Sinema tarihinin başlangıcından bu yana her dönemin başını çeken, adı bir yapımın başında yer alınca artık o yapımı izlemenin farz haline geldiği yönetmenler vardır. Sanıyoruz ki 2000’lerin bu onuru ve yükü taşıyan ismi Christopher Nolan. Memento’dan bu yana elini attığı her işin beğenildiği Nolan, fragman yapımına kattığı yeni sert müzikal tarzla, yaptığı filmlerin yeni trendlerin ilk örneği olma özelliğiyle kendisi artık bir kural koyucu, bir otör haline geldi. Şimdilerde belki de yeni kurallar koymak ve adının getirdiği yükü bir kez daha kaldırmak için karşımıza yine ilgi çekici bir eserle çıkmaya hazırlanıyor.

Christopher Nolan’ın kendi yazdığı ve yönettiği yeni filmi Dunkirk 2. Dünya savaşı sırasında yaşanan, 300 bin müttefik askerinin Dunkirk’den tahliyesini anlatacak. Filmde Tom Hardy, Mark Rylance gibi büyük isimler yer alırken One Direction grubunun solistlerinden Harry Styles gibi şaşırtıcı isimler de yer alacak. Nolan’ın yeni devi hakkında bildiklerimiz bu kadardı. Şimdiyse karşımızda fragman olmaktan ziyade teaser olmaya daha hazır ama mevzu bahis Nolan olunca buna bile, Yarabbi şükür, dediğimiz bir fragman var.

Gördüğünüz gibi fragman pek sır vermeyen 5 sahneden ibaret. Yine de sinamatografisinin apaçık yaptığı şovuyla, patlamaya hazırlanan bir saatli bombayı andıran müziğiyle, Chirstopher Nolan adının belirmesiyle insanı bir sanat eserini izlemeye hazırlamaya yetiyor 66 saniyelik fragman. Son sahnesiyle ise benim filmin konusu ilk okuduğumda beklenti oluşturduğum o sıkışıklık, gerginlik ve panik hissini izleyicisine yaşatacağını hissettiriyor. Bu hissiyatla da uzun bir süre idare etmemiz gerekeceğini düşünüyorum. Çünkü şimdiye kadar kapalı kutu misyonunu edinen Dunkirk birkaç aydan önce başrollerini göstermek için yayınlayacağı bir fragmana kadar bizim elimize idare etmemiz için pek bir şey verecek gibi gözükmüyor.

Nolan ustanın yeni eseri Dunkirk 21 Temmuz 2017’de iddiasını kanıtlamak üzere beyaz perdelere yansıtılacak. O zamana kadar biz elimizdekileri konuşalım. Eminim sizin de bu 66 saniyelik fragman hakkında söyleyecekleriniz vardır. Hepsini yorumlarda okumak üzere bekliyorum Geekyaparlar!

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.