Şimdi baştan uyaralım, söyleyeceğimizi söyleyelim… Eğer Avengers: Age of Ultron ile ilgili sinema salonuna girdiğinizde şaşıracak bir şeylerinizin olmasını istiyorsanız, muhtemelen şu satırlardan sonrasını okumayı bırakmalısınız. Gerçekten. Zira internete az önce filmin post-credits sahnesi olduğu iddia edilen bir video düştü ve samimiyetle söylüyorum, eğer gerçekse ve burada yarım kaliteyle izlerseniz, sonra çok üzülürsünüz. Söylemedi demeyin.

Nedir bu post-credits sahnesi iddia edilen görüntü peki? Spider-Man tabii ki, ne olacak ya? Malumunuz, Marvel geçtiğimiz aylarda Sony ile anlaştığını ve Spider-Man’in MCU’ya katılacağını resmen duyurmuştu. O zaman gelen resmi açıklama, Spider-Man’in 2017’de kendine ait solo bir filmle geleceği, ondan önceki bir filmde ise resmi MCU galasını yapacağı yönündeydi. Age of Ultron o sırada çekimini tamamladığı için elimizde Doctor Strange, Captain America: Civil War ve Guardians of the Galaxy 2 kalıyordu; bu üçlüden de akla en yatkın olanı Civil War’dı.

Aşağıdaki sahne ise aksini iddia ediyor. Görüntü bir sinema salonunda çekilmiş. Dünyadan habersiz bir temizlikçi, bir gökdelenin camlarını siliyor. Önce soldan Avengers kulesinin silüeti gözüküyor, temizlikçi sağa doğru ilerleyince de sağda duvara yapışmış bir Spider-Man çıkıyor. “Bir yeri kaçırdın“, diye bağırıyor, temizlikçi gösterdiği yeri anlamayınca da “Eh…” diyerek üzülüyor Spider-Man. Kağıt üzerinde anlatınca, evet, Spider-Man’in tam ruhuna yaraşır bir sahne ve Marvel Age of Ultron’un sonuna bir sahne ekleyip Spidey’yi tanıtmak istese, böyle yapması çok makbul olurdu diyor insan.

Ama izleyince de bir şeyler içine sinmiyor. Ben kendi payıma Twitter ve Reddit çağında kimseye duyurmadan bir Spider-Man bulup kontrat imzalatmış olma ihtimallerini de, koskoca Spider-Man rolünü alakasız birine tek seferlik okutma olasılıklarını da pek yüksek bulmuyorum. Üzerine bir de Kevin Feige’nin “post-post credits olmayacak” beyanı var, yalan söyleyip onca Marvel hayranını deli etmeyi de göze almış mıdır emin değilim. Bir de bu sahne nerede çekildi meselesi var tabii ki… Anlayacağınız, ben pek gerçek olduğu düşüncesinde değilim. Bir de siz izleyin, bakın. Ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

19 Yorum

 1. Joss Whedon bu sahnenin gerçek olmadığını, Age of Ultron’da kesinlikle post-credits sahnesi olmadığını söyledi (dün sanırım).

  • E çok alışmıştık biz Marvel filmlerindeki son sahnelere. Bu değilse bile başka bi sahne olsaymış bari. 🙁

 2. bence bu sızdırmadan çok. reklam gibi duruyor. viral gibi. ve bu aralar bu çok artmaya başladı

 3. Fake arkadaşım fake..açıklamaya carta curta gerek yok, çünkü videoda bi mesaj yok bi bok yok..post credits sahneleri bilirsiniz ki kısa ve ipucu dolu sahnelerdir..spider man in avengers ile zaten durumu belli, o halde neden böyle bi sahne yapsınlar ki.

 4. Antman sonrası Post_credits bekliyorum ben. Sonuçta aynı dönemde giriyor. E genelde sonraki filme gönderme yaptıklarını düşünürsek Avengers antman için bişi göstermemesi çok normal. Ama Antman bir yıl sonraki filmler için gönderme yapabilir. Ama spiderman ne zaman çıkcak o da meçhul. Noluyo lan kendi kendimi göt ettim :S

 5. End of credit sahneleri yazılar bittikten sonra çıkan sahnedir. Avengerda bunu goremiycez. Ama film biter bitmez credite geçmeden bi sahne göreceğimız açıklandı. Ancak bu o sahne değil

 6. Niklaus Mikaelson Cevap ver

  az önce değil 3 gün önce yayınlandı yiğitcan.Bence tam marvellık sahne olsa da fake.Ama yapanların hakkını veryim süper olmuş

 7. Örümcekadamın;age of ultronda gözüküp gözükmemesinin hiçbir önemi yok,önemli olan telif haklarının Marvelde olması ve MCU ya katılmış olması! 10 sn sahneyi kurcalamaktansa MCUdaki filmlerde yer alacagını ve Marvel tarafından filmlerinin yapılacagını bilmek güzel bir duygu.

 8. Film ile ilgili olan eleştiriler beklediğimin altında çıktı.Anlaşılan ortalama bir film olacak.

 9. Sahne’nin gerçek olmadığı Avengers Age of Ultron Avrupa Premier’inde Joss Whedon tarafından belirtildi.

  Ayrıca Marvel mutlaka o sahnenin sonuna SPIDER-MAN IS RETURN gibisinden bir yazı koyardı 🙂

 10. Shayda Bahamra Cevap ver

  Bunu bilmiyorum ama film yaklaşık 1 hafta kadar önce komple internete sızdı…görüntü kalitesi biraz düşük ama izlemeye engel değildi açıkçası… şahsen ben izledim (çok üzülerek 🙁 ama dayanamadım ne yapiyim) ayrıca sonda öyle bi sahne yoktu… varsa sinemada görcez artık

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.