Ant-Man’in kanımca en büyük başarısı, ne Marvel’ın üst üste 1 numaradan listelere giriş yapan filmler serisini bozmaması; ne de George R. R. Martin’den aldığı yıldızlı pekiyi: Bence Peyton Reed’in filminin aştığı en büyük engel, filmden sonra pek fazla kimseye “Ah bunu Edgar Wright çekeydi” dedirtmemiş olduğu gerçeği.

Ant-Man Thomas The Train

Bildiğiniz gibi İngiliz yönetmen Edgar Wright’ın Marvel ile anlaşamaması üzerine çok fazla şey yazılıp çizilmişti vaktinde. Kendine çok hacim bulan bir teori; Marvel’ın, daha doğrusu Disney’nin filme çok fazla ürün yerleştirme eklemek istemesi, Wright’ın da bunu reddetmesiydi. İki taraf da bunu inkar etti; daha doğrusu Marvel reddetti, Wright ise konu ile ilgili bir şey söylemedi. Buna rağmen, bu teori hep akıllardaydı. Fakat son filmde gerçekten de ciddi ürün yerleştirmesi olmasına rağmen, hiç kimse bununla ilgili bir şey söylemedi eleştirilerinde. İşte tam olarak da bunun sebebini çözümlemiş olabiliriz.

Peyton Reed’in Film School Rejects’e verdiği röportaja göre, filmin en komik sahnelerinden ikisi olan, aynı zamanda da en bariz ürün yerleştirmesi içeren tren seti sekansı ve Siri eşlikli kavga sahnesi için espri önce düşünülmüş, reklam sonradan uyarlanmış. Reed o sahneye meşhur oyuncak ikonu Thomas the Train’i yerleştirmeyi çok istemiş, hatta bunun için bizzat Thomas the Train’in yapımcılarına gidip ikna için dil dökmüş. “Thomas’ın ikonik sureti olmasa, o sahne öyle komik olmazdı” diyor Reed.

Ant-Man 2

Siri sahnesi içinse filmde iPhone’a yer verileceği zaten belliymiş önceden. Bunu çanta içerisinde düşünmek, Reed’in aklına gelmişler. Espriyi de Siri üzerinden kurgulamaya karar vermişler, fakat Yellowjacket’ın yanlışlıkla Cure albümü açması, Reed’in şahsi Cure hayranlığından doğmuş. O şarkının sahneye mükemmel uyduğunu fark ettiklerinde ise Robert Smith’e ulaşıp, şarkısı için izin istemişler. Bizce iyi ki de yapmışlar, zira iki sahnede cuk oturuyordu ve hiç de sırıtmıyordu. Aynısı, Baskin-Robbins sahnesi için de geçerli. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Filmdeki ürün yerleştirmeler sizce tadında mıydı?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.