Biliyorsunuzdur herhalde, Disney’in 1991 yapımı animasyon filmi Güzel ve Çirkin geçtiğimiz hafta 17 Mart Cuma günü live-action versiyonuyla vizyona girdi. Vakti olup da ilk günlerden gidenler bir bir yorumlarını paylaşmaya, beğenilerini ya da hoşnutsuzlarını dile getirmeye başladılar bile. Kimisine göre güzel bir canlandırmayken kimisine göre meh deyip geçilecek türden bir yapım olmuş. Sinemalara gelmeden evvel fazlasıyla gazı verilen film için çok da kötü eleştiriler görmedim şahsen, bu nedenle gidip kendi gözlerimle görmeden önce gelen yorumların o kadar da düşüşte olduğunu düşünmüyorum. Zaten istatistikler de bunun aksini savunurcasına bir hayli coşmuş ki, sormayın…

bntbtrip

HelloGiggles’dan derlenen bilgilerle öğrendiğimize göre, daha girdiği haftadan bir değil tamı tamına beş tane rekoru birden göğüslemiş Beauty and the Beast! Aslında bu yükselişini biraz da Disney sayesinde kazandı gibi düşünüyorum ben, bilmem siz ne dersiniz… Zira Marvel’ı da Star Wars’u da kanatlarının altına alan Disney, geçtiğimiz sene en çok gişe yapan filmlerin ilk beşini sırf kendi başına doldurabilmeyi başarmıştı hatırlarsanız. E bütün bunların yanında 1991 seneli animasyon filminin ne kadar çok sevildiği ve de kadrosunun pırlanta gibi aktör ve aktrislerle dolu olduğu gerçeğiyle de iyice yaprak açan bir çiçek oldu Güzel ve Çirkin. Peki nasıl oldu da bir karış rekoru ilk haftadan sırtlayabildi filmimiz?

2016-05-02-1462174744-4924311-batb

İlk rekoru, Disney’in kendi live-action animasyon filmleri bünyesinden kopup geliyor. Sadece Kuzey Amerika’da 170 milyon dolar ile gişelere yerleşen Beauty and the Beast, Alice in Wonderland’in 161 milyon dolarlık açılışını katlayarak geçmiş. Ki bu sadece Amerika’nın bile bir kısmı! Ne diyelim, helal olsun!

İkinci husus, izleyicilerin cinsiyetine dayanan istatistikler kulvarında. Biletlerin yüzde altmışını kadın izleyicilere satan film, Açlık Oyunları ve Twilight’ı elinin tersiyle iteleyerek birinciliğe oturuyor. Aynı zamanda hem evinde hem de deplasmanlarında en çok bilet satan aile filmi olarak havasını atarken, diğer yandan da gelmiş gelmiş en büyük açılış haftası yapan filmler listesinde yedinci sıraya oturmayı da başararak kalan rekorlarını sürdürüyor. E bir de son olarak hem yalnızca Mart ayında hem de neredeyse bir yılda yapılan en büyük açılışı da bizzat Captain America: Civil War’ın elinden kapıveriyor Güzel ve Çirkin. Bu kadar rekor, fazlasıyla küçümsenen animasyon filmlerinin canlı versiyonları için bana kalırsa yeterince saygı duyulacak derecede harika bir başarı!

thumbnail_25147

İlk bulacağım fırsatta izlemeyi kafaya koyduğum Beauty and the Beast’in bu başarıları için sizler ne düşünüyorsunuz bakalım sevgili geekler? Belki yarın, belki yarından da yakın bir vakitte izleyip kısa ya da uzun bir incelemeyi size fazla görmeyeceğim bu yapım için ben açıkçası fazlasıyla mutluyum şu an. Yurt dışında sırf eş cinsel yönelimli karakterlere sahip diye yasaklanan bir film haline gelmesiyle bile, fazlaca konuşulan Beauty and the Beast için ilk haftadan bu kadar çok rekor bence kayda değer bir mesele! Ha bir de, incelemelerimiz öncesi olur da film hakkında bir iki kelam etmek isterseniz yorumlarımız size her zaman açıktır; bekleriz!

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.