Çok ilginçtir, herhalde son on yıl içerisinde duyduğum en anlamlı sözlerden biri İngiliz komedyen Russell Brand’n dudaklarının arasından döküldü. Hatırlıyorum, Brand Amerika’da yayınlanan Chelsea Lately’nin konuğuydu. Çok basit ve yavan bir soru geldi kendisine, “Ne tip bir kadın arıyorsun?”. O da “Ben gizem istiyorum, kurtuluş istiyorum” dedi, ve sonra o vurucu cümleyi ekledi: “Seküler çağda, Tanrı’nın ölümünden sonra kurtuluşu aşkta aramaya başladık. Seçilmiş olan, sizin şahsi mesihiniz.”.

Bu cümleleri duymamla birlikte kafamda bir şimşeğin yanması bir oldu. Hakikaten de kurtuluşu aşkta, ötekinde arıyorduk artık. Birinin gelip bizi tamamlamasını bekliyorduk, anlamlandırmasını umuyorduk; ama her zaman işler böyle gitmiyor işte. Bir noktada insan, ilişkinin içinde ya da dışında olunca, bu kurtuluşu, bu şahsi mesihi kendisinde bulması gerektiğine inanıyor. Evet, başlık “ayrılık sonrası izlenmesi gereken 5 film” diyor; ama aslında daha derinde şunu ifade ediyor: “ayrılık sonrası o mesihi kendinizde bulmanız gerektiğini kanıtlayan 5 film”.

Sebepleriyle, şu şekildeler!

 

1. High Fidelity

High Fidelity

Nedir?: Nick Hornby’nin aynı adlı romanından uyarlanan High Fidelity, ya da Türkçe ismiyle “Yüksek Sadakat”, kafasında devamlı lsteler yaparak gezen birinin (öhöm) sevgilisi tarafından terk edildikten sonra “Top 5 Ayrılığım” listesi yapmasıyla başlar. Ana karakter, Rob Gordon, bu listedeki ilişkilerini tekar ziyaret eder ve nerede yanlış yaptığını çözmeye çalışır.

Ne zaman İzlenmeli?: Meselenin nerede yanlış gittiğinin düşünülmesinin gerektiği zamanlarda. Bazen evet, hata sizdedir ve ne olduğunu çözmeniz gerekir. Ama bazen de sizin kabahatiniz yoktur, ortada sadece ilişkileri ve hayatını yaşamayı bilmeyen bir partner mevcuttur.

 

2. Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

Nedir?: Jason Segel’ın yazdığı Forgetting Sarah Marshall’da TV yıldızı sevgilisi Sarah Marshall tarafından terk edilen Peter, Hawaii’ye tatile gider; fakat orada yeni rockstar sevgilisi Aldous Snow ile Sarah’yı görünce, atlatma planları suya düşer. Neyse ki otelin resepsiyoncusu Rachel Peter’a kendini daha iyi hissetmesinde yardımcı olur.

Ne zaman izlenmeli?: Ayrılıktan sonra kendini daha iyi bir insan yapmak için yola koyulduğunulda. Filmin esasında vardığı noktada, Peter bunu Sarah Marshall için değil, kendisi için yapmak zorunda olduğunu fark eder. Mesele Sarah Marshall’ı unutmak ya da geri kazanmak değil, mutlu olmaktır.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. The Other Woman filmi de eski sevgili/aldatma konularında müthiş eğlenceli (Hayır Kate Upton oynadığı için değil……tamam onun da etkisi var.)
    Sonunda Kill Bill konuyu küt diye kesmiş yalnız 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.