Son yıllarda doksanların unutulmaz serilerine modern, devam filmleri çekme modası ayyuka çıktı. Açıkçası bu tarz devam yapımlarının bir çoğunun; yeni bir fikir sunmaktan ziyade, sadece eski ve ünlü markanın ismini kullanarak para kazanma çabası olduğunu fark etsem de çok fazla sesimi çıkarmıyorum. Fakat söz konusu bu yapımlar belli bir noktadan sonra artık işin iyice suyunu çıkarıp, devam ettirmeye çalıştıkları eski franchiselardan aktör getiri biz fanların gönlünü almaya çalışıyorlar. Bu noktada da benim biraz tadım kaçıyor. Gelin hep birlikte Jurassic World: Dominion’dan gelen fragmana bakalım.

Jurassic Park evreninin devam niteliğindeki yeni serisi Jurassic World’e bir türlü ısınamadım. Orijinal filmlerin başarılı olmuş metotlarını birebir kullanarak yeni bir hikâye anlatmaya çalışması beni içine çekmedi. Bütün bu maceranın içinde Chris Pratt‘in canlandırdığı Owen Grady karakterinin, birkaç raptoru ehlileştirme öyküsü, asla duygusal olarak beni etkilemedi. Ben genel olarak hâlâ ilk Jurassic Park filmini gördüğümde yaşadığım aynı duygularla “Oley be büyük dinozorlar!” diyerek izledim filmleri. E hâl böyle olunca da yeni filmler “Bunu izleyeceğime açar orijinal seriyi izlerim” dedirtmekten öteye gidemedi. Gidemedi yani, yalan mı söyleyeyim?

Tabii film sektöründeki kocaman kocaman şirketler, öyle izleyicilerin samimi duygularına değil kazandıkları paraya bakıyorlar. Tam olarak bu noktada da ilk filminden 1.7, ikinci filminden de 1.3 milyon dolar kazanan Jurassic World filmleri oldukça başarılı gözüküyor. Dolayısıyla bana söyleyecek pek söz düşmüyor.

Serinin ikinci filmi olan Jurassic World: Fallen Kingdom filminde Jeff Goldblum‘u geri getiren film ekibi, Jurassic World: Dominion’da Laura Dern ve Sam Neill‘i de oyuncu kadrosuna katarak orijinal üçlüyü bir araya getirmiş. Fragmanda özellikle Laura Denn’in, yıllar önce Sam Neill’in ikonik gözlük çıkarma sahnesine gönderme yapması, orijinal seriyi seven bizlerin kalbini ısıtıyor. Ama yine de insan düşünmeden edemiyor: Bunu izleyeceğimize, neden filmi izlemeyeyim?

Neyse efendim ben yine dert yandım ama burada düşünceleri asıl önemli olan kişiler sizlersiniz. Siz ne düşünüyorsunuz Jurassic World: Dominion filminden gelen fragmana? Sizce de sinemaya gitmeye değer mi yoksa sıcak evlerinizden izlemeyi mi bekleyeceksiniz? Yorumlara bekliyorum.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.