Sabah bütün dünya gibi biz de Game of Thrones‘un başyazarları David Benioff ve D.B. Weiss‘ın yepisyeni bir Star Wars çüşlemesine başlayacağı haberine uyanmıştık. Normal günlerde, eski zamanlarda bir güne böylesi büyük bir Star Wars haberi seksen beden büyük gelirdi. Sadece o günü değil, sonrasında takip eden günleri de domine ederdi. O zamanlar Star Wars havyar gibi bir şeydi. Şimdi kuru fasulyeden yeni bir tabak geldi. İlgilenirseniz masanıza koyalım.

Disney’nin CEO’su Bob Iger, an itibariyle geliştirilmekte olan birden fazla Star Wars dizisinin varlığını doğruladı. Daha önceden bir dizi çekildiğini, bunun da Disney’nin Netflix’e rakip olarak geliştirdiği platformu tanıtmak için kullanılacağını zaten yazmıştık. Şimdi bu sayının bir değil birkaç olduğunu öğrendik. Iger henüz anlaşmalar netleşemediği için isim veremediğini, ama TV tarafında da çok kariyerli üreticilerle çalışacaklarını da ek olarak belirtmeden geçemedi.

Star Wars 1977

Buradaki amacın Disney’nin dijital yayın platformuna abonelik satmak olduğu çok açık. Bir bokunu çıkarma durumunun mevzubahisliği ise üzerine çok konuşulmayacağından korktuğum alt metin. O yüzden konuşalım. Tutkulu bayık herkesin “Star Wars dizisi” denince kulaklarını diktiği bir gerçekse, aynı şekilde “birden çok Star Wars dizisi” deyince beklentiyi düşürmesi de o denli bariz bir gerçek gibi geliyor bana. Seri üretime geçen her şey, madde ve materyali ne olursa olsun plastikleşir ya biraz? Star Wars’ın plastikleşmesinin de böylesi bir gururla yapılması enteresan bu sebepten.

Elbette bu gururun sebebi, daha doğrusu bizim gurur olarak yorumladığımız “Hayvanlar gibi Star Wars yapıyoruz, bilin yani yapıyoruz” yüklenmesinin sebebi Disney hisse fiyatlarını yüksekte tutmak; çünkü bu safi bir ticaret. Disney hisse fiyatları “yeni platform 1 SW dizisiyle gelecek” cümlesinden “yeni platformda 8 SW dizisi olacak” cümlesine doğru artıyor. Sonra Benioff’ları duyuruyorlar. Sonra Solo fragmanı insana “Bununla kaz yolarlar” güveni veriyor. Yönetim kurulunda şampanya patlıyor. Bunları da böyle anlatmak ve anlamanın artık spekülatif bir tarafı kalmadı.

Neyse çıksınlar da bakalım, illa ki birinden biri yanlışlıkla tutkusuyla iş yapan bir üreticiye denk gelir. Siz buraya hayallerinizi yazın. İlk fantezi de benden gelsin: Bryan Fuller‘dan bir Legacy dizisi, aha. Sizde neler var?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.