Şimdi hâliyle, çok doğal olarak “Assassin’s Creed için Macbeth ne alaka?” diyeceksiniz. Neticede okuyan okumayan herkes Macbeth‘in Shakespare’in en önemli oyunlarından biri olduğunu, İskoç ordusunda bir asker olan Macbeth‘in, kendisiyle ilgili yapılan bir kehanet ve karısının verdiği teşvikle birlikte tahta yönelik hamle yapışını ve sonrasında yaşanan psikolojik çöküşünü konu aldığını bilir. Bunun Assassin’s Creed ile ne alakası var?

Macbeth

Şöyle bir alakası var: 2016 yılında çıkacak olan ve geçtiğimiz gün ilk görselini paylaştığımız ilk Assassin’s Creed filminin çekirdeğini bu Macbeth’i çeken üçlü oluşturuyor. Macbeth’in başında, Assassin’s Creed filminde olduğu gibi Avustralyalı yönetmen Justin Kurzel var. Birkaç sene evvel çıkışını Snowtown filmiyle yapan Kurzel’in yanı sıra, Assassin’s Creed ve Macbeth filmleri iki de başrol paylaşıyorlar.

Bunlardan biri, elbette Michael Fassbender. Assassin’s Creed filminde Callum Lynch ve onun atası İspanyol suikastçi Aguilar‘ı oynayacak olan Fassbender, burada da oyunla aynı adı taşıyan karakteri canlandırıyor. Diğer oyuncu da Marion Cotillard. Cotillard’ın Assassin’s Creed filminde oynayacağı rol henüz belli değil; ama kendisi Macbeth’de baş karakterin karısı Lady Macbeth‘i canlandırıyor.

Yani anlayacağınız, Assassin’s Creed filminin gerçekten işleyip işlemeyeceğine dair dev bir belirteç olacak bu Macbeth uyarlaması. Hem de -şimdi eğri oturup doğru konuşalım- pek çok Shakespeare oyununun aksine Macbeth çok rahat izlenebilen bir şeydir ki, Kurzel de bu ulaşılabilirliği yakalayıp katlamış gibi gözüküyor. Filme yağdırılan övgüler hakikaten göz doldurduğu gibi, fragmandan seçebildiğimiz kadarıyla çok etkileyici bir görsel lisana da ulaşılmış. Filmin şimdilik bizim buralarda bir çıkış tarihi yok. Ama Aralık 2015’te ABD’de çıkacak olması Oscar yarışına oynadığını gösteriyor. Dolayısıyla eğer ödüllere aday olursa, önümüzdeki bahar ayları gibi bizim memlekete de uğrayabilir. Şimdilik sadece fragmanla yetinmek lazım. Buyurun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.