Genel manada, kitap uyarlaması olan filmler hakkında bir düşünce, bir önyargı mevcut ve bu konuda itiraf edelim, genellikle kitap okurları haksız çıkmıyor. Bir film senaryosu ne zaman bir edebi eserden uyarlansa, sonucu çoğunlukla hüsran oluyor. İstisnalar olduğu gibi, bu istisnaları da vakti gelince yere göğe sığdırmamak da boynumuzun borcudur elbette, sonuçta ortaya çıkan harika bir işi övmemek ayıp olur, öyle değil mi?

Girişten de anlayacağınız üzere, kitap uyarlaması olan bir film hakkında yazımız: A Monster Calls. Hem kitap hem de film, Türkçe’ye Canavarın Çağrısı olarak çevrilmiş ve yazarımız da Patrick Ness. Aslında buraya küçük bir “Bunları Biliyor Muydunuz?” tarzında bir bilgi sıkıştırabiliriz sanırım, zira her ne kadar filmle çok bağlantısı olmasa da kitap üzerinde etkisi var: Kitabın asıl yazarı aslına bakarsanız Siobhan Dowd; Patrick Ness, Dowd’ın zamansız ölümü nedeniyle kalemi devralmış ve kitabı tamamlayan kişi olmuş bir bakıma. Dowd ve onun fikirleriyle sonunu getirdiği kitabın başında yer verdiği ön sözde bahsettiğine göre Ness, aslında Siobhan Dowd’ı hiç şahsen tanıma imkanına erişememiş. Onu, yalnızca yazdığı kitaplardan tanıdığını ve eğer yaşasaydı Canavarın Çağrısı’nın beşinci kitabı olacağını belirtmiş. Aynı zamanda Siobhan Dowd’ın fikirlerinin, onun fikirlerine ilham kaynağı olduğunu söyleyen Ness, kitabı bu öykünün asıl başlatıcısı olan Siobhan Dowd’a ithaf etmiş.

A Monster Calls. Patrick Ness.

Bu tür ön söz bilgilerini sizinle paylaşabiliyorum, çünkü kitabı mümkün olan en yakın zamanda okuma gibi bir isteğim var. Filme gidene kadar -en azından filmi duyup kısa bir araştırma yapana kadar- ne kitaptan ne de filmin kendisinden haberim yoktu, açık ve net bir şekilde belirtmem gerekirse. Zaten filmden çıkınca da “Bunun kitabını okuyacağım ben ya!” tarzında bir düşünce aklımda filizlenmeye başlamıştı bile. Zira film oldukça etkileyiciydi  -ne beklediğinize ya da ne tür filmleri izleyebildiğinize göre değişir bu.

Film hakkında genel değerlendirmeleri YouTube kanalımızda yaptık aslında; ama hepimiz fazla böğrü deşilmişçesine duygulanmış olmalıyız ki, film hakkında çok detaya girememişiz. Çünkü harbiden, film fazlasıyla duygusal ve duygusuz bir insanı bile bir yerden sonra etkileyebilir bence. Videomuzu izlemek isteyenleri hemencecik YouTube kanalımıza yönlendireceğim, fakat videodan sonra film için spoiler içerebilecek bir yorumlamaya girişeceğim; o nedenle arada minik de olsa spoiler yemek istemiyorsanız videodan sonrasını filmden sonra okumanızı tavsiye ederim.

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.