Hit-Girl vs. Mother Russia

Kick-Ass’i izlememiştim ben. Kick-Ass 2 çıkana kadar da bu eksik kapanmamıştı açıkçası. Sonra bir ara Jim Carrey’nin çıkıp “kusura bakmayın, fazla vahşi bu film, tanıtımını yapamayacağım” dediğini duydum. Ya bu film maske takan bir ergenin kendi çapında süper kahramanlık yapması üzerine değil miydi? Ne kadar şiddetli olabilirdi ki? Takdir edersiniz ki izledikten sonra daha fazla yanılamayacağımı anladım sevgili geekyaparlar. O seriden buraya tek bir düello sokmak zordu, fakat en nihayetinde serinin en iyi tarafı açık ara Chloe Grace Moretz’in canlandırdığı Hit-Girl olduğundan, Mother Russia düellosu aklımıza gelince gerisinde pek zorlanmadık!

 

Neo vs. Agent Smithler Topluluğu

http://www.youtube.com/watch?v=ItvlEO_-V-g

Çocukken bu sahneyi izlediğimde aklım çıkmıştı resmen. Neo’nun Oracle ile buluşmasından hemen sonra gerçekleşen bu düello, ikinci Matrix filminde işlerin daha farklı olacağının kanıtı gibiydi. Yanlış anlamayın, ilk filmdeki Neo vs. Smith düellosu da süperdir. Gelin görün ki bu filmdeki onu resmen çocuk oyuncağı gibi gösteriyor. Üzerinden tamı tamına 12 sene geçti, hâlâ Neo’nun bir direk bulup yere saplamak suretiyle etrafındaki Smith’lerin suratına basa basa yere paralel dönmesi favori dövüş hareketlerimdendir.

 

Scott Pilgrim vs. Gideon

Edgar Wright’ın sağlam bir adam olduğunu Shaun of the Dead ve Hot Fuzz’dan biliyorduk zaten. Mükemmel bir adam olduğunu Scott Pilgrim ile öğrendik. Aslında bu filmde Scott’ın yedi kötücül eski sevgiliyle yaptığı her düello araya sokuşturulmuş video oyunları referansları sağ olsun acayip tatmin edici. Ama on numara dokuz puanı Gideon ile yaptığı son düelloya vermek zorundayız. Bunda Jason Schwartzman’ın da payını atlarsak ayıp etmiş oluruz. O Gideon olarak bu kadar eğlenceli olmasaydı, bu düello böylesine tatmin edici olmazdı.

 

Spider-Man vs. Electro

http://www.youtube.com/watch?v=l-YENlHZU4Y

Film o kadar iyi değildi, ben bunu kabul ediyorum. Fakat siz de bir şeyi kabul edin, Spidey ve Electro arasında geçen “müzikal” düello, süper kahraman filmi tarihinin en orijinal kavgalarından biriydi. Sorun yumruklaşmak, birkaç bina devirmek, bir iki araba fırlatmaksa bunu herkes yapar. Ama elektrikli bir kötü adamla Spidey arasında, arka plana müziği kendiliğinden yerleştirilmiş ve kamera açılarıyla muhteşem çekilmiş bir sahne çekmek? İşte o orijinallik ister!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

19 Yorum

 1. Buraya filmin ortalarındaki Cap vs. Winter Soldier koymadığın için bu listeye ”Olmamış”, diyorum ama genel itibariyle katılmadığı dövüş yok. Bir de 1. numara harbiden hakediyor bence de.

  • kesinlikle haklısın cap vs winter eklenmeliydi bide thor vs ironman de olabilirdi mesala

 2. Cap vs Winter, Doc Ock vs Spidy (Tren üstündeki), Wolverine vs Lady Deathstrike, Anakin vs Obi-Wan hatta Luke vs Darth Vader (Episode V), Lurtz vs Aragorn ve daha aklıma gelmeyen bir çok düello es geçilmiş. Hani ilk 8 diyorsak bence daha iyileri olmalıydı. Hele Spidy vs Electro rezaleti hiç yakışmamış bu listeyi.

  • aksine tasm 2 güzeldi ama filmden beklenenlere bakacak olursak film istenenleri karşılamadı ama güzeldi fakat herkes haklı ve doğru olarak filmde olması gerekene baktı ve bu dfoğru olandı ama yinede sahne efsane olmasada çok orijinalite içerikli

 3. Dibine kadar Spider-Man hayranı olarak ve her fırsatta onu savunan biri olarak spidey vs Electro olayı güzel değildi. Onun yerine spidey vs doc ock (Spider-Man 2) daha uygun. Cap vs winter soldier yılın en iyi dövüş kareografisiydi. X-men dofp’un açılış sahnesi de derdim ama o “düello” değil.

 4. Mehmet Çalışkan Cevap ver

  Tren üstündeki Spidey vs Doc Ock sahnesi nasıl olmaz? Elektro ne allasen bırakın. Süper kahraman filmleri arasında en efsane düello odur.

 5. alp demirkabız Cevap ver

  konspetle pek alakası yok ama the wire daki brother muzone vs omar little sahnesi aklıma geldi. karakterler çizgiromandan fırlama olduğu için olabilir 🙂

 6. J.H.’nin Spidey 2 incelemesini okuyanlar Electro sahnesine ne kadar bayıldığını bilirler 😀 Zaten yukarıda da diyor, en iyi değil ama orijinal ve gerçekten de müziğin sahnenin arkasına yerleştirilişi fazlasıyla orijinaldi.

 7. spıdey diyosunuz tmm electro sahnesini koydunuzda oscarlı spıdey vs dr oct sahnesini unutmuşsunuz bence o bir numara olamalıydı

 8. Aang Vs Ozai
  Naruto Vs Pain
  Ichigo Vs Aizen
  Superman VS Gnrl. Zod
  Blade Vs Nomac
  Blade ilk filmdeki vampir diskosunu bastığı sahne ?

  çok eksik var hocam

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.