Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, bundan yaklaşık 10 yıl önce bu sıralarda Ben Affleck filmi vasat filmlerle anılmaktaydı. 2003’te korkunç Daredevil uyarlaması ve ondan daha da vahim Gigli filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkan Affleck Kevin Smith filmleri ve Good Will Hunting ile topladığı tüm krediyi bir anda yok etmişti. Sadece yakışıklı olduğu için ünlü olan kişiler arasında sayılıyordu artık kendisi.

Fakat dedik ya, Affleck’in kariyeri tam bir parabol eğrisi diye? 90’ların sonundaki muazzam çıkışından sonra düşen Affleck, 2000’lerin sonu, 2010’ların başında tekrar yükselişe geçmeye başladı. En son Gone Girl ile karşımıza çıkan, iyi de bir performans ortaya koyan Affleck, artık Hollywood’un sevilen aktör ve yönetmenlerinden biri. Hazır filmi sinemalarda dönüyor, Batman olarak da tam gaz çekimlere devam ediyorken dedik ki Affleck için şöyle güzel bir liste yapalım, huzurlarınıza sunalım.

Buyurun!

 

1. Chasing Amy

Chasing Amy

1997, Ben Affleck’in Ben Affleck olduğu seneydi. Daha öncesinde ufak figüranlıklarla sektöre adım atan Affleck, 97’de ilk olarak Kevin Smith’in filmi Chasing Amy ile çıktı karşımıza. Smith ile uzun sürecek bir dostluğa başlayan Affleck’in bu filmdeki performansı gerçekten de unutulmazdı. Kariyerinin nasıl bir şekil alacağını kimse kestiremiyordu, fakat kendisi ilerleyen aylarda ufak bir ön izleme verecekti hepimize.

 

2. Good Will Hunting

Good Will Hunting

İşte o ön izleme de sonbahar aylarında, Good Will Hunting şeklinde geldi. Matt Damon ile birlikte yazdıkları senaryoyla ilk Oscar’ını alan Affleck, neredeyse o anda sert bir şekilde eleştirilmeye başladı. Hemen hemen herkes Affleck’in senaryoya katkısı olmadığını, Damon’ın yazdığı senaryoya kankalıktan dahil olduğunu düşünüyordu. Affleck’e karşı olan algı da bu noktada kırılmaya başladı.

 

3. Armageddon

Armageddon

Tamam, eyvallah. Armageddon o kadar da iyi bir film değil. Ne de olsa bir Michael Bay filminden söz ediyoruz. Senaryonun ve kurgunun geri planda kaldığı, mantığın camdan dışarı atıldığı bir film bu da diğer Bay filmleri gibi. Ama 90’larda yaşı müsait olan herkesin yine de Armageddon’dan çok etkilendiği gerçeğini kimse yadsıyamaz. Görsel olarak vurucu bir filmdi Armageddon. Affleck çok iyi rol kesmiyordu içinde, ama idare ederdi.

 

4. Dogma

Dogma

Kevin Smith – Ben Affleck birlikteliğinin en iyi ürünlerinden biri olabilir Dogma. Başrolünü çocukluk arkadaşı Matt Damon ile paylaştığı Dogma, muhtemelen Smith’in de en iyi filmlerinden biri. 1999’da vizyona giren film, bize soracak olursanız Smith-Affleck dostluğunun azalarak bitmesine üzülmemiz için tek başına yeterli bir sebep. Bir de ek parantez, bu filmde Alan Rickman da muazzamdır gerçekten.

 

5. The Sum of All Fears

Sum of All Fears

Yakın zamanda başrolünde Chris Pine’ın olduğu bir Jack Ryan filmi daha çekildi, belki izlemişsinizdir. Tom Clancy’nin meşhur karakterinin dördüncü sinema inkarnasyonuydu kendisi. Harrison Ford’un popülarize ettiği rol, öncesinde Alec Baldwin ile başlamıştı, sonra da kendini Ben Affleck’in kollarında buldu. Affleck Baldwin’den iyiydi, ama bir Harrison Ford olamadı, seri de bundan sonra devam etmedi.

 

6. Hollywoodland

Hollywoodland

Ünlü aktörün 2003-2004 senelerindeki korkunç bataklığından çıkmasına ilk vesile olan filmlerden biriydi Hollywoodland. Superman’i ilk oynayan aktörlerden olan George Reeves’in trajik hikayesini anlatan Hollywoodland ilgi çekici, estetik açıdan güzel ve olgun bir şekilde çekilmiş bir filmdi. Ben Affleck’in de bu filmdeki performansı, bir hayli sağlamdı.

 

7. Smokin’ Aces

Smokin Aces

En çok Clint Mansell’in yaptığı müzikleriyle hatırlıyoruz Smokin’ Aces’ı. Fakat Joe Carnahan’in yazıp yönettiği 2007 filmi, o müziklere yaraşır bir hikayeye de sahipti.  Nedense vakti zamanında çok beğenilmedi, fakat sadece çekirdek oyuncu kadrosunun sergilediği performans bile alkışı hak ediyordu bana soracak olursanız. Affleck de onca sağlam oyuncunun arasında sırıtmayarak, bir nevi bir sınav veriyordu.

 

8. The Town

The Town

Gone Baby Gone’dan sonra, Ben Affleck’in ikinci yönetmenlik deneyimiydi The Town. Aynı ilk filmi gibi bunu da Boston çevresinde konuşlandırmış, yine senaryoyu kendisi kaleme almıştı. Bir anlamda Affleck’in ciddi bir film yapımcısı olarak saygı görmesini de The Town sağladı. Halihazırda çok muhteşem bir kadroya sahip olan film, aynı zamanda klasik bir soygun hikayesiydi ve çok eğlenceliydi.

 

9. Argo

Argo

Argo, Affleck’in o parabol eğrisindeki ikinci zirve noktası. Şimdilik. Affleck’in hem yapımcılığını, hem yönetmenliğini, hem de başrolünü üstlendiği Argo en iyi film Oscar’ını fütursuz bir şekilde evine götürdüğünde o gece en çok konuşulan şey, Affleck’in yönetmenlik dalında aday olmamış olmasının ne kadar ayıp olduğuydu. Çok değil, 9 sene önce “Oyuncu mu lan bu adam?” denilen biri için, büyük bir mesafe.

 

10. Gone Girl

Gone Girl

Ve Gone Girl. Affleck’in son filmi. David Fincher’ın yönettiği ve aynı adlı romandan uyarlanan film, özellikle Rosamund Pike’ın ayakları üzerinde duruyor olabilir. Ama Ben Affleck eğer rolünü kotarmasaydı, bütün film çökerdi. Çünkü Nick karakteri, izleyiciyle olan olaylar arasında bir köprüydü. Ve o köprüyü çok ustalıkla kurdu Affleck. O kadar ki, filmi izledikten sonra -rolün pek alakası olmamasına rağmen- Affleck’in Batman’i oynamasına karşı olanların sesleri biraz kısıldı…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.