Tamam, arıtk tekrar tekrar belirtmenin bir önemi kalmadı: Sean Bean her oynadığı filmde ölüyor, anladık. Ama bize kalırsa Sean “Reyiz” Bean bu konuda gereksiz derecede fazla ön plana çıkartılıyor. Eyvallah, oynadığı filmlerin 21’inde ölmüş olabilir, hatta filmlerinin çoğunda ölüm sahnesi filmin en dramatik anı yapılmış, gözümüze gözümüze sokulmuş da olabilir. Ama bize sorarsanız, Hollywood’da en az onun kadar ölme çabası gösteren aktörler var. Bu oyuncular, ellerinden geldiğince çok fazla filmlerinde ölmeye çalışıyorlar. Artık üzerlerine mi yapışıyor ölüm nedir bilmiyoruz, ama bir şeyden eminiz: Artık şu aşağıdaki 6 oyuncuyu gördüğümüzde kafamızda “Ne zaman ölecekler” saatini başlatıyoruz!

Başlamadan hemen malumun ilanını yapalım, aşağıda bazı spoiler’lar olacak. Meraklanmayın, hiçbir aktörün son beş senede çektiği filmlerini örnek olarak kullanmadık. Ama yine de “Ben 6 senelik filmden de olsa spoiler istemiyorum!” diyorsanız, uyarıldınız. Tamamız değil mi? Hazırız? O halde buyurun efendim, bir Sean Bean olmasa da filmlerinde mümkün olduğunda çok ölmeye özen gösteren 6 aktör!

 

1. Bruce Willis

Bruce Willis

Öldüğü Filmler: Armageddon, Sixth Sense, Sin City, Planet Terror

90’larda Bruce Willis’in öleceği bir film görmek herhalde imkansızdı. Ekranda iki tip oyuncu kesinlikle ölmez: Birincisi, aksiyon filmi yıldızları, ikincisi ise süper kahramanlar. Ama Bruce Willis kendisine biçilen bu payeyi yaşlandıkça kaybetti ve filmlerin en rahat öldürülen adamı hâline geldi: Yaşlı, bilge, muhtemelen bir şeyler uğruna kendini feda ederek ölen eski kurt. Sixth Sense bambaşka bir hikaye, Planet Terror’daki ölümü de şeklen farklıydı ama Armageddon ve Sin City’deki fedakarlığı yıllarca unutulmadı.

 

2. Willem Dafoe

Willem DAfoe

Öldüğü Filmler: Platoon, Speed 2, Shadow of the Vampire, Spider-Man

Eğer aksiyon filmi yıldızları ve süper kahramanlar kesinlikle ölmüyorlar gerçeğini kabul edeceksek, filmin alenen en kötü ya da alenen en iyi adamının da ölümünün çok muhtemel olduğunu da kabul etmemiz gerekir. Dafoe çitin iki tarafında da bulunmuş bir aktör. Platoon’da açık ara filmin en iyi adamıydı, en desteklediğiniz, en sevdiğiniz karakteriydi. Bu yüzden Oliver Stone, onu öldürerek bize “Gördünüz mü Vietnam böyle bir şey” mesajı verdi. Tam tersi Spider-Man’de de kötülüğün dibine vurduktan sonra kendi aparatıyla öldü. Bu arada not: Antichrist’ı da buraya almayı ciddi ciddi düşündük. Orada ölmedi ama maşallah, ölmekten beter oldu adam…

 

3. Mark Strong

Mark Strong

Öldüğü Filmler: Stardust, Sherlock Holmes, Kick-Ass, Robin Hood

Üzerine “kötü adam” titri yapıştı bir kere Mark Strong’un. Adamcağız atamıyor. Halbuki onun iyi adam oynama potansiyelini, kendini sevdirebilme ihtimalini RocknRolla gibi filmlerden biliyoruz. Ama ne yapalım, kötü adamlığı da iyi beceriyor adam. Kendinden öyle nefret ettiriyor ki ölmesini cidden istiyorsunuz. Film yapımcıları da bunu bildiğinden, en ağır ölümleri de ona yazıyorlar. Onun Sherlock ve Kick-Ass’teki ölümleri herhalde bu listedeki diğer tüm aktörlere “Ulan biz iyi ki böyle ölmedik” dedirttirecek cinstendir…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.