Gerçekten, tüm kalbimle belirtmek istiyorum ki; olabildiğince samimi başlık kullanmaya çalışan bir insan olarak en sonunda Türkiye basın-yayın tarihinin klasik yem cümlelerinden birini dürüstlükle kullanabildiğim için çok mutluyum. Evet, Anthony Hopkins gerçekten de “olay yaratacak sözler” söyledi. Olay henüz “Ünlü Aktör Ne Dedi? İnanamayacaksınız!” kıvamında değil; ancak eminim film seven ve az buçuk gözü gören herkes için epey olay olacak. Çünkü koskoca Anthony Hopkins, soluksuz Michael Bay övdü.

Michael Bay! Yıllardır sinema dünyasının tartışmasız şaka malzemesi olan, meme’lerde dalgaları milyarlarca kez geçilmiş, iyi bir yönetmen olmadığı neredeyse küresel bir seviyede kabul edilmiş olan Michael Bay için, Batı dünyasının son yüz yılda yetiştirdiği en büyük aktörlerden biri şu ifadeleri kullandı:

Bana Transformers robotlarında yaptığı çalışmaları, yaptığı işi anlatıyordu. Nasıl onları rafine edip, sonra özel efekt adamlarıan gittiğini; ışığın metalden yansıması da dahil tüm detayları nasıl tasarladığını falan. Filme başlamadan önce, bir sabah kahvaltısında anlattı tüm bunları. Ben de düşündüm ki, ‘Bu adam bir dahi. Gerçekten öyle’. Oliver Stone ve Spielberg ve Scorsese ile aynı kumaştan bir adam bu. Deha. Savant gerçekten bu insanlar. Michael Bay bir savant.”

Michael Bay

Ee, var mı yanıltıcı clickbait? Nasıl oldu böyle bir olay yarattı mı sözler içten içe? Bizde samimi yarattı. Çünkü Hopkins abimiz “Michael Bay de iyi efekt yapıyormuş” demiyor. Adam resmen bir sabah kahvaltısında vurulmuş Michael Bay’e. Oliver Stone diyor, Spielberg diyor, Scorsese diyor. Aynı kumaştan diyor. Çevirimize güvenmeyenler için, “He’s the same ilk as…” diye anlatıyor. Arkadaşlar anlıyor musunuz, yıllardır dalga geçtiğimiz adama Anthony Hopkins dahi diyor. Yetinmiyor, bir de daha fiyakalı bir kelimeyle tekrar ediyor. Savant diyor!

Bir noktadan, Hopkins’in gördüğü şeyi görmek mümkün. Michael Bay gerçekten de –ona gömenlerin de kabul edeceği gibi– özel efekt ve görsellik konusunda üst düzey bir yönetmen. ERB’nin de dediği gibi, iş patlamaya geldi mi, gerçekten ondan iyisi yok. Ama işte film sadece gözle de izlenmiyor ki? Değil mi? Ya bilmiyoruz, Anthony Hopkins ile de ters düşesimiz yok yani sinema konusunda. Sessizce “bir bildiği vardır lan koskoca Hopkins’in” deyip, Michael Bay’i bundan sonra dahi mi kabul etsek n’apsak?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.