

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt, Once Upon A Time… In Hollywood

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern, Marriage Story

En İyi Sinematografi: Roger Deakins, 1917

En İyi Orijinal Şarkı: Elton John, “(I’m Gonna) Love Me Again”, Rocketman

En İyi Film Müziği: Hildur Guðnadóttir, Joker

En İyi Yabancı Film: Parasite (Güney Kore)

Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.