9. Betty ve Veronica

9

Amerika’da yayınlanan inanılmaz popüler bir çizgi roman serisi vardır Archie Comics adında. Orada Archie, devamlı iki kızın arasında bir aşk üçgeni yaşar. Bu kızlardan biri çok hanım hanımcık, tertipli, efendidir; diğeri ise vamp, flörtöz ve biraz çıkıntıdır. Bu aşk üçgeni, bir noktadan sonra Amerikan popüler kültüründe Betty ve Veronica olarak, kızların isimleriyle anılan bir klişeye dönüşür. İki zıt kutup arasında yaşanan aşk üçgenlerine “Betty ve Veronica” denilir.

Hulk da bir zamanlar Betty isminde kadına aşıktır. Veronica da her zaman onun zıttıdır. Hulkbuster’ı tutan sistemin adının Veronica olması bu yüzden.

 

10. Wakanda’nın Yeri

10

Iron Man Hulk’ın çıldırmasıyla ilgili Twitter araması yapıyor bir yerde bildiğiniz gibi. Durdurup ters çevirirseniz, mesajları okuyabiliyorsunuz. Bir çoğu gayet sıradan, “Boyutunu gördünüz mü?”, “Keşke Iron Man gelip günü kurtarsa” gibi cümleler var. Ama bir tanesi, “Wakanda’da yaratık gördüm” diyor. Yalnız olay Johannesburg’da geçiyor. Diğer her mesaj tutarlı olduğu için, akla en yatkın açıklama Klaue’un üssüyle Güney Afrika arasında bir yerde bulunuyor olması Wakanda’nın…

 

11. Efendi Age of Ultron Ekibi, Şükran Sunuyor

11

Aynı Güney Afrika sahnelerinde, ekranı dondurursanız, sağ alttaki sarı kabinde birkaç kağıt var yapıştırılmış. Bunların bir bölümünü okumak zor, sanıyoruz bir tanesi de “Cops Punch Cops” diyor anlamsız bir şekilde. Ama bir tanesi çok net: Thank You South Africa! Avengers ekibi birkaç hafta rahatsızlık verdiği Güney Afrika halkına bir şükran sunmak istemiş belli ki.

 

12. Bir İç Savaş Doğuyor…

12

Bunu da söylemeye hiç gerek yok. Odun kırma sahnesi iç savaşa zemin olsun diye konulmuş, belli. “Karanlık tarafımı henüz görmedin” lafı, Steve’den gelince, özellikle de İç Savaş’ta kullandığı bir takım taktikleri bilenler için manalı. Ama en ağırı, Steve’in koyduğu posta: “Ne zaman birileri bir savaşı başlamadan kazanmak istese, sonu kötü oluyor…” direkt Steve’in duruşuna ithafen konulmuş bir replik.

 

13. O Hulyalı Bakışlar, Boşuna Değil

13

Burada Scarlet Witch’in duygulu duygulu baktığı kişi, Vision’dan başkası değil. O bakışların da bir sebebi var. Vision ve Scarlet Witch, çizgi romanlarda çok uzun süren bir romantik ilişki yaşadılar, hatta bir noktada yüzükleri taktılar, evlendiler. Film de o aşkın filizlenme anını ayan beyan koymuş bu sahneyle. Aynı şekilde Vision’ın Scarlet Witch’i kurtardığı bir sekans da var ki, o da o ilişkiye bir gönderme.

 

14. Hiç Oedipus Kompleksi Diye Bir Şey Duydunuz Mu?

14

Tony’nin Jarvis yerine zırhına yüklemek için seçtiği disklerden bir tanesinin üzerinde Jocasta yazıyor. Jocasta, Ultron’un çizgi romanlarda kendisi için yarattığı bir “robot gelin”. Adını Oedipus trajedisinde, ana karakterin babasını öldürerek evlendiği annesinden alıyor. İsmi tesadüf değil, zira Jocasta tip olarak da Janet Van Dyne‘a, yani Wasp’a benziyor. Ultron’u çizgi romanlarda Hank Pym’in yarattığını düşünürsek, gönderme çok açık. Zaten Ultron ve Pym arasındaki bu Oedipal hikaye hiç gizlenmiyor, defalarca tekrarlanıyor. Jocasta da bunun üzerindeki tuz, biber hâliyle.

 

15. Kadınım Cuma!

15

Ama Stark’ın Jocasta yerine taktığı sesin ismi de bir çifte gönderme. Friday ismi, Tony’nin çizgi romanlarda “ne insan sekreter bulmak için mülakat yapacağım” diye sıtkı sıyrılıp yarattığı bir robot sekreterden geliyor, Girl Friday. Bu isim de elbette ki unutulmaz roman Robinson Crusoe‘dan çıkma. Orada Crusoe, adada rastladığı yerliye “My Man Friday” diye sesleniyor, yani “Adamım Cuma”. Man Friday oradan çıkıp, hizmetkarlara verilen bir ad olarak İngiliz diline yerleşiyor.

 

16. İkinci Albus Severus Vakası

16

Bu da son, dikkatli bakmazsanız gözünüzden kaçacak bir detay. Tam bir Albus Severus vakası olarak, sonda Barton’ın yeni doğan çocuğuna iki meslektaşının adını verdiğini öğreniyoruz. Natasha‘dan ötürü Nathaniel, ve kendisi için canını veren Quicksilver‘a ithafen Pietro. İyi ki doğdun Nathaniel Pietro Barton!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.