Geçtiğimiz Temmuz ayında Disney’nin D23 Expo kapsamında birçok projesine dair haberini yazmıştık sizlere. Bu süreç içerisinde gelen ve Guy Ritchie‘nin çekeceği canlı film olan Aladdin için belirlenen başrol oyuncuları haberimiz de aynen şöyleydi hatırlarsanız. Naomi Scott ve Mena Massoud isimleri dışında bir de Genie için Will Smith’in belirlendiğini belirttiğimiz yazılarımızda, zaten aşağı yukarı düşüncelerimiz şekillenmişti çoktan. Ama olur ya, unutmuşuzdur diye tekrardan bir tazeleyelim bu fikirleri dedik, ayrıyetten bir de yeni minik bir haber eklemek istedik.

Minik desek de haberin değeri Aladdin severler için büyük aslında. Zira bir filmin kötü adamı sahneye çıktığında, ona bakmamak ve fısıltılar eşliğinde dedikodusunu çevirmemek imkansız bir husus. Hele ki bu kötü adam, Disney’nin en eski kötülerinden biri olan Jafar olunca, ister istemez bir dikkat kesiliveriyor insan. Evet ya, Jafar. Daha başrol oyuncularının belli olduğu haberimizde bile söylediğimiz “Jafar’ı ne yapacaklar acaba?” sorumuz, şimdi yanıt bulur gibi oldu ve biz hakikaten ne tepki vereceğimizi şaşırdık bir bakıma.

MARWAN_KENZARI-1

Tanıştıralım: Marwan Kenzari, nam-ı diğer Aladdin’in canlı filminde Jafar’ı oynaması beklenen oyuncumuz. Bu sene çıkan Mumya filminde oynayan Kenzari’nin, bir sonraki rolü de Murder on the Orient Express filmindeki kondüktör olacak. Kadroda Will Smith dışında hemen herkes az tanınan tipler olduğundan, bu konuda zaten bir sıkıntımız yok şimdilik, oyuncuların yeni projelerle kendilerini kanıtlamaları her zaman güzel bir düşünce. Ama gel gelelim ki, bizim aradığımız Jafar bu mu gerçekten?

Jafar’ın animasyondaki haline tıpa tıp benzeyen bir görüntü elbette beklemiyoruz, bu çok zor bir şey tamam. Ama sanki… Ne bileyim, Jafar olabilmek için fazla mı uygunsuz? Ben en azından biraz daha yaşlı birilerini beklerdim diyebilirim. 34 yaşında olan aktör için 65 yaşındaki bir kötü adam rolü… Üstelik Hollywood’un makyaj konusundaki yetenekli ellerine güvenmek gibi bir umut bile beslemiyorum bu konuda, o derece sözüm kalmadı yani bu seçime.

960

Kenzari dışında bir de ilginç bir şekilde Aladdin’in sırf bu canlı filmi için özel yazılmış bir karakter daha açıklandı: Jasmine’in hizmetçisi Mara. Bu hanım kızımızı oynayacak isim ise New Girl izleyenlerin hemen tanıyabileceği komedyen olan Nasim Pedrad. Karakterine dair The Hollywood Reporter’dan aldığımız haberde fazla bir detay yok, ama sırf bu filme özel geleceği hususuna dikkat çekmişler kendileri. Ne gibi bir önemi olacağı ya da filme ne katacağı ise gelişmeler ışığında şekil alacağa benziyor. Ama anladığımız kadarıyla Jasmine’in yaşıtı ve onun en iyi arkadaşı tarzında bir hizmetçiden çok, kıza akıl verebilecek tarzda orta yaşlı bir hizmetçi abla olacak gibi Pedrad’ın karakteri. E malum, aktrisler arasındaki yaş farkı göz ardı edilemez.

Biz iyisi mi şimdilik Mara’yı falan boşverelim, tekrar gelelim Jafar’a. Ya sahiden, hoşunuza gitti mi bu seçim? Ön yargıyla yaklaşmaktan da hiç hoşlanmam ama sahiden de filme dair pek bir heyecanım kalmıyor gittikçe. Bazı filmlerin yeniden çekilmesi iyi güzel de, düzgün ve hoş bir yorumlamayla modernize etmeyeceklerse ya da yeni bir güzellik katmayacaklarsa, eski haliyle çocukluk anılarımızda kalsa daha iyi bence. Ne dersiniz?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.