Amores Perros, 21 Grams, Babel, Biutiful gibi filmlerin yönetmeni Alejandro Gonzalez Inarritu hiç “süper kahraman” filmleriyle bağdaştırabileceğiniz bir isim gibi durmuyor değil mi? Gerçekten de öyle. İç içe geçmiş, dokunaklı ve trajik hikayelerin üstadına süper kahraman filmleri pek yakışmaz diye düşünüyor insan ilk adımda. Ama işte Meksikalı yönetmen bir çeşit “süper kahraman” filmi yapmış, hem de baya baya kendi tarzında. İddialıyım, eğer bu tip oturaklı, ağır, zeki filmlerden bir gıdım bile hoşlanıyorsanız, Inarritu’nun yeni filminin fragmanından çok etkilenmiş vaziyette ayrılacaksınız.

Filmin adı Birdman. Başrolünde Beetlejuice ve Batman rollerinden tanıdığımız Michael Keaton var. Kadronun geri kalanı da hakikaten maşallahlık. The Amazing Spider-Man, Zombieland, The Help gibi filmler sayesinde artık tam teşekküllü bir film yıldızı olan Emma Stone; Fight Club, The Illusionist, Moonrise Kingdom gibi filmlerin efsane ismi Edward Norton; Brighton Rock ve Shadow Dancer ile Britanya’da yıldızını parlattıktan sonra Oblivion ile Hollywood’a geçiş yapan Andrea Riseborough; Hangover serisinin yıldızı Zach Galifianakis; Inarritu ile 21 Grams‘dan sonra ikinci kez çalışacak Naomi Watts ve Gone Baby Gone‘dan Oscar adaylığı bulunan Amy Ryan kadronun diğer yıldızları.

Peki filmin konusu ne? Michael Keaton’ın canlandırdığı Riggan Thomson karakteri, bir süper kahraman rolüyle efsaneleşmiştir. Adını da bu karakterden alan Birdman, işte bu efsaneleşen aktörün Broadway’de bir oyun sahneleme çabalarını anlatıyor. Riggan Thomson’ın efsane günlerinin geride kaldığı gerçeğiyle yüzleşme çabası; egosuyla mücadelesi, şahsi problemleri derken; fragmandan dahi anlıyoruz ki çağımızın süper kahraman filmi trendine, ters bir açıdan bakacak bir film bizleri bekliyor. Spider-Man, Batman gibi filmler, olduğumuzdan daha iyiye ulaşabilmeyi konu alırlar. Birdman de bu sürecin tersini anlatacak belli ki.

Sizi bilmiyorum ama ben merakla filmin vizyonunu bekliyorum. 17 Ekim 2014’te Amerika’da, 2 Ocak 2015’te Birleşik Krallık’ta vizyona girecek olan Birdman, tarihlere bakılırsak kuvvetle muhtemel Oscar yarışında da kendine yer bulacak. Genelde stüdyolar Ekim-Ocak arası tarihleri ödül filmlerine ayırırlar. Bir kenara ismini not aldık Birdman’in. İyi çıkarsa çok sevineceğiz!

Buyurun, karşınızda Birdman fragmanı!

 

Not: Fragmanda çalan şarkı, bilmeyenler için, Gnarls Barkley’den Crazy.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.