2015 tartışmasız bir şekilde Marvel’ın domine ettiği bir yıl olacak. Burası çok açık. 2015’e eleştirmenlerden kürekle övgü alan Agent Carter’la başladılar zaten. Birkaç gün sonra Daredevil galasını yapacak ve şimdiden muhteşem gözüktüğüne dair duyumlar var. İki üç hafta sonra Avengers: Age of Ultron çıkacak zaten. Yaza da Ant-Man var, bir ara da Jessica Jones’u bekliyoruz. E şöyle kışa doğru da illa ki bir Civil War fragmanı patlatacaklar… Ne kaldı geriye? Yani hakikaten, daha ne olabilir?

Ama işte tüm bunların ortasında bir de DC meselesi var. Man of Steel’la “meh” bir giriş yaptıkları “paylaşılmış evren” olayına gelecek sene Batman v. Superman: Dawn of Justice ile kafadan balıklama dalacaklar. İyi, güzel de, ne biliyoruz film hakkında? Evet, baş iki karakter dışında Lex Luthor, Wonder Woman, Aquaman ve Cyborg’u göreceğimizi biliyoruz. The Dark Knight Returns hikayesinden büyük ölçüde etkileneceğini biliyoruz. Sonunda o meşhur düelloyu izleyeceğimizi biliyoruz. Ama bunları duyumlardan biliyoruz sadece, dedikodulardan, birkaç tane de karakter afişinden biliyoruz.

batmanvsuperman

Batman v. Superman, çıkışına bir seneden az bir süre kalmış olmasına rağmen hâlâ bir fragmanla çıkmadı karşımıza. Comic-Con’da bir teaser yayınlandı, fakat onu da kamuya yaymadılar. En sonunda bu değişecek gibi gözüküyor. Variety’nin haberine göre Batman v. Superman: Dawn of Justice’in ilk tam teşekküllü fragmanı 15 Mayıs’ta, Mad Max filmiyle beraber yayınlanacak. İki filmin de dağıtımcısı olan Warner Bros’un bu hamlesiyle Mad Max’e de biraz kâr getirmeye çalıştığı çok aşikar. Fakat bizce, seçilen tarihte başka bir anlam da var.

15 Mayıs’ta biz bu fragmanın –her ne kadar insanlar Mad Max’e gitsin diye itici güç olması planlansa da- aynı zamanda Age of Ultron’un façasını bozmak için de yayınlanacağını düşünüyoruz. Düşünün, Mayıs ayınca Batman v. Superman’in etkileyici bir fragmanı dışında (ki Zack Snyder’ın yönettiği filmlerin fragmanları hep etkileyici olurlar) bizi Age of Ultron konuşmaktan alıkoyacak bir şey daha hayal edebiliyor musunuz? Biz edemiyoruz. Ama buradaki ince detay, fragmanın gerçekten etkileyici olması gerekiyor. Eğer Age of Ultron’un gölgesinde kalırsa, DC’nin yandığının resmidir…

 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

12 Yorum

 1. DC şuan zaten bu kadar geç girmekle sinemaya hata yaptı keşke iron man çekildiği sıralar bunlarda yavaş yavaş giriş yapsalardı sonuçta DC de marvelda olmayan bir şey var bütün karakterlerine sahipler bir bakıma daha geniş bir evren yapabilirler bakalım görücez.

 2. Shadow in the Dark Cevap ver

  Blockbuster filmler genellikle bütün hasılatleının yarısını hatta daha fazlasını ilk hafta sonlarında çıkarırlar.AOU içinse yurt dışında 23 Nisan’da , Türkiye ve ABD de ise 1 Mayısta girecek.15-20 günlük aradan sonra zaten DC ne kadar kaliteli bir fragman yapsa da hasılatı etkileyebileceğini düşünmüyorum.Belki sadece ilgiyi başka yere çekebilirler ki büyük ihtimalle kaliteli bir(after-credit) sahne yayınlanacağını düşünürsek ancak bununla arasında ilgi kapışması olacağını düşünüyorum.

  • yazdıklarında haklısın,yalnız şu ilgi kısmını biraz açmak isterim.WB 1-2 fragmanla ilgiyi çekmekte zorlanır çünkü rekabet çok sıkı,şöyle bir takvime baktıkmı görebiliriz.

   2015:
   May 1: Avengers: Age of Ultron
   July 17: Ant-Man
   August 7: Fantastic Four (Fox)

   2016:
   February 12: Deadpool (Fox)
   March 25: Batman V Superman: Dawn Of Justice
   May 6: Captain America: Civil War
   May 27: X-Men: Apocalypse (Fox)
   August 5: Suicide Squad
   October 7: Gambit
   November 4: Doctor Strange

   Bu takvime göre arada boşluk yok.Gerçekten sıkı bir çarpışma var ve civil war, antman,fantastik four ve ben oralı olsamda deadpool için deli olanlar var bunlar ortalıgı kasıp kavuracak gibi,fragmanlar çok iyi olmalı yoksa bvs zorlanır.

 3. Benim okuduğum bilgilere göre lex kriptonlu teknolojisini ve general zodun cesedini bir şekilde ele geçirecekmiş,sonra bu cesetten elde ettiği genetikle zombi süpermanler veya doomsday gibi bozuk bir yaratık elde edecek ve kendisine ordu kuracakmış,bruceta bu olup biteni araştırmak için metropolise gelecekmiş.Sonra lex süpermani bir şekilde batmanin üstüne salacakmış ve süperman tek yumrukla batmanin arabasını yokedecek ve batmande ilk o başlattı diyip süpermanle mücadeleye girecekmiş,sonrada her ikiside lexin asıl kötü oldugunu anlayıp,birlikte lex ve zombi süpermanler veya bozuk deney doomsdaye karşı savaşacaklarmış!Biraz klasik bir senaryo ama idare eder,izleyip göreceğiz baya geç kaldılar fragman konusunda.

  • Hiçbir bok bilmemek adlı çalışman için çok teşekkür ederiz. Öncelikle zombi süpermenler dediğin şey Bizarro, 2.si de bu bahsettiğin şeyler filmin sonu hakkında bir figüranın yaptığı açıklamalardan fazlası değil. Kaldı ki, o figüranın açıklamasında Bizarro’dan bile bahsedilmiyordu

 4. Abdulkerim Eser Cevap ver

  O fragman yayınlanana kadar Age of Ultron ortalığı kasıp kavurmuş olacak. Buraya yazıyorum 🙂

  • Dark Knight Returns senaryosundan etkilenilecek yazıyor yukarıda eğer öyleyse 2 bölümlük animated serisi var, izlersen tatmin edici bi yanıt olur 🙂

 5. Fragman Avengers gösterime girdikten 2 hafta sonra yayınlanacak, Marvel’cıların orgazmı da o vakte kadar geçmiş olur. İsabetli bir karar.

 6. Sayfada ki DC haberlerini ne olur Yiğitcan Erdoğan yapmasın artık DC’nin geçtiği yerde alakasız bir şekilde Marvel’ı övmekten yorulmuyor.

  • Özgür Kallı Cevap ver

   Adam bildiğin marvel fanboyuluğu yapıyor DC konusu altında. Sanıyorum ki bu da bir kıskanma psikolojisinin gereği.. Sen yazı mazı yazma yiğitcan kardeş

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.