4. Marlon Brando

Marlon Brando

Öldüğü Filmler: Viva Zapata, The Godfather, Superman, Apocalypse Now

Marlon Brando’yu ilk parladığı 50’li yıllardan anımsayan anneler, babalar, nineler ve dedeler muhtemelen bu tespite katılmayacaktır. Ama biz ağırlıklı olarak onun 70 sonrası işlerini bildiğimiz için, bize Marlon Brando filmin bir noktasında kesin ölür gibi geliyor. Brando’nun kayış 60’lar civarında koptuğu ve insanlara dair olan umursama kapasitesi sıfıra indiği için, o dakikadan sonraki bütün filmlerinde kuvvetle muhtemel yapımcıya “Hacı öldür beni, devam mevam çıkarsa uğraştırmayın” dediğini düşünüyoruz. Hatta Superman’deki rolü kabul etmesinin tek sebebi rolü teklif ederken yapımcıların başta “Abi şimdi bu karakter zaten ölmesiyle meşhur, hatta gezegeni falan da kalmıyor o derece” diye telkinde bulunmasıdır, eminiz.

 

5. Samuel L. Jackson

Samuel Jackson

Öldüğü Filmler: Jurassic Park, True Romance, Deep Blue Sea, Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

Bakın, içeriden bildiğimiz bir şey yok, bunu spoiler olarak almayın. Ama Nick Fury ölecek. Ölecek arkadaşım. Hollywood’un içinde “ölmek için yazılmış karakterler” diye maddesi bulunan bir klişeler kitabı var. Eğer gözlüklüyseniz: Ölürsünüz. Zenciyseniz, kuvvetle muhtemel ilk giden sizsiniz. Eğer ana karakterlerden birinin mentör figürü, bilge yaşlı adam figürüyseniz kesin nalları diktiniz. Samuel L. Jackson artık bu koşulların hepsini karşılıyor. Adamcağız gençken Jurassic Park gibi filmlerde zencilikten gidiyordu. Episode III dönemine geldiğimizde ise bilgelikten gitmeye başladı. Bundan sonra kurtuluşu yok. Buraya yazıyoruz, Marvel’la Sam Jackson’ın kontratı bittiğinde Nick Fury emekliye falan ayrılmayacak, direkt ölecek. Çıkarı yok!

 

6. Liam Neeson

Liam Neeson

Öldüğü Filmler: Star Wars Episode I: The Phantom Menace, Gangs of New York, Kingdom of Heaven, Batman Begins

Oyuncu adamlar bir de Fallout 3’ü eklesinler listeye. Hey maşallah. Liam Neeson karısı Natasha’nın ölümünden sonra acısını unutmak için rastgele aldığı rollerle 40’ından sonra aksiyon yıldızı oldu, artık bu saatten sonra da onun öldüğü filmler görme ihtimalimiz düşük. Ama o noktaya gelene kadar öl öl bitti adam. 99-2007 arası Hollywood Neeson’ı “yaşlı, bilge mentör/baba figürü” olarak belledi, bütün rolleri öyle verdi ve hep de ana karakterin intikamını alacağı bir acı yaratmak için adamcağızı filmin ilk dakikalarında mefta ediverdi. Eğer Neeson Taken ile birlikte bir “badass” olmasaydı, Sean Bean’den daha da beter bir filmografiye sahip olurdu, orası kesin…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.