Artık dağlara taşlara ilan ettiğimi bir daha söylemenin belki lüzumsuz durduğunun farkındayım, ama girizgah adına bir daha altını çizmem gerekiyor gibi hissediyorum. Ben Age of Ultron’u çıkmadan önce zannettiğim kadar çok sevemedim. Bunun sebebini de yazımda altını çize çize vermiştim; ben filmin senaryonun hak ettiği zamana sahip olamadığını düşünüyorum. Böyle düşünmemde de pek çok farklı sebebim vardı, bunlardan biri de, bazı konu noktalarının yeterince aydınlatılamadığı idi.

O zaman yazıda söz etmemiştim, ama bunların en önemlilerinden biri Nick Fury’nin aniden bir Helicarrier ile çıkıp, günü kurtarmaya gelmesiydi. Captain America: The Winter Soldier filminde SHIELD tamamen dağıldığı, devletler nezdinde de hoş karşılanmayan bir hâle düştüğü için, “Fury bu Helicarrier’ı nereden buldu, onu çalıştıracak ekibi nereden topladı, kimse bu devasa araç kalkarken “neredensin kardeşim sen?” diye sormadı mı?” gibi sualler dönmekteydi kafamızda.

Age of Ultron 1

Yalnız değilmişiz. Slashfilm Age of Ultron ile ilintili Marvel Studios’un patronu ve MCU’nun babası Kevin Feige ile yaptığı röportajda usta yapımcıya direkt olarak bu soruyu yöneltti. Feige de her zamanki gibi politik ve diplomatikti, ama en azından, bir şeylerin cevapsız kalmayacağını açıkladı. Slashfilm’in sorusu, “orada büyük bir hikaye kayıp gibi gözüküyor, nedir olay?” şeklindeydi, Feige de “Sanırım o boşlukların bazılarını dolduracak bir şeyleri Salı günleri saat 9’da görebileceksiniz” deyiverdi.

Salı günleri saat 9, Agents of SHIELD’ın yayınlandığı saat. Yani Feige, açık açık “cevap Agents of SHIELD’da gizli” diyor. Daha önceden hem Cobie Smulders, hem de Samuel L. Jackson Agents of SHIELD’da gözükmüşlerdi. Hatta dizinin en son bölümünde Maria Hill karakterini Coulson’dan aldığı direkt istihbaratla Avenger’ları filmin başındaki operasyona yönlendirdiğini görmüştük. O yüzden, belki Fury ya da Hill dizide tekrar gözükebilir. Belli olmaz, merakla bekliyoruz. Zaten izleyecektik, iyice kaçırmamak için fırsat oldu bize!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

23 Yorum

  • Onur Ayanoğlu Cevap ver

   Ulan ben atletimi bu kadar sık değiştirmiyorum adam iki güne bir yeni zırh çıkartıyor biraz faklı geldi bana çok beğenmedim sanki ama zırh zırhtır işte 🙂

   • Bleeding Edge zırhı tam olarak ne oluyor? Hamgi dönemdeki çizgi romanlarda vardı?

    • “Invincible Iron Man” serisinde de karşımıza çıkıyor bu zırh. Zırhın özelliği: Sıvı halde Nano teknolojik parçacıkların birleşmesi sonucu katılaşarak bu zırha dönüşüyor. İşin en güzel yanı bu sıvı Tony Stark’ın kemiklerinin içinde bulunuyor olması bu sayede istediği zaman Iron Man’e dönüşebilir. Iron Man ve zırh tek bir organizma oluyor… Bu da görseli

     http://img2.wikia.nocookie.net/__cb20111209045718/marveldatabase/images/7/75/Bleeding_Edge_Armor_suit-up_01.jpg

     • Gerçekten gönlümü çaldilar. Bleeding Edge’i sonunda göreceğiz. Herhalde Captain America : Civil War’da sayamayacağımız kadar nedenden dolayı şiddetli Nerdgasm geçireceğiz bu gidişle. Bi Bleeding Edge eksikti o da oluyor, kendimi tutamıyorum, bana birseyler oluyor 😀

     • Raşit Kaya

      Gördüğümüz zırhın o olduğunu sanmıyorum. Bayağı benziyo ama oysa biraz erken bir teknoloji gibi geldi bana. Hani Terminator 2’deki T1000 geldi aklıma istemeden. O tarz bir güçle Stark, Cap’i havada karada alır. Oh terle terle zırhın olsun.

     • Teşekkürler, bu arada bu zırh secret invasionda varmıydı? Böyle bir zırhı oradan hatırlıyorum sanki.

     • Bersan Şahin

      Ya Pentagon Zırhı veya büyük ihtimalle extremis zırhını kullanıyor tam hatırlayamıyorum.

 1. Fragmanlar o kadar spoiler doluyken filmin beni şaşırtıcağını düşünüyordum.
  Bir kaç güzel efektten sonrası hep soru işareti.
  – spectre alıp o uzaylı teknolojisini orada nasıl bırakırlar.
  – hulk’ın korkusu neydi.
  – wakanda yıkılırken kara panter efendi nerdeydi.
  – ultron niye avengersa düşman oldu.
  – quick niye öldü, hani hızlıydı, zamanı büküyordu.
  – scarlet neredeyse hiç güç kullanmadı, ihtimali değiştirme madem vardı kardeşini kurtarsaydı.
  – asıl sorum hank pym varken ultronu niye stark’a mal ettiler. Bence marvelin villian sıkıntısı var. İlk filmdede loki vardı onuda zaten thorda görmüştük. Ronan gibi villian boşuna harcandı.

  • Mehmetcan Yapar Cevap ver

   Bir Kevin Feige değilim ama elimden geldiğince cevaplayayım:

   -Sanırım aceleden ve sürenin kısıtlılığından ötürü bıraktılar ama içimden bi ses “Stark onu her türlü almıştır.” diyor.

   -Bence bu konu klasik. “İnsanları incitirim” korkusu.. Ama bu sefer olay farklı. Zira Hulk’ın ortaya çıkış sebebi her seferinde birinin ona saldırması olmuştu ve kısmende olsa Bruce kontrolü elinde tutuyordu(Betty’i görünce sakinleşmesi gibi). Burada ise saf yıkıma sebebiyet verdi ve ilk defa sakinleşerek değil, yenilerek kendine geld,

   -Sanırım burada Klaw’ın sahnesinden bahsediyorsun ama hatırladığım kadarıyla o olaylar Wakanda da değil, Afrika kıyılarında(Muhtemelen Cezayir) geçiyor.

   -Ultron konusu yazarların da söylediği gibi çok üstünkörü işlendi. Basit bir şekilde anlatırsak : Onun temel yaratılış amacı dünya barışı ama dünyaya felaketi en başta getiren insanlar. Özellikle Avengers (Fury’nin Teserract’la oynayıp Loki’nin dikkatini çekmesi, Loki’nin Thor’a olan garezi yüzünden dünyayı yok etmek istemesi, Hulk…).

   -Sanırım zamanı bükme fikrine X-Men’den kapıldın ancak buradaki Quicksilver oradaki kadar hızlı değil. Hatta ara ara durup soluklanıyor.

   -Scarlett’a çizgi romandaki kadar bol güçler verilir mi bilemiyorum en nihayetinde bir laboratuvar deneyi. Ancak verilse dahi yavaş yavaş verilir. Yani henüz yeteneklerinin farkında değil.

   -Bana, Marvel mecbur olmasa böyle bir şeyi yapmazdı gibi geliyor. Ancak durum böyleyken olaylar tek tek yerine oturuyor. Burdan sonrası Civil War.

   • İlgin için teşekkürler:) katılmadığım bir iki şey var ama genel olarak aydınlatıcı. Filmi bir daha izliyecem belki kaçırdığım bir kaç şey varsa yakalarım.

   • Müdür @turgay_zcan:disqus’ın yazısını okuyunca bende böyle bir yazı yazıyım dedim ama eline sağlık, benim bile dikkat etmediğim bazı konuları söylemişsin. Ama yinede Turgay’ ın dediği bir konuda soru işaretim var, hatta bu soruya kendi cevabımda var ama pek emin değilim.

    Gerçekten Pym nerede? Niye Ultron ile bir bağlantısı yok, bilmiyorum. Bendeki cevabı, zaten Civil War’dan sonra yeni MCU artık esas alınacağı için şuanda Civil War’a doğru neyi nasıl ellerinden geldiğince bağlayabilirlerse öyle yapıyorlar. Ki söz konusu Marvel, yapıyorlardır da.

    • Mehmetcan Yapar Cevap ver

     Hala Pym’in olaya bir yerinden dahil olacağını düşünüyorum. Kaçıncı tanıtımdı hatırlamıyorum ama Tony “It’s called The Ultron Program.” yani “Buna Ultron programı deniliyor.” diyordu. Geekyapar yazarları ise burada çok kritik bir noktaya dikkat çekmişti. Tony neden kendi yarattığı programdan 3. şahıs eseriymiş gibi bahsediyordu? Neden “Ben buna Ultron Programı diyorum.” diye söz etmiyordu? Yanılmıyorsam sahne filmden kesilmiş. Ancak bence hala Pym’in olaya dahil olma ihtimali var. “Ben böyle bir program başlatmıştım ama bitiremedim.” diyebilir.

     • Yusuf Akkaya

      bildiğim kadarıyla zaten ultron’u geliştiren tony stark onu ilk oluşturan kişi pym.. aynen dediğiniz gibi daha sonra bundan bahsedeceklerinden eminim..

    • Mehmetcan Yapar Cevap ver

     Muhtemel. Nihayetinde ikisi de korsanların yaygın olduğu bölgeler. Filmlerde bununla ilgili kesin bir bilgi var mı emin değilim ama Wakanda’ya olan yakınlığını düşündüğümüzde Somali daha mantıklı gibi.

     • Yusuf Akkaya

      imdb sitesinde oyuncu listesine de baktığımızda bazı oyuncuların karşısında Somali korsanı yazıyordu yanılmıyorsam..

 2. Arkadaşlar Hulk vs Hulkbuster sahnesi Wakanda’da değil. Şayet olay Wakanda’da olsaydı Wakanda Ordusu bunlardan kan alırdı.

 3. Winter soldier filminin diziye yaptığı etkiyi düşününce bu sefer çok hafif kaldı.

  Film de maalesef ilk filmin benzeri şeklinde düşünülerek yapılmış. Güzel bir konu bu yüzden harcanmış. Peki ilk filmle benzer yapmak (aksiyon ve mizah) olmuş mu? O da olmamış. Taklitler aslını yaşatır olmuş. İlk film ne kadar güzel ve oturmuş ise bu film o kadar havada kalmış.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.