The Force Awakens’ın içerisinde tonlarca gizem vardı. Pek çoğunun cevabını The Last Jedi‘da bulabileceğimize inanıyoruz. Örneğin Rey’in ailevi durumu ilk filmin büyük bir kısmıydı, onunla ilgili az çok bir şey öğreneceğimizi yakın zamanda Daisy Ridley bizzat söyledi. Bir yandan en büyük gizemin, yani Luke’un başına neler geldiğinin ve neden inzivaya çekildiğinin de cevabı kesin verilecek. Ancak bir gizem var ki, onu son filme kadar çözümleyebilecek miyiz emin olamıyoruz.

Snoke kim?

Herkesin bir Snoke teorisi var malumunuz. O kadar ki, insanlar ortalıkta “Snoke teorin berbat” diyen tişörtlerle gezmeye falan başladılar, düşünün. Kolektif olarak ilgimizi çekiyor mesele, bu sebeple de ne zaman biri konuşsa, kulak kabartıyoruz. Hele ki konuşan karakteri canlandıran Andy Serkis ise, kulaklar birken iki oluyor. Kendisine çuvalla methiyeler düzdüğümüz müthiş insan Serkis, şöyle demiş bir röportajında:

Hiç sorguya mahal yok, [Snoke İmparator’dan ve Vader’dan daha güçlü]. Kaynaklarının ucu bucağı yok, öyle diyelim. […] Snoke’da bir hasar, bir kırılganlık da söz konusu. Suratı içeriye gömülmüş, ağzında yaralar var, vücut biçimsiz. Ama kendisi çok güçlü, daha fazlasını söylemeyeyim. Snoke, Güç’ün karanlık ucu. First Order’ın lideri, ama kendi ayrı planları var. O çok zalim bir manipülatör.”

Snoke

E bu… Snoke hakkında üç yıldır duyduğumuz en açıklayıcı şey. Ama hâlâ çok karışık. Daha önceden karakterin bir Sith Lordu olmadığı söylenmişti zaten, şimdi de burada bir “karanlık ucu” tanımı yapılıyor. Üstelik First Order’dan da ayrıştırıyor Serkis. Sanki First Order, Snoke için İmparatorluk’un İmparator’a ettiği kadar anlam ifade etmiyormuş gibi. Çünkü Palpatine için İmparatorluk çok önemliydi, ancak Serkis’in çizdiği tabloda halefinin First Order’a yaklaşımı çok daha bencil gibi gözüküyor. E ne istiyor bu adam o hâlde?

Güç istemediği kesin, baksanıza zaten Serkis İmparator ve Vader’dan daha güçlü diyor. Force gücü olarak demediği çok belli; orasını geçiyoruz. Belli ki daha politik ve maddi bir güçten söz ediyor Serkis başkan. Koskoca gezegeni silaha çevirttirmiş adam neticede. E peki, ama yine soruyoruz; ne istiyor ki bu adam? Luke Skywalker’ı mı? Niye? Ne yapacak? Niyeti ne? Kim bu adam?

Vallahi çıldıracağız. Siz ne diyorsunuz?

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.