Çizgi roman filmlerinde çok açık bir “kadın” kahraman eksikliği var; bunu daha önce bizden başkaları da söyledi, biz de defalarca dile getirdik. Evet, ortada Gamora, Black Widow, Maria Hill, Lois Lane, Catwoman gibi iş bitiren, erkeklere hiç sahne çaldırtmayan karakterler var; fakat ne hikmetse konuşan rakun ve duygusal ağaçların başrolde olduğu filmler yapılırken stüdyolar genellikle kadın süper kahramanlarını büyük ekrana taşımaktan kaçınıyorlar.

Bu artık yavaş yavaş değişecek. Suicide Squad’da iki tane maşallahlık dişi var, Batman v. Superman’de Wonder Woman ile tanışacağız ve sonra hem Diana’nın, hem de Captain Marvel’ın tekil filmleri gelecek sırasıyla 2017 ve 2018’de.   Fakat yine de, açık konuşayım, bu filmler çok uzak gözüküyorlar bana. Sağlam kadın karakterleri ayrı bir seven ben, bir an önce büyük ekranda bunları göreyim istiyorum; hele ki en sevdiğim kahraman olan Captain Marvel için resmen sabırsızlanıyorum, çıldırıyorum, kendimi kesecek gibi oluyorum… Öhöm…

Carol Danvers Captain Marvel

Neyse ki ben kendime ciddi bir zarar veremeden Marvel atılımını yapacak anladığımız kadarıyla! Bu tip konularda çok isabetli dedikodular paylaşan Latino Review’un duyumuna göre çizgi romanlarda derin bir mazisi olan ve Avengers kadrosunun değişmez üyelerinden, hatta liderlerinden biri olan Carol Danvers’ı öyle çok uzak bir tarihte değil, Avengers: Age of Ultron’da göreceğiz. Sitenin iddiasına göre Carol Danvers’ı oynayacak oyuncu çoktan belirlendi, fakat Marvel tarafından acayip bir özenle gizli tutuluyor. Karakterin filme ya credits sonrası sahnesinde, ya da finale doğru ufak bir anda girmesi planlanıyor. İddiaya göre bunun sebebi de Captain America’nın Ultron sonrası kendine adam toplama gayreti olacak. E niye topladığını da hepimiz çok iyi biliyoruz. Civil War geliyor.

Bu şimdilik sadece bir dedikodu, fakat açıkçası ben Carol Danvers’ı Age of Ultron’da görebileceğimizi düşünüyorum. Daha önce de bu teorimi paylaşmıştım zaten. Ama şimdiden söyleyeyim, halihazırda Age of Ultron’u büyük bir heyecanla bekler vaziyetteyim, içinde bir de en sevdiğim süper kahramanı görürsem hakikaten sinema salonunda inme falan geçirebilirim. Onu bir de Jessica Chastain ya da Emily Blunt oynuyor olursa, ya da şu listeden herhangi biri ekranda gözükürse, sağ çıkaramazlar beni o salondan…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

14 Yorum

 1. Yiğitcan kardeşim, Marvel’e laf atmak için yazmasan da ne yazmak istersen onu yazsan ha? Giriş fasıllarını ve artık klasikleşen yaman çelişkilerinizi her gördüğümde üzülüyorum da, öyle diyeyim.

   • “Çizgi roman filmlerinde çok açık bir “kadın” kahraman eksikliği var;
    bunu daha önce bizden başkaları da söyledi, biz de defalarca dile
    getirdik. Evet, ortada Gamora, Black Widow, Maria Hill, Lois Lane,
    Catwoman gibi iş bitiren, erkeklere hiç sahne çaldırtmayan karakterler
    var; fakat ne hikmetse konuşan rakun ve duygusal ağaçların başrolde
    olduğu filmler yapılırken stüdyolar genellikle kadın süper
    kahramanlarını büyük ekrana taşımaktan kaçınıyorlar.” demişsin ki orada bende bant kopuyor.

    Sinema filmleri açısından Marvel’in gerek MCU gerekse X Men filmleri olarak yansıttığı kadın gücü teması gücün hangi tarafında olursa olsun ayağı yere basan kadınları işaret eder. Bana Marvel’in şu anki uygulamalarından şikayetçi yada tatminsiz olmanızı haklı gösterecek örnekler gösterseydiniz daha hayra girebilirdi. Agent Carter bile kadına bakış açısı nasıl olmalıdır’ın tezi gibi birşey. Hani konu Marvel’e laf atmak oldu, alternatifine gidelim, kaç film oldu DC’de kadın gücü ne şekilde yetkin işlenen bir tema?

    Başrol karakterin kadın olduğu film istiyorsunuz bekliyorsunuz, farkındayım, fakat bu tür bir karakter filmi yağmak için devamlılığın ona uygun olması gerekir, farkında mısınız bilmiyorum. Örneklemek gerekirse bir Ms Marvel filmi için Phase 1 de 2 de uygun değildi zaten ortam olarak. Buna karakter haklarının belirsizliği eklenebilir. Spider-Man’ın hakları bile yeni alınabilmişken atıyorum bir Spider-Woman filmi nasıl yapılabilirdi?

    Cümle arasına Rakun yada Groot sokup “bakın kadınlar bu kadar ihmal edildiler çizgiroman uyarlaması filmlerinde!” mealindeki çıkışınız gereksizdi, bir giriş tercihi olarak da yanlıştı, kabul edin bunu.

    Bu sadece bir örnek, sizi suçlamıyor yada aşağılamıyorum ama Marvel konusundaki peşin iddialarınız gerçekten yüzeysel ve iç yaralayıcı. Başka örneklerle defalarca yanıt atmak zorunda bırakmak isterseniz sizin tercihiniz ama şahsen ben sizin en iyi bildiğiniz ve en keyif aldığınız şekilde yazmanızı tercih ederim. Kötü yazı yazmıyorsunuz orası açık ama iş Marvel’e temas kurduğu an malum sebeplerden can sıkıntısı başlıyor, en azından benim adıma. Bilmenizi istedim.

    • Siteyi uzun zamandır takip ediyorum. Yazarlar kişisel görüşlerini bolca belirtiyor; Mert Günhan sıkı bir DC fanıdır mesela, Yiğitcan Erdoğan’ın Marvel’ı daha çok sevdiği görülmekte, zaten genelde herkes ilgili olduğu konuda yazıyor. Yazıda bir Marvel karşıtlığı yok, genel olarak çizgi roman filmlerinde kadın eksikliğinden bahsediliyor. Marvel’ın -kendi filmi olmasa da- güçlü kadın karakterleri olduğu, DC’nin de güzel gelişmeleri olduğu söyleniyor ama malum solo kadın süper kahraman filmi görmemize daha çok var.

    • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

     Hamit ya pardon, ben görmemişim bu mesajını, çok güzel, tane tane anlatmışsın derdini teşekkkür ederim cevabın için. Ben de madde madde anlatmaya çalışayım.

     1. Benim derdim şu; Marvel’ın üç fazda çıkarttığı / açıkladığı toplam 28 tane film ve dizi var. Bunlardan sadece üçünün başrolünde kadınlar var: Captain Marvel, Agent Carter ve Jessica Jones. Bu bana çok komik bir rakam gibi geliyor. Evet, Marvel’ın açık ara en önemli on kadın karakterinden dokuzu Fox’ta ya da Sony’de. X-Men bu konuda zaten muazzam bir kayıp. Ama yine de iş Guardians of the Galaxy gibi ücra fikri mülklere kadar düşmüşken, bence Doctor Strange yerine bir, ne bileyim, Wasp yapmamak, She-Hulk yapmamak, Netflix’e bir de Kate Bishop dizisi çıkmamak eski kafa düşüncenin tutunmaya çalışan kalıntıları. Zira kimse bana bir Wasp’ın hayran kitlesi Doctor Strange’den azdır diyemez.
     2. MCU kadınlara muamele konusunda muadillerine göre süper bir konumda. Jane Foster, Pepper Potts, Frigga gibi normalde figüran karakterleri baya badass şekillere soktular. Agent Carter bir feminist tez resmen. Coulson dizisi sandığımız SHIELD baya Skye’ın orijin hikayesi çıktı. Agent 13, Peggy Carter, Maria Hill, Black Widow, Gamora, Sif gibi baya sağlam aksiyon kahramanları var. Ama işte hep “supporting” kalmasınlar diyorum ben 🙂
     3. Bir de sanırım anlaşamadığımız nokta şu, ben MCU’ya seksist demiyorum. Öyle bir tespitim yok açıkçası, ki Agent Carter yazarken çok övgü fırlattım o istikamete. Ama solo film bence daha çok olmalı. Daha da ileri çıkayım, mesela Inhumans filmininbaşrolü kesinlikle Black Bolt değil, Medusa’yı oynayan aktris olmalı, zira zaten çizgi romanları okuyanlar bilirler, Inhumans’ın de facto lideri Medusa’dır.
     4. İlk “laf atma” demene şaşırmamın sebebi de aylardır burada “yetti artık bu marvel sevgin” diye azar işitiyorum da, onların yanına koyunca çok garip geldi 🙂

  • Kaç zamandır bu sitedeyim ve haber sitesinden çok bir blog gibi görüyorum. Adam tabii ki düşüncelerini yazacak, haberi ben de yazıp çıkarım zor değil. Ayrıca en sevdiği kahraman (sırf kadınlardan da değil yanlış hatırlamıyorsam, adamın en sevdiği süper kahraman kendisi) Captain Marvel’ken neden Marvel’a laf atsın. Şu anda Marvel filmlerinin DC’den daha iyi olduğunu (tarafsızım ama öyle) belirten bir sürü yazısı da var. ‘Laf atmak’ derken başka bir şey kastetmediysen.

 2. Benim bi sorum olacak… Sizce Age of Ultron’un credits sahnesinde Spider-Man’ı yada onla ilgili bi ayrıntı görme şansımız varmıdır?

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   zor. bu yönde dedikodular var ama spider-man mcu’ya geldiğinde age of ultron çekimleri bitirmişti. kimseye duyurmadan bir oyuncu bulup, ek çekim yapıp, onu post-prodüksiyonda eklemiş olma ihtimalleri çok ama çok düşük. ama onla ilgili bir ayrıntı görme ihtimalimiz var, fakat bu büyük ihtimalle post’ta eklenen bir oscorp binası, CGI ile araya konulan bir gazete küpürü, bir yere easter egg gibi sıkıştırılan bir otto octavius kartviziti falan olabilir…

   • Oyuncu olma ihtimali dediğiniz gibi zor bi ihtimal evet. Ama en azından son sahne de Avengers Tower yakınlarında bi ağ görsek fena olmaz, o bile heyecanlandırır bizi. 🙂

 3. Age of Ultron zaten fragmanlarıyla bile aşırı heyecanlandırdı, onca tahmine rağmen hala bilmediğimiz çok şey var, bolca şaşıracağımız kesin; bir de Captain Marvel’ı gösterirlerse kalp krizi geçirmemek elde değil hakikaten

 4. DC DE AKLIMIZA GELEN BİR KADIN KAHRAMAN SADECE WONDERWOMAN VAR LOİS LANE BİR KAHRAMAN DEĞİL

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.