Grizzly Park

Grizzly Park

Hangi hayvan?: Bildiğin ayı

Komik mi, korkunç mu?: Yani korkunç olmaya çabaladığı kesin, ne kadar başarılı olduğu tartışılır. Wikipedia’nın başrolleri arasında bir ayıyı gösterdiği ve utanmadan, arlanmadan “Ayı Brody bu filmle Hollywood çıkışını yaptı” diye cümle kurduğu bir filmden söz ediyoruz. Grizzly Park kendini ciddiye alan bir film, ama o kadar da almaması gerekiyor. Formül bir korku filmi. Dışarıdan bakabiliyorsanız güleceksiniz.

 

Jaws

Jaws

Hangi hayvan?: Köpekbalığı

Komik mi, korkunç mu?: Gülen taş kesilir valla. Jaws yüzünden dört nesil duş alırken korkacak kıvama geldi. Size yemin ediyorum, Santa Monica’ya kadar gidip, plaja kadar yürüsem okyanusa girmeden geri gelirim. Akdeniz, okey; Marmara, okey, Karadeniz, tabii ki. Okyanus? Asla. Miami’ye götürüp havuza sokturur bu film. Steven Spielberg’ün okyanuslara bir nefreti mi vardı nedir?

 

Piranha

Piranha

Hangi hayvan?: Piranha balığı

Komik mi, korkunç mu?: Ara ara çıkan “BÖE!” tipi korkunçlukları sizi yerinden hoplatabiliyor. Fakat ilk film, cidden kötü olduğu için sizi güldürebiliyordu da aynı zamanda. Sonra gelen Piranha filmleri “aman kardeş boşver, biz kötülüğümüzü kucaklayalım” demiş olacaklar ki, baya Piranha 3DD gibi isimlerle çıktılar ortaya. Yani bu oran ilk filmde 50/50, son filmlere doğru ise 10/90’a kadar çıkıyor.

 

Prey

Prey

Hangi hayvan?: Aslan

Komik mi, korkunç mu?: Yani. Korkunç olmaya çalıştığı kesin, başardığı ise şüpheli. İlginç bir şekilde tanınan iki başrolü olmasına rağmen tamamen radar altından uçmayı başarabilen filmlerden biridir. Kuvvetle muhtemel iki başrolünün de tanınırlık yılları biraz geçmişte kaldığı için olabilir. Başrollerinde Bridget Moynahan ve Peter Weller’ın olduğu Prey kesinlikle komik olmaya çalışmıyor. Yer yer gergin olmayı başardığını ise söylemek iç rahatlığıyla mümkün.

 

The Birds

The Birds

Hangi hayvan?: Kuşlar

Komik mi, korkunç mu?: Ne komiği, haşa diyin! Alfred Hitchcock’un en kıymetli işlerinden biri olan The Birds, muhtemelen Jaws ve Cujo ile beraber listemizdeki gerçekten ürkütmeyi başaran üç korku filminden biri. En azından şöyle diyelim, belki kendi kendinize Willard’da da korkabilirsiniz. Ama bunun için filmin varsayımını baştan kabul etmeniz gerekir. The Birds sizi hazırlıksız yakalasa da korkutacaktır. Hitchcock ustadna kaçarı yok!

 

Willard

Willard

Hangi hayvan?: Sıçan

Komik mi, korkunç mu?: Korkunç, hatta yer yer üzücü. Gerçekten de çoluk çocuğun görmemesi gereken bir filmdir Willard. Nedeni ne fazla kan dökülüyor olması, ne sıçanların gerçekten korkutucu olduğu gerçeği. Finali acayip travmatik, insanın zihninde haksız yer eden bir iş olmasından dolayı Willard’ı 15 yaş altına tavsiye etmem peki. Finali çok vurucudur, akılda kalır, hakikaten ürpertir yani yoksa adamı…

 

BONUS: Attack of the Killer Tomatoes

Z Attack of the Killer Tomatoes

Hangi hayvansebze?: Domates!

Komik mi, korkunç mu?: Domates diyoruz!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

  1. Berna Aysim Çavdar Cevap ver

    “Monkey Shines” beni o kadar korkutmuştu ki, muhtemelen bugünkü maymun fobim bundandır. Hala “Planet of the Apes”i açıp rahatlıkla izlemem mümkün değil. Hayvanat bahçesinde maymunlar? Asla. Geriyor abi beni maymunlar.

  2. Domates bir meyvedir, sebze değildir. Çocukluğumuzun çizgi filmi “Canavarlar Çiftliği”nde, aynı zamanda bir mucit olan koyun Wooly’in keşfettiği icadı hatırlayanınız var mı? Sebzelere sıktığınızda onları çikolataya çeviren bir sprey icat etmişti. Domatese sıktığında ise hiçbir şey olmuyordu. Çünkü domates sebze değil, meyveydi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.