Dünya spor tarihinin tartışmasız en büyük yolsuzluk skandalından haberiniz vardır. Neticede bu, bize uzak bir diyarın garip bir sporunu değil; bizim ülkemizle birlikte tüm dünyada en çok izlenen, oynanan ve konuşulan spor olan futbolu ilgilendiriyor. Üstelik tekil bir federasyon, bir ülke ya da bir sporcu değil. Güzel oyunun organizasyonundan en sorumlu olan kurum FIFA’da, kurumsallaşmış bir yolsuzluk bu.

ben-affleck-v3

Bu yolsuzluğun ortaya çıkmasına ön ayak olan her şey, ilginç bir şekilde sporun en zayıf olduğu yer olan Amerika’dan geldi bildiğiniz gibi. FIFA başkanı Sepp Blatter’e yönelik suçlamalar çok uzun zamandır dillendiriliyor ve başta İngiltere olmak üzere pek çok ülkede bunun üzerine gazeteciler gidiyordu. Ama CONCACAF başkanı, FIFA yöneticisi Chuck Blazer’ın yolsuzluğunu ortaya çıkartan Buzzfeed yazarı Ken Bensinger oldu, Blazer’ın iplerinden yola çıkıp, Sepp Blatter’ın yeniden seçildikten kısa bir süre sonra istifa etmesine yol açan da Amerikan federal bürosu FBI.

Bu yüzden de mesele Hollywood’un radarındaydı elbette. Bensinger makalesini kitaplaştırmak üzere bir anlaşmaya imza atar atmaz, henüz yazılmamış bu kitabın film hakları masaya yatırıldı. Bensinger’in menajeri tarafından Entertainment 360’ye götürülen proje, yönetmen Gavin O’Connor’ın dikkatini çekti. Warrior ile tanıyor olabileceğiniz O’Connor, yakın zamanda çekimleri sonlanan The Accountant’ta beraber çalıştığı Ben Affleck’e haber uçurdu ve kitabın film haklarını Affleck’in Matt Damon ile ortak yürüttüğü stüdyosu Pearl Street Films aldı. Filmi O’Connor yönetecek, Affleck ise prodüktörlüğünü Entertainment 360’den Guymon Casady ve Darin Friedman ile birlikte üstlenecek. Projeye genel olarak kol kanat geren firma ise Warner Bros.

qopv2iqh1eibsobonire

Bu haberin şöyle ilginç bir detayı da var. Bütün bunların temelinde duran ve inanılmaz bir araştırmacı gazetecilik başarısına imza atmış olan Ken Bensinger, Buzzfeed’e beraber Pulitzer ödülü kazandığı saygın gazete Los Angeles Times’ı bırakarak geçti. O zaman da çok büyük bir olay olmuştu bu mesele. Şimdi bu olay yetmezmiş gibi, Bensinger’in araştırmasının filme çevriliyor olması, arkasında büyük bir ismin olması Buzzfeed’i daha da başka bir yere konumlandıracak. Bu da bana üzerine konuşulması gereken şeylerden biriymiş gibi geliyor. Elbette FIFA’nın inanılması güç yolsuzluğuyla birlikte…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.