Star Wars: The Force Awakens ile ilgili çok muhabbet oldu. Kimisi filmin Star Wars evrenine müthiş bir yeniden giriş olduğu kanaatindeydi, kimisi için ise işin içinde tad yoktu, tuz yoktu. Fikirler ne yönde evrilirse evrilsin, internetin ve cümle alemin üzerinde kanaat birliğine vardığı sadece bir şey vardı, o da filmin A New Hope’a benzerliğiydi. J.J. Abrams kesinlikle bilerek, isteyerek ve bilhassa kamçılanarak filmini A New Hope’un birebir paraleline yerleştirmişti. Beğenen bu yüzden beğendi, beğenmeyen de bu yüzden beğenmedi zaten.

O sebeple, az sonra izleyeceğiniz silinmiş sahne duruma göre sizi daha hayrete de düşürebilir, daha coşkuya kapılmanıza da sebebiyet verebilir. Zira filmden muhtemelen fazla vahşi olduğu için çıkarıldığını düşündüğümüz bir sahne var. Sahne Finn’in kantinada Rey’in sümsük patronu Unkar Platt ile bir şey konuşmasıyla başlıyor. Sonra olaylar ilerliyor, Unkar Platt Rey’e gider yapıyor. Chewie’de “Yeğenime ha?” edasıyla Unkar’ın giderini görüp arttırıyor ve ardından Platt’ın kolunu kopartıyor. Eski bir sahne, farkındayız. Ama bu gün siz bunu izlemeden, biz de üzerine muhabbet etmeden bitmesin istedik.

https://www.youtube.com/watch?v=ZRFrY8NFfAQ

Bir kere bir şeyi söyleyelim, tüm açılardan konsept olarak mükemmel bir sahne. Örneğin The Force Awakens tek başına o sahneden oluşan bir fragman çıkartsaydı herhalde filme olan heyecan ikiye katlanırdı. Çünkü bir taraftan görsel olarak Obi-Wan’ın Mos Eisley’de racon değil, kol kestiği sahneye atıf çok büyük. Öte yandan, bir Wookiee’yi gerçekten kol kopartırken görmek 40 yıldır içimizde beslediğimiz bir açlık. O yüzden, pek çok yönden zekice bir sahne.

Ama izlerken görüyorsunuz ki, güzelliği kağıt üstünde. Abrams ve ekibi sahneyi kurgu masasında bırakarak çok doğru bir karar almışlar. Zira ışın kılıcıyla kol kesmek, yapan Alec Guiness gibi klası röpdoşambrlara sığmaz bir adam tarafından yapılınca etkileyici duruyor. Fakat bir Wookiee, gerçekten kol koparınca, ortalığı inceden bir vahşet duygusu ele geçiriyor. O yüzden böyle ayrı servis edilmesi, mantıklı gibi. Siz ne dersiniz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.