Bilim kurgu külliyatına  hafiften girmeye başladığınızda duyduğunuz bazı isimler vardır. Bu isimler bazen efsane yazarlar olurlar, Philip K. Dick, H.G. Wells, Aldous Huxley gibi. Bazen de bu janrın şanlı tarihine bir veya öteki şekilde ilham verici konumunda damga vurmuş eserleri duyarsınız sık sık. Bunları izlemiş ya da okumuş olmanız gerekmez, ama önemlerini bilirsiniz. John Carter gibi işlerden söz ediyorum. Metropolis gibi işlerden. Ya da, bu yazımıza konu olan Flash Gordon gibi işlerden.

Flash Gordon’un ismini muhtemelen en çok Star Wars hayranları duymuştır, zira hayatına 1934’te Alex Raymond tarafından yazılıp çizilen bir seri çizgi roman olarak başlayan bu efsanevi bilim kurgu serisi birkaç sene sonra sinemalarda dizi hâlinde gösterilen üç filme konu olmuş, bu üç film de Star Wars’ın yaratıcısı George Lucas’ı çocukluğunda çok etkilemiştir. Star Wars ton ve görsel lisan olarak bu yüzden Flash Gordon’a çok şey borçludur.

Flash Gordon

Biz ülkemizde de bundan mahrum kalmadık neyse ki, o filmlerin çoğu bir veya öteki şekilde Türkiye’ye girdiler BayTekin adı altında. Hakeza sonradan yayınlanan diğer, daha yeni filmler de Türkiye’de kendine eski nesillerin unutmayacağı büyüklükte bir yer edindi. O yüzden, bu haberimiz genç yaşlı herkese hitap ediyor: Flash Gordon geri dönüyor. Serinin haklarını eline geçiren Fox, en son altı sene önce SyFy’da yayınlanan diziden beri sessiz kalan evreni uyandırma niyetinde, bu uğurda bir yönetmenle de anlaşmak üzerelermiş anladığımız kadarıyla. Üstelik yönetmen de öyle boş bir insan değil!

THR’ın haberine göre senaryosu hazır olan film için yönetmenler Matthew Vaughn ile görüşüyor. Vaughn’ın ismi tanıdık gelmiyorsa, çektiği filmler muhtemelen sizi yerinizden zıplatacak; zira kendisi son beş yılın eli yüzü düzgün çizgi roman uyarlamalarının yüzde ellisinden direkt sorumlu. Kick-Ass, X-Men: Frst Class ve yeni çıkan Kingsman: The Secret Service’in yönetmeni olan Vaughn’un kariyerinde aynı zamanda Layer Cake ve Stardust gibi önemli filmler de var; aynı zamanda Guy Ritchie’nin Londra suç güzellemeleri Lock, Stock ve Snatch’te de yapımcı rolü üstlendiğini eklemek gerek. Anlayacağınız, eğer mutabakat sağlanırsa yeni Flash Gordon’dan umutlu olmak için çok sebep var. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.