Ergen Ejderhalar Diyarı! – AMERICAN DRAGON

jack

Konuşan köpeklerin ve insanların ejderhaya dönüşebildiği bir dünyada bilge bir büyükbabanız varsa, lütfen sözünü dinleyin! Sonrasında Jake Long gibi başınıza buyruk aldığınız kararların sonuçlarını fena yollardan çekersiniz, bizden söylemesi.

Disney’nin (yine) başarıyla kotardığı bir başka Asya kültürünü işleyen animasyon serisi de American Dragon. 2005-2007 yılları arasında yayın hayatını sürdürmüş olan bu seri, Amerikalı bir gencin, Çinli aile kökenlerine sahip olmasıyla bağlanıyor Asya’ya aslında. Sıradan bir ergenin hayatında zorlu ve olağanüstü görevlerin sebebiyet verdiği bir ejderya furyası ise çok daha ayrı bir konu. Kahramanımız Jake Long egoist ve belalı bir ergen olduğu kadar ejderhaya dönüşebilen biri de aynı zamanda. Ağzından ateş falan atıyor ha, öyle boru da değil yani! Amerika’da ejderyalar dolaşıyor, vay anasını!

Bana kalırsa film olarak değerlendirdiğimiz animasyonlar dışında seri olarak bir çocuğun daha kolay kavrayabileceği unsurlarla Asya’yı tanıtmayı başarmış bir yapım kendisi. Zaman zaman peri masalları ve mitolojiye bağlanan kurgularıyla da oldukça akıcı bir sürekliliği vardı. İzlemiş olan var mıdır emin değilim ama çocukken izleyenlerin kolay kolay unutabileceği bir çizgi dizi olmadığını düşünüyorum.

 

Tıngır Mıngır! – KUBO AND THE TWO STRINGS

kubo

Bu senenin Oscar’larında Zootopia ile horoz dövüşü yapmasını istediğim yegane animasyondu, çok net. Sen telleri tıngırdat, kağıttan dünyalar hayat bulsun Kubo!

Diğer saydığımız animasyonların daha doğrudan bir Asya değerlerini tanıtma amacı güttüğünü düşünüyorum, zira Kubo hikayesine verdiği ağırlık sayesinde bunlardan minik bir tık sıyrılmayı başarabilmesiyle daha farklı bir noktada gözümde. Kağıtlara ruh veren kahramanımızın daha çok duygusal aile hikayesini izlediğimiz filmde, sembolik ögelerle gözümüz gönlümüz Asya kültürüne aşina olmadan edemiyor elbette. Gerek melodiler, gerek anlatılan hikayeler olsun; her türlü bizi kendi kültüründe yoğurmayı, tıngır mıngır ezgileriyle hülyalara daldırmayı başarıyor Kubo. Ya sahiden bilemiyorum, Kubo sizce de harika bir animasyon değil miydi?

Eh elbette Asya’yı tanıtan başarılı batı yapımı animasyonlar bu kadarla sınırlı değil, saysak bir ton malzeme çıkar. Fakat biz favorilerimizi çok büyük zorluklarla seçip çıkardık, bir listede topladık. Şimdi söz sizde: Sizin favori Asya kültürünü başarıyla işlemiş batı yapımı animasyonlarınız neler? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın! O-karada ni ki o tsukete!

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.