Daha önceden dile getirmiştim; bu tip gişe kovalamacılarına girmek; takibini, analizini yapmak bana çok keyifli geliyor. Video oyunlarında hani oyun bittikten sonra bir istatistik ekranı açılır ya? Şu kadar adam öldürdün, şu kadar hasar verdin, şu kadar obje kovaladın diye? Sanki o ekrana filmler için bakıyormuşum gibi geliyor. Furious 7’nin muhteşem çizgisini zaten konuşmuştuk daha önce, ama şimdi mesele asıl büyük aslana geldi. Avengers: Age of Ultron resmen ana vatanında da ilk haftasonu açılışını yaptı, gişe rakamları ilk hasılatlar orantısında belli. Durum ne?

Hemen söyleyelim, Avengers: Age of Ultron selefinin açılış hasılatını geçemedi. Kuzey Amerika gişe tarihinin gelmiş geçmiş en büyük gişe hasılatı 207.4 milyon dolarla hâlâ 2012 tarihli Avengers’a ait. Age of Ultron’dan önce, ikinci sıra 174.1 milyon dolarla Iron Man 3‘e aitti. Ama artık değil. Avengers: Age of Ultron ilk haftasonunda Amerika’da toplam 187.7 milyon dolar gişe hasılatı yaptı, gelmiş geçmiş en büyük ikinci haftasonu açılışı oldu ve Disney’yi de gelmiş geçmiş en büyük üç gişe hasılatını aynı anda elinde bulunduran tek stüdyo yaptı!

Age of Ultron birer hafta arayla açıldığı diğer ülkelerde de pek fazla ortalığı darma duman edemedi. Yanlış olmasın, filmin şu an itibariyle toplam 626 milyon dolar hasılatı mevcut. Bu da Amazing Spider-Man 2’nin tüm ömründe yakaladığı rakama yakın; üstüne üstlük MCU’yu da resmi olarak gelmiş geçmiş en hasılat yapan film serisi hâline getiriyor. Ama en azından açılışta, ilk Avengers kadar köklü bir etki yaratamadığı da bariz. Peki sebepler ne? Biz aklımıza gelen, olası olanları sayalım.

Age of Ultron Resimler 3

Öncelikle bir tane çok abes, uçuk; ama uzmanlarca gayet geçerli olduğu söylenen bir sebep var: Boks. Geçtiğimiz Pazar günü Amerika’da Floyd Mayweather ve Manny Pacquiao arasında çok konuşulan, çok ilgi çeken ve çok ciddi bir event hâline gelen bir maç yaşandı. Pek çok uzman, bu müsabakanın sadece Age of Ultron değil, tüm filmlerden bilet çaldığını söylüyor. Bu elbette 20 milyon dolarlık eksiği tek başına karşılamıyor, ama şüphesiz faktörlerden bir tanesi.

İkinci sebep, biraz daha yüzeysel. İlk Avengers’ın gişe başarısı, bir yönüyle Avatar’ın gişe başarısına çok benziyor. Avatar, 3D teknolojisini tekrar diriltip, anlamlı bir hâle sokarak 21. yüzyıla taşıyınca insanlar bunu sinemada tecrübe etmek için salona akın ettiler. Herkes bu kültürel olayı kendi görmek istiyordu. Avengers da biraz ona benzer bir etki yarattı insanlarda. Bu farklı süper kahramanlar ilk defa bir arada ekrana geliniyordu. Age of Ultron’da takdir edersiniz ki bu şok etkisi olmadığından, gişe de biraz buradan hasar aldı.

Üçüncü olası sebep ise muhtemelen en önemlisi. Avengers vizyona girmeden önce, vizyona girdiği dakika ve hemen peşi sıra gelen saniyelerde öyle bir övgü aldı ki, filme bilet satın almamış olan herkes utandı bir anda. Age of Ultron ise şu dakikaya kadar hayranları ve eleştirmenleri göbekten ikiye bölmüş gibi gözüküyor. Geekyapar’ı da öyle! O yüzden kimisi kötü eleştirilere inandı, “iyi neyse Blu-Ray’ini bekleyeyim o zaman” dedi, ya da hiçbir şey yapmadıysa, “aceleye gerek yok o hâlde ya bir ara gideriz” diye düşündü, ajandasını açtı. tarih not etti.

Bu sebepler kombinlenince, ortaya ancak Amerika tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ikinci açılış hasılatı çıkabildi. Ancak! Disney eminiz kendini paralıyor, “bir haftada 626 milyon dolar gelir elde ettik, kapatın şirketi bu ay maaşları ödeyemeyiz” diye dağlara taşlara kafasını vuruyordur. Bakmayın yani, herkesin keyfi yerinde. Ama işte bünye de geek olunca, biraz deşelim dedik. Ne diyorsunuz, sizin görüşleriniz neler? Sizce niye Age of Ultron abisini geçemedi hasılat olarak?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

24 Yorum

 1. Bence bir diğer önemli etken de (ilk filmde böyle birşey var mıydı bilmiyorum, varsa silelim yorumu) farklı yerlerde farklı tarihlerde gösterime girmesi. Bir kere filmle ilgili beklentiyi etkiliyor. Yani filme gidene kadar, spoiler mı yersin, yorumlar mı duyarsın, her türlü heves kaçırıcı etkenler oluyor.

  İkincisi erken yayınlanma demek erken korsana düşme demek. Geç girdiği yerlerde sabırsılıktan korsandan izleyen adam “meh” deyip sinemaya gitmeyebilir. Daha rahat promosyon yapabilmek amacıyla mı böyle bir yolu tercih ediyorlar bilmiyorum ama bence zararlı. Tüm dünyada aynı anda olsun.

  • İlk filmin vizyon takvimine IMDb sayfasından baktım da Age of Ultron’unkine benzer bir durum varmış. Tek ciddi fark, ilk filmin ikinci haftasonunda ABD ve pek çok ülkeyle beraber Çin’de de vizyona girmiş olması. Yani genel strateji aynıymış, yine de Çin’den gelecek ilk haftasonu rakamlarını da beklemekte fayda var.

   • Filmde -Çinlilerin tabiriyle- robot var. Adamlar iyi izleyecek yani bunu da Transformers gibi.

 2. İnsanlar filmden çıkınca deliler gibi tweet atmıyor, arkadaşlarına hemen izlemelisin diye baskı yapmıyor, filmin etkisi öyle uzun sürmüyor bence üzerimizdeki. Nedenleri senin ilk yazıdakine yakın görüyorum.

 3. Ibrahim Çetin Cevap ver

  şöyle bir durum var çinde 12 mayısta vizyona girecek ki abd den sonraki en büyük pazar japonyada haziranda vizyona girecek.ilk film ülkemizde 600 bin kişi izlemişti bakalım bunu kaç kişi izleyecek

 4. İlk yorumdaki arkadaşa son derece katılıyorum. Filmin ayrı ayrı taihlerde farklı yerlerde vizyona girmiş olması filme olan beklentiyi düşürücü sebeplerdendir. Nitekim Avengers Age of Ultron’da bunun kurbanı oldu. İnsanlar filme gitmeden filmin her saniyesini bilir hale geldiler. Tüm Dünya’da aynı anda vizyona girseydi daha farklı olabilirdi düşünüyorum

 5. Heey, yanlış olmuş, sadece abisini bir noktada geçemedi, US ve Canada da en büyük açılışta abisini geride bıraktı, rekor kırdı. Filmin gişesi korkunç bir hızla büyüyor, öyle ki abisinden yüzde 7 daha fazla. Gişe olarak çok iyi bir şekilde gidiyor Age of Ultron, umarım kötüleme amacında yazmamışsındır bu yazıyı, Age of Ultron ayrıca sayamadigim birkaç kulvarda da abisini geçti, belirtmiş olayım.

  • yani yiğitcan ın ne gibi bi çıkarı olabilir ki kötülemek amaçlı bir yazı yazsın anlamadım?

   • Arkadaşım, bir çıkarı olmayacak, sadece filmi beğenmediği için gişesel anlamda da zaten başarısız olduğunu mu vurgulamak istiyor acaba diye bir şey yazdım. Lafın gelişi şeyleri ciddiye alıp bu üslupla sorman hoş değil, lütfen.

 6. bu yazı komik olmuş daha çin ve japonyada girmedi + girmiş olan ülkelerdede kalkmadı film hala gişe yapıyor 2 milyar doları geçiçeğini düşünüyorum çok rahat

 7. Ali Ekber Özgen Cevap ver

  ilk filmdeki etkiyi üzerimde bırakmadığı için. Birde normalde sevgilimi götürürdüm, bu sefer o da olmayınca.

 8. Bence Wanda, Quicksilverın ölümünün ardından Vision ile samimi olcak filmin sonundada zaten hafif te olsa yakınlaşıyorlardı. Ardından Thanos, taşı visiondan almak için gelince onu öldürücek ve Wanda bunun yüzünden deliricek ve Thanosu da bu yolla yenicekler. Ayrıca Quicksilver karakterini, Wanda’ ya yol gosteren bazı hayal tarzı yerlrde kullanabilirler diye düşünüyorum

 9. Sametcan Şimşek Cevap ver

  ilk film tüm dünyada aynı anda vizyona girdi bu film 44 ülkede 1 hafta önce vizyona girmiş tabi birde amerikadan sonraki en büyük pazar çin orda daha vizyona girmedi film o yüzden rahat olun ilk filmi yakalıyacaktır birde çinde vizyona girdikten sonra bi yazı bekliyoruz 😀

 10. ”Her yerde aynı anda vzyona girmedi ki ” denmiş ama zaten Kuzay Amerika daki hasılata göre yapılmış bir karşılaştırma

 11. Utku Gürçağ Borataç Cevap ver

  Çok net ilk Avengers’a harcanan reklam bütcesi ile Ultron’a harcanan reklam bütcesini karşılaştırın neden gişe düşük çıktı anlarsınız!

 12. Bence şahsen önceki yazına katılıyorum. Filme biraz daha zaman gerekliydi. Biz daha Hulkbuster vs. Hulk dövüş sahnesini yeni geçerken birden Thor suya girip Vision’ u gördü. Vision’ u görmesini yeni idrak ederken Quiksilver öldü.
  Üstelik bazı sahneler kesildi, film kısaldı iş aceleye geldi. Biraz daha zaman olsaydı mükemmel bir film olabilirdi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.