Her sene, yılın sonu gelip çattığı zaman dönüp bir geride kalan 365 güne bakarız ya hani? Orada bir takım en’ler yatırılır masaya. En iyi film, en büyük indie başarı, en gereksiz gişe yapan iş… Bunların yanında bir de çok tatsız bir gişede en kötü çakılan film kategorisi olur. O kategorinin de genelde taliplisi kendini çıktığı gibi belli eder. Sanıyoruz, 2017 için, bu kategoriyi bu şekilde erkenden kapatmamız mümkün artık.

Başrolünde Scarlett Johansson‘un oynadığı ve DreamWorks ile Paramount’ın dağıtımını üstlendiği; Shirow Masamune‘nin aynı adlı mangasından uyarlanan Ghost in the Shell, an itibariyle gişe analistlerinin tahminlerine göre vizyon ömrünün sonunda şirketine yaklaşık 60 milyon dolar ile 100 milyon dolar arası bir kayıp yaşatacak. An itibariyle güzide filmimizin dünya çapı gişesi 62 milyon dolar. Ömrünün sonunda 200 milyon dolarlık bir dünya gişesiyle kapatması bekleniyor. Filmin tahmin edilen bütçesi ise 250 milyon ile 300 milyon arasında.

ghost-shell-movie-filming-scarlett-johansson

Tabii ki burada sözü geçen gişe rakamı kemiksiz bütçe değil, filmin pazarlama kampanyası ve ek gelirleri de hesaplanınca ortaya çıkan net veri. İşin acıklı kısmı, Paramount için bu ekstra ekstra tatsız, çünkü onlar bu işe kendilerine genel finansman sağlayacak Çinli bir firmayla gireceklerdi. Shanghai Film Group ve Huahua Media bir yandan Paramount’un gelecek filmlerine bir milyar dolarlık bir bütçe akışı yapacak, bir  yandan da Dream Works ve Paramount ile birlikte %30’ardan Ghost in the Shell’e gireceklerdi. Bir milyarlık anlaşma patlayınca, Ghost in the Shell’in de %70 ihalesi Paramount’a kaldı.

Bunun bize etkisi ne olacak peki? E yakın bir süre boyunca bir anime filmi görmeyeceğiz muhtemelen. Onun haricinde de kimsenin rolü değişmedi şu hayatta. Scarlett Johansson belki bir yandan MCU’da da oynamıyor olsaydı bir star olarak endişelenirdi, ama onun görünürlüğünün yüksek kalacağını garantileyen kapı gibi iki tane Avengers filmi daha var. Yönetmen Rupert Sanders da yolunu bir şekilde bulacaktır. E Paramount ve Dreamworks’ün de kapanacak hâli yok. Anime/manga hayranları da ölüp bitmiyorlar ya “sevdiğimiz işler Amerikan filmine çevrilsinler diye? Çok da kimseye kötü haber değil yani bu…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.