Bu… Az önce sağda solda sörf ederek sürterken gördüm. “Aquaman’in yönetmeni James Wan, post-prodüksiyon aşamasında aldığı ilhamları açıkladı” diye bir başlık. Yemin ediyorum ağzım açıldı, şaşkınlık yaşadım, beş saniye sonra kafası geldi: Bu sene Aquaman çıkacak. Yetinmedim. IMDb’ye girdim. Baktım evet, gerçekten de 21 Aralık 2018 tarihinde vizyona girmesi planlanan bir adet Aquaman var. Yönetmen James Wan. Başrolde Khal Drogo.

Bu şahsi bir ayıbım mı diye düşündüm bir müddet. Yalnız olması pek muhtemel gelmedi. Profesyonel istasyonum popüler süper kahraman kurgularıyla ilgili son gelişmeleri yorumlamak, fragmanları analiz etmek, ortaya çıkan işleri eleştirmek. Her şeye yetişemeyeceğimiz için de site olarak ilginç şeyleri seçiyoruz fikir belirtmek için. Aquaman’in ilginç neyi çıktı diye düşündüm… Hiçbir şey. Afişi yok, fragmanı yok, teaser’ı yok, röportaj verilmemiş, görüntüler paylaşılmamış. İşin fenası, içinde geçtiği evren; yani DCEU ile ilgili hiçbir şey yok bir süredir.

justice_league_aquaman_jason_momoa

Bakın, bunun bir bölümü post-Infinity War sendromu. The Snap™ öyle bir dürümledi ki hepimizi, peşi sıra gelen Deadpool 2‘yi de, Solo‘yu da kimse konuşamadı. Jurassic World 2 çok ciddi bir varoluş mücadelesi veriyor Infinity War’ın sessiz ama kuvvetli film sonrası hype’ının altında. Ama bunun tek açıklaması bu değil. Olamaz. Çünkü biraz daha az Thanos düşünmeye başlayacağımız günlerde çıkacak filmler için bir sürü muhabbet noktası var.

Bakın sayıyorum; Ant-Man and the Wasp’ın fragmanı var. Incredibles 2’nin fragmanı var. Venom’un fragmanı var. Fantastic Beasts 2’nin fragmanı var. Into the Spider-Verse’in teaser’ı var. Captain Marvel’ı ve Avengers 4’ü zaten çıkana kadar konuşacağız; çünkü onların artık organik pazarlama araçlarına dönüşmüş kuvvetli evrenleri var. Aquaman nesine güveniyor? Gerçekten, nesine güveniyor? Filmin çıkışına altı ay kaldı. Jurassic World 2 “Abi yine dinozordan fazlamız çok yok, buna ikna etmek için erken başlamamız lazım” diye düşünüp geçen sene başladı filmin pazarlamasına. Sony her Spidey projesini yıllardır anlatıyor.

Bana Aquaman’in handikapı çok fazla gibi geliyor. Çok fazla kişinin DC’ye güveni kalmadı. Paramızı vereceğimiz çok daha iyi süper kahraman alternatifleri var. Karakterin yıllardır üzerine yapışan “balıklarla konuşuyor” şakasını Justice League’de de onayladıkları için muhabbet iyice abardı. Khal Drogo da eskisi kadar sevgilisi değil genç kızların. Şu durumda bu cool’luk nedir, nedendir sizce geekler? Hak mıdır? Bu filmin pazarlaması böyle mi yapılmalıdır?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.