Şimdi önce bir şeyi netleştirelim; Suicide Squad’ın kadrosunda hakikaten garip şeyler oluyor. Bir süre önce Deathstroke rolü için Magic Mike ve How I Met Your Mother’dan hatırlayacağımız Joe Manganiello’nun seçildiğini söylemiştik, ama sonra David Ayer filmin kadrosunun ilk toplantısından bir resim yayınlayınca anladık ki Manganiello’dan vazgeçilmiş, yerine Jim Parrack getirilmişti, bu da zaten orijinal kadroda duyurulup, sonradan ayrılan Tom Hardy’yi de akıllara getirmiş, kafalar iyice karışmıştı. Yalnız ortada daha garip bir şey vardı; o da toplu fotoğrafta Jared Leto’nun olmamasıydı.

Bildiğiniz gibi Jared Leto şu an çizgi roman uyarlamaları dünyasının en acı acı yanan ateşten gömleğini giymiş durumda. Son olarak süper kahraman filmlerinin sinema tarihindeki ilk ve tek oyunculuk Oscar’ını kazanan, istisnasız herkesin tapındığı ve bu efsanevi rolünü tamamladıktan sonra vefat eden Heath Legder’ın  canlandırdığı Joker’i tekrar beyaz perdeye taşıma görevi ona verildi. O yüzden meraklardan merak beğeniyorduk nasıl bir tipi olacağını; toplu fotoğrafta göremeyince de garipsemiştik. Bugün Ayer Twitter hesabından şu fotoyu yayınladı; rahatladık.

First-Jared-Leto-Joker

Dikkatli çizgi roman okurları bu yayınlanan fotoğrafı birebir tanıyacaklar. Alan Moore’un efsanevi çizgi romanı Killing Joke’un unutulmaz kapağında gönderme yapmış Ayer – Leto ikilisi. Leto’nun da efsanevi lüle saçlarını kestiğini ve yeşile boyadığını görebiliyoruz, ama belli ki daha gidilecek de çok yol var, neticede bu nihai bir fotoğraf değil, hazırlık aşamasından çekilmiş bir teaser. Ama şimdiden çok açık bir şey söyleyeyim mi? Evet, Ledger bir efsane hâline dönüştü Joker rolüyle, gerçekten de o vatkalara sığmak çok zor. Ama kendi payıma Leto’nun da sağlam bir Joker olabileceğini düşünüyorum. Birincisi, Amerikalı aktör yüz hatları olarak kesinlikle role Ledger’dan daha çok oturuyor. Yetenek olarak da hiçbir eksiği yok, o yüzden, ben kendi payıma umutluyum, onu söyleyeyim.

Fakat tabii ak koyunla kara koyunu ancak film vizyona girdiğinde ayırt edebileceğiz. O da 5 Ağustos 2016’da gerçekleşecek, yani aşağı yukarı bundan bir buçuk sene sonra. Filmde Joker’i oynayan Jared Leto haricinde de bir yıldızlar geçidi var, Will Smith, Margot Robbie, Jai Courtney, Joel Kinneman, Cara Delevingne, Adewale Akkinuoye-Agbaje, Viola Davis ünlü isimlerle dolu kadronun diğer elemanları…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

12 Yorum

 1. Tamam yüzü çizgi roman Joker’ine çok müsait, tamam aktör de yetenekli. Ama mesele yorum meselesi. Suicide Squad filmi Joker karakterini öyle harika yorumlayabilecek mi bir daha? Joker gene olur, olmaz değil; sıradan yüzlerce şekilde canlandırılabilir ‘başarıyla’. Onca animasyon filmdeki gibi sıradan bir olayın içinde sıradan beyaz yüzlü normal bir Joker olur, manyak manyak güler, adam öldürür filan, Joker’dir işte, çok fazla söze gerek kalmaz, izleriz biter gider. Ama bu sadece gereken şey. Bunun ötesine geçip bizi tavlayan özgün bir yorum getirebilecekler mi karaktere? Mesele o. Ledger bunu yapmıştı.

  • Onur Ayanoğlu Cevap ver

   Sende çok şey bekliyorsun be kardeşim çok aratmasın yeter diyorum ben öyle özgün bir yorum getirebilmek zaten bu işin tavanı ve oralara çıkabilen aktörde taktir edersin ki dünyada sınırlı. Leto şarkıları gibi güzel bir iş çıkartacaktır 🙂

 2. OOO büyük gelişme var. Yiğitcan Erdoğan yazdığı bir DC yazısında Marvel’ı övmemiş hatta bahsetmemiş bile hayretler içerisindeyim.

 3. Sağda solda çok iyi olacağa benziyor diye yorumlar görüyorum. Hayır neyi iyi olacağa benziyor ben onu anlamadım? Tipi az biraz çrdekine benzeyen her adam bu görüntüyü gayet basit malzemelerle yakalayabilir. Bu iyi olacağı anlamına mı gelir? Burada en önemli detay performans ve yapmaya çalışılan şey Ledger’ın yarattığı efsanenin yerini doldurmak hatta bir tık ötesine geçmek. Mümkün mü? Mümkün. Bu kadar erken mümkün mü? Bence hayır. Bu seçimle olacak mı? Sanmıyorum.

 4. alp demirkabız Cevap ver

  bi de şöyle bişey var: akademi malum, ölmeseydi vermezlerdi ödülü. aynı başarı bir daha tekrarlanamaz yani.

 5. Açıkçası Leto’nun The Dark Knight Returns’teki Joker’e yakın bir hava yakalamaya çalışacağına dair açıklaması beni biraz olsun heveslendirmişti. Çünkü o Joker, hem Jack Nicholson’un çizgi romanın özüne en uygun halinden, hem de Ledger’ın kendine has efsanevi yorumundan farklı. İkisinden de biraz var ama o Joker’in daha çok soluk tenli ve az makyajlı soğukkanlı bir tip olduğunu hatırlayalım ve Leto’nun yetenekleri onun için tam uygun. Gerçekten bu kadar erken Joker’i görmeli miydik ? Orası soru işareti. Oyunculuk tarihine geçecek bir performans sergilese dahi bu onu Ledger’dan veya Jack’ten daha iyi yapmayacağı için, kıyaslamayı bırakıp ne göstereceklerini izlememiz kanaatindeyim. Gotham’daki gereksiz Joker anından sonra da her şeye bir Joker tavrından gına geldi doğrusu. Sorarım size, Nolan, Dark Knight’ı toparlayana kadar kaç sene geçmiş, insanlar Joker’i unutmuştu, şimdi hönk diye ortaya çıkarmak, biraz da Ledger’ın performansının ekmeğini yemek ve onun ölümüne saygısızlık olarak düşünüyorum. Sırf bu yüzden Nolan, TDKR filminde Joker namına gönderme dahi yapmadı yahu!

 6. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Net söyleyim bu rol kendisine verilmeden önce benim favori Joker adayımdı hiç de şaşırmadım bu yüzden bence altından kalkıcak Heath Ledger ı aşamaz ama aratmayacak bir iş çıkartacağına inanıyorum.

 7. Herkes Cast seçimi ve karakterin erken kullanımından ötürü tedirgin. Ama Leto Joker’in o anlık duygu patlamalarını ve deli kahkahalarını rol gibi değilde gerçekmiş gibi lanse edebilecek (tıpkı Heath gibi) yegane oyunculardan birisi bence. Yani Cast seçiminde bir sorun yok. Karakterin erken kullanılması mevzusu ise bence senaryoya bağlı bir şey. Ben Joker’i bu filmde harcayacaklarını sanmıyorum tam tersine daha ziyade tanıtacaklarını düşünüyorum ve bir sonraki faz da asıl performansı göstereceklerdir diye tahmin ediyorum.

  Bu filmde farkındaysanız Killer Croc , King Shark gibi canavar denebilecek (hulk gibi) karakterler var. Fakat genel olarak baktığımızda DC evrenini (TDK 3 lemesi ve Man Of Steel) gerçekçi bir zemine oturtmak için üstün çaba sarfediyor. Killer Croc ve King Shark bu dokuya sahip değiller bunları Suicide Squad timinde görmeyiz o yüzden. Bence Suicide Squad timi bu tarz bir kaza sonucu oluşmuş ya da Atlantis’den kaçmış ya da Luthor gibi birisi tarafından yaratılmış canavarları avlayacak bu filmde. (genel misyonları bu olmayacak ama bu filmin ana hattı bu olur bence) Baktığınızda böyle bir hikayede Joker gibi bir karaktere ne yer ne de ihtiyaç var. Dawn Of Justice in The Dark Knight Returns den yararlanırken Suicide Squad neden bu hikayeden faydalanmasın? Ki hali hazırda The Dark Knight da Joker hapse atılmıştı en son ve The Dark Knight Returns ise Joker’in hapisanede olduğu ve oradan kaçtığı bir hikayeye sahipti. Hal böyleyken Joker karakteri bence bu filmde bu şekilde işlenir gibi duruyor. Bir yandan Suicide Squad canavar avlarken bir yandan Joker sinsice hapishaneden kaçma planını ince ince işler en sonda ise o malum televizyon show un da gazla herkesi öldürür ve firar eder. Bu sayede karakterin orjinine çok değinmeden tüm deliliğini yansıtarak tanıtır ve bir sonraki film için özgür bırakırlar.

 8. çok iyi olacak gibime geliyor. her zaman az beklentiyle harikalar yarattı jared leto oyunculuğu ile bakalım beklenti büyük olunca neler yapacak. hele ki heath ledger’ın performansını düşünürsek..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.