Daha önce de bu sayfalarda biraz savunuculuğunu yapmıştım; ama belki de tekrar söylemekte fayda var. Çizgi romanlarda devir teslim, gayet sık yaşanan ve doğal akışın parçası olarak görülen bir şey. Tutarsa (Barry Allen – Wally West / Mar-Vell – Carol Danvers örneklerinde olduğu gibi) ortaya sevilesi yeni bir karakter çıkıyor. Tutmazsa (Bruce Wayne – Jim Gordon / Clark Kent-  Diğer tüm o zibidiler) da bu kısa bir deney olarak kabul ediliyor, statükoya dönülüyor.

Ben bunun filmlerde de yaşanması gerektiğini düşünüyorum, özellikle de artık üçüncü fazını açmış olan Marvel’ın sinematik evreninde. Elbette mesele çizgi romanlarda olduğundan bir tutam daha karışık. Buradaki karakterler çizgi değil, gerçek oyuncular tarafından canlandırılan kişiler olduğu için, harcaması; harcadıktan sonra geri çağırması zor olacağı için öyle alelade verilecek bir karar değil. Ama yine de, bir noktada verilmesi gerekiyor. Ve sanıyoruz ki, Marvel için o nokta gelmiş, ve geçmiş.

Avengers-Age-of-Ultron-poster-1

Avengers: Age of Ultron’un Blu-Ray sürümünün piyasaya çıkmasına istinaden düzenlenen bir organizasyonda, Marvel Studios yöneticisi Jeremy Latcham, şu ifadeleri kullandı: “Infinity War, sanıyorum kesinlikle Avengers adıyla tanıdığımız ekibin bir versiyonu için son olacak. O filmde neler olacağını kim bilir, ama takımın bu versiyonu –ki ipuçlarını Age of Ultron’un sonunda vermeye başladık sanırım- gelişmeye devam edecek. Çizgi romanlarda en sevdiğimiz şey, kadronun devamlı değişmesi ve yeni insanların eklenmesi. […] Ama Avengers’ı Avengers yapan fikirler, idealler ve şeyler hâlâ mevcuttur ve bence en nihayetinde bu final de kısmen böyle bir şey olacak.”

Latcham biraz muğlak, biraz da seyrek konuşmuş; ama özünde demek istediği şeyleri anlamak zor değil. Orijinal Avengers kadrosunun, Mark Ruffalo hariç sözleşmeleri Infinity War ile birlikte sonlanıyor. Ama alttan gelen gençler, ki zaten Age of Ultron sonrası bir bölümü ana kadroya dahil oldular, uzun sözleşemelere sahipler. Nasıl’ının teorisini daha çok yazarız, çizeriz; ama açıkçası Latcham’ın açıklamaları özelinde, bir şeyden çok emin oldum ben. Infinity War’dan sonra en azından Thor-Cap-Iron Man-Widow-Hawkeye beşlisini, bildiğimiz hâlleriyle görmemiz biraz zor…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.