Çünkü yeter da? Yani gerçekten yeter. Hani komikti, gülüyorduk falan LucasArts’ın çıkarttığı bazı şapşirik oyunlara ama, adamlar çıkartıyorlardı be. Gerçekten. Belki karşımıza ne idüğü belirsiz Jedi Starfighter’lar, Bounty Hunter’lar da geliyordu; zırtapoz Clone Wars oyunlarına katlanıyorduk ama en azından o derede bir Republic Commando bulma imkanımız da vardı. Bir Knights of the Old Republic‘in daha gelmesi her zaman olasılıklar dahilindeydi mesela. Şimdi? Şimdi EA’in Battlefront serisinin insafındayız.

Biz şöyle oyunlarla karşılaşabilme ihtimalini özledik. Hancı, getir maddeleri, başlasın liste. Sayıyoruz hayal kurduğumuz Star Wars oyun tiplerini; okur, buyur!

 

1. Kaçakçılık Oyunu

Elite_01

Ne Gibi: Elite: Dangerous

İlla Elite kadar kapsamlı ve detaylı olması gerekmez. Şöyle Kessel’den mal alıp, Corellia’ya doğru götürebildiğimiz güzel ve basit bir uzay simülasyonu olsa yeter. Hatta Disney ve EA isterlerse bunu direkt olarak önümüzdeki senelerde gelecek Han Solo filmine de bağlayabilirler. İstenmiyorsa saldım çayıra mevlam kayıra, herkesin kendi kaçakçısını oynadığı bir MMO da olabilir. Sahi, bu dakikaya kadar neden yapılmadı bu?

 

2. İmparatorluk Merkezli 4X Strateji Oyunu

2015-04-17_00001

Ne Gibi: Galactic Civilizations

Civilization Beyond Earth gibi, “işte yerdeyiz ama, yer mor! vuu” tipi bir uzay 4X’inden söz etmiyoruz, baya Galactic Civ – Sins of a Solar Empire tarzı bir uzay 4X’i. Ve ne kadar gerçek dışı bir şey söylediğimizin de farkındayız. 4X oyunların soyu zaten hiçbir zaman öyle bereketli olmadı, son yıllarda da iyice dibini görmüş vaziyetteyiz. Ancak işte sorun da burada, eskiden o kadar Star Wars oyunu çıkıyordu ki araya bir Empire At War da kaynayabiliyordu. Şimdi hayal.

 

3. İsyan Merkezli Taktiksel Rol Yapma Oyunu

XCom2-stormtropper-star-wars-helmet

Ne Gibi: XCOM 2

Bunun gerçekten ne kadar iyi bir fikir olduğunu hayatımdan yetmiş beş kelime ayırıp anlatmama dahi gerek yok. Death Star planları çalına çalına hâl oldu. Bu yıl bir daha çalınacaklar. “Bir yere girip bir plan çalma” fikrini bu kadar göbeğine koymuş bir evrenin zaten bu dakikaya kadar sağa sola gidip bir şeyler çalan bir ekip bazlı taktiksel rol yapma oyunu yapmamış olması cinayet. Rebels’ı da uyarlarsan gider bu arada bu konsepte.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.