Marvel’ın süper kahraman filmleri konusunda tartışmasız bir üstünlüğü var. Burası kesin. Bu üstünlüğün sebeplerini masaya yatırmak illa ki elzem, bir ara uzun uzun fırsatımız olduğunda da muhakkak ki yaparız; fakat temel bir faktörden daha da önce bahsetmiştim. Bana soracak olursanız çok da detayına girmeden bir şeyi parmakla “bu yüzden” diye göstermek mümkün: Yönetmen seçimleri. DC’nin aksine Marvel yönetmen tercihlerinde riskli yaklaşımlar sergiliyor; daha önce sadece bir korku filmi ve bir komedi serisi bilinen James Gunn gibi, hiçbir işi piyasa anlamında başarılı olmamış Joss Whedon gibi, Shakespeare uyarlamalarıyla tanınan Kenneth Branagh gibi, indie sinemacı Jon Favreau gibi. Ama bu tercihlerin her biri bir şekilde uyuyorlar ve ortaya eşsiz bir şey çıkmasına sebep oluyorlar.  Çünkü ilk akla gelen isimler değiller ve ilk akla gelen işleri de yapmıyorlar hâliyle.

Captain America: The Winter Soldier ile –tartışılır ama- Marvel’ın şu ana kadarki en iyi filmini çıkartmış olan Russo biraderler de böyle bir tercihin sonucu vaziyetindeler işte. Daha önceki en elle tutulur işleri Community dizisinde geçirdikleri uzun süre olan Joe ve Anthony Russo biraderler Winter Soldier ile birlikte muazzam bir performans sergilediler. Öyle ki, adları Joss Whedon’un “daha da Avengers filmi çekmem artık” narasından sonra giderek artan bir desibelde Avengers: Infinity War ile anılmaya başladı.

The Avengers

En sonunda bu dedikodular ve kulis muhabbetleri yarı bir resmiyete çıktı. Bu tip duyumları ciddi anlamda doğru çıkan Badass Digest’in haberine göre henüz ıslak imzalar atılmadı ama Russo biraderler Marvel ile Avengers: Infinity War’ın birinci ve ikinci kısımlarını çekmek üzere el sıkıştılar. Şu sıralar 1 Nisan’da çekimleri başlayacak Captain America: Civil War’ın ön-prodüksiyonunu yapan Russo kardeşler, Civil War bittikten çok kısa bir süre sonra Infinity War’ın başına oturacak ve iki kısmı birden çekecekler.

Araya da eklemek lazım; Russo kardeşlerin adı uzunca bir süre Spider-Man filmiyle de anıldı. Üstelik kendilerinin Sony ile Community üzerinden çok yakın bir ilişkileri de olduğundan, Spider-Man MCU’ya geçtikten sonra filmi yönetmesi için düşünülen isimlerden mevkiye en yakını olarak onlar gösteriliyorlardı. Şu durumda Civil War ve Avengers’ın üzerine bir de Spider-Man’i onlara vereceklerini sanmıyoruz; ama denilenler doğruysa, zaten Spider-Man ile baya bir vakit geçirecekler demektir; zira bildiğiniz gibi Spidey’nin ilk galasını Civil War’da yapacağı ve Infinity War’da büyük rol oynayacağı söyleniyor uzun zamandır…

Bu arada Joss Whedon’un gidişine de üzülmeyin. Efsane yönetmen daha önce verdiği bir röportajda Avengers filmi çekmeyecek olmasının Marvel’la bir daha çalışmayacağı anlamına gelmediğini; bilakis Marvel’ı ve çalışanlarını çok sevdiğini söyledi. Yani usta biraz yorgun, tüm Marvel’ın yükünün bindiği filmlerden biraz mola istiyor. Karşımıza başka bir filmle dönebilir. O raddeye kadar, Russo biraderlerin bu görevi devralmış olması, basbaya hakları. Hayırlısı!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

9 Yorum

 1. russolar cidden işini iyi yapıyorlar ne kadar çok ironmani diğer tüm kahramanlardan çok sevsemde MCU içinde avengers filminde almadığım zevki captain america filminde aldım captain americayı normalde çizgiromanlarda sevmem koyu bir iron man fanıyım ama durum bu russolar çok iyi inşallah sorunsuz bir şekilde inifnity wars yönetirler

 2. Shadow in the Dark Cevap ver

  ”hiçbir işi piyasa anlamında başarılı olmamış Joss Whedon gibi”

  Ne kadar piyasa anlamında diye belirtsenizde cümle bana çok doğru gelmedi.Piyasa işleri olarak Buffy ve spin-off olarak çıkan Angel 5-7 sezon sürdüler ve birçok başarılı senaryosu var.

  Konu ile ilgili ise Joss Whedon yeni filmi yönetmeme sebebi olarak Marvel ın baskıları olduğunu düşünüyorum.Whedon her işinde uçukluk vardır.Tabiki Marvel ında sınırları olduğu gibi.Aralarındaki uyumu iki film iyi idare ettiler fakat gelecek için yol ayrımına karar verdikleri gibi bir tutum var.

  • Sinemasal anlamda Avengers’a kadar kendisini büyük ligde gösterecek bir filmi yok anlamında. Televizyondaki bahsettiğin iki iş dışında da Firefly ve Dollhouse gibi (bugün kült haline gelmelerine rağmen) kısa sürede iptal edilmiş işleri var. Dolayısıyla piyasada başarısız doğru tabir bence burada. O dönem Geek aleminin kendisine tapınması piyasada başarılı olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki.

   Ayrılma sebebinin Marvel’dan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü genelde açıklamalarında hep Marvel’dan çok olumlu bahsettiğini duyuyorum. Ama tabi Avengers Marvel’ın en büyük ve kapsamlı projesi, dolayısıyla yapı itibariyle filmin kendine ait zorlukları ve baskıları var, uzun süredir tek tip bir iş yapmanın kendini yorduğunu düşünüyorum. Ben biraz kafasını dinleyeceğine, farklı filmlere yöneleceğine ve o sevdiğimiz ilginç değişik projlerle karşımıza çıkacağına inanıyorum.

   • Shadow in the Dark Cevap ver

    Hala ayrılma sebebinin Marvel yüzünden olmadığını düşünüyor musunuz?:D

    Joss Whedon artik sorunu açık açık belli etmeye başladı ve sonucunda twitter ini kapatarak çekilmeye kara verdi.Ben ne kadar Marvel hayrani olsam da Marvel ın bu kararini su ana kadar ki en büyük hatası olarak kabul ediyorum.Joss ile ters düşmelerinin en büyük nedeni filmdeki kesilmiş sahneler olduğu söyleniyor.(Loki, mitler vb.) Age of Ultron filminde bu kesintiler yüzünden çok fazla akılda soru işareti kaldı.Bu da bizim gibi Joss u da çok etkiledi.Çünkü bu kadar çalıştığı , emek verdiği isin istediği gibi aktarilamamanin ne kadar kotu olduğunu düşünemiyorum bile.En azından Russo lar su an için iyi bir seçenek gibi görünüyor.

    Not: Edgar Wright olayı hep daha gizli saklı olduğu için bize hep Marvel hakli gibi yansıtıldı fakat bu olaylardan sonra Marvel ın herşeyi kontrol altında tutmaya çalışmasinin kotu sonuçlara yol açabileceğini düşünüyorum.

 3. Niklaus Michaelson Cevap ver

  badass digest yeni spiderman in mateus ward olacağını açıkladı bunu da yazsanız iyi olur aslında linki http://badassdigest.com/2015/03/23/marvel-auditioned-16-year-old-mateus-ward-for-spider-man kısaca

  Early rumors said that the studio was looking at Dylan O’Brien and Logan Lerman, but then word came out that they were looking at even younger actors.

  Marvel has secretly auditioned a 16-year-old actor named Mateus Ward for the part. Ward has appeared on shows like Weeds, Lab Rats, Hostages, and Murder in the First
  – none of which I’ve seen, so I can’t comment on whether or not I think
  he’d be a good fit for our friendly neighborhood Spider-Man. But it
  does confirm that Marvel is looking at much younger actors — guys who
  would actually be believable when they are supposed to be playing a high
  school student.

 4. Daha dur, çıkan haberlere göre Civil War-Infinity War arasında bir de erkekli (Paul Feig’inki değil yani) Ghostbusters filmini de yönetecekleri söyleniyor. Adamların iki üç yılı komple iptal yani. Daha önce de söylemiştim, bence Infinity War’ın kozmik kısım ağırlıklı geçicek olmasından kaynaklı olarak belki James Gunn daha iyi bir tercih olabilir. Ama Winter Soldier’da yaptıklarından sonra yapabilirliklerinin tartışılmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum.

  Ayrıca “Çünkü ilk akla gelen isimler değiller ve ilk akla gelen işleri de yapmıyorlar hâliyle.” cümlesine parantez açmak istiyorum. Marvel (aslında genel olarak Dİsney) son dedikoduları itibariyle bu anlayıştan uzaklaşmaya başlıyor gibi geliyor ve biraz korkutuyor açıkcası. Hem oyuncu hem de yönetmen konusunda (ellerinde artık ciddi bir güç de olması sebebiyle) fazla Hollywood tercihleri yapmaya yöneliyor diye düşünüyorum. Umuyorum Marvel aslında “indie” bir stüdyo olduğunu hatırlar ve yine bizi beklenmeyenle şaşırtmaya devam eder.

 5. Captain America: The Winter Soldier cidden çok güzel bir filmdi. Hatta birkaç kere izlemiştim. =)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.