Açıkçası ne yalan söyleyeyim, daha bir, bir buçuk ay öncesine kadar Marvel’ın tanıtmakta ve ne olduğunu anlatmakta en zorlandığı filmin Ant-Man olduğuna çok emindim. Film yaklaşık olarak sekiz sene boyunca üzerine emek veren yönetmenini kaybettiğinde, ortaya çok garip bir durum çıkmıştı. Herkes bir dönem artık “Marvel’ın bozduğuna” çok ikna olmuştu, hatta o kadar ki, yeni yönetmen Peyton Reed filmin kadrosuyla Comic-Con’a çıkınca o efsane Hall H’de yuhalanmıştı resmen.

s-ff1b8ffa9e3d52aa5667a1dc4e9d459bc9b9ed91

Bu karamsar tablo sadece bana ait değildi. İlk aşamada filmin açılışta yaklaşık 55 milyon dolarlık bir haftasonu gişesi yapılacağı ön görülüyordu. Bu Marvel’ın ikinci filmi olan The Incredible Hulk’ın dahi aşağısında kalacak bir açılış tablosuydu ki, Jurassic World, Age of Ultron, Furious 7 gibi filmlerin birbirleriyle rekor alışverişi yaptığı bir senede bu iyiden iyiye korkunç gözüküyordu. Bir de dedim ya, üzerine Marvel The Avengers için, Guardians of the Galaxy için, Age of Ultron için konuşturduğu o pazarlama sihrini koyamamış gibi gözüküyordu.

Meğerse arkadaş, ne koymuş hem de ne koymuş. Filmin Civil War ile olan göbek bağının ortaya çıkması, bazı basın mensuplarına önceden özel gösterim yapılması, fragman ve pazarlama konusunda özel bir lisan belirlenmesi baya etkili olmuş. İlk analizlerin aksine, Ant-Man şimdi ilk haftasonunda yaklaşık 65 milyon dolarlık bir açılış yapacak gibi gözüküyor, ve bu rakam sadece ABD için geçerli. Jurassic World ve Ultron’un 200 M$ civarındaki açılışlarının yanında minik gözüküyor olabilir, ama Marvel’ın gayet başarılı saydığı Winter Soldier ve The Dark World gibi filmlerle aynı seviyede.

ant-man-costume

Üstelik bu artış ivmesi devam edecek gibi de duruyor. Bizce de film kesinlikle Jurassic World seviyesine yetişemeyecektir, ama eğer ilk izleyenlerin tepkileri olumsuz olursa o haftasonunu domine edebilir. Zira en büyük rakipleri Ian McKellan’ın başrolünde oynadığı Sherlock Holmes, ki ciddi bir gişeye erişemeyeceği çok belli; bir de Judd Apatow’un yönettiği Amy Schumer başrollü Trainwreck, ki o da Ant-Man’den farklı bir kitleye yürüyecektir. Marvel’ın en aile dostu filmlerinden biri olduğu söylenen Ant-Man, o haftasonunda torun torba gidilecek bir film olarak seyircilerden geçer not alırsa, Guardians of the Galaxy’nin 90-95 milyon dolarlık açılış seviyesine yakın bir noktaya da gelebilir.

Siz ne diyorsunuz peki? Sizin tahminleriniz neler? Onları alalım!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.