Christopher Nolan ismi, haklı olarak artık okuyanın zihninde bir kalite seviyesiyle beraber yankılanıyor. İlk filmi Following’den sonra Memento ile büyük sükse yapıp, Oscar’a aday olan; sonrasında Insomnia ile olumlu eleştiriler aldıktan sonra Batman Begins ile çizgi roman filmlerini kökünden değiştiren Nolan, o dakikadan beri Dark Knight üçlemesinin haricinde Prestige ve Inception gibi bireysel filmlerle başarısını iyiden iyiye pekiştirdi. 2012’de Dark Knight üçlemesini bitirdikten sonraki hamlesini de herkes merakla bekliyordu.

İşte o hamle, Nolan’ın Dark Knight Rises’dan sonra yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film Interstellar’ın fragmanı en sonunda karşımızda. Daha önceden “İnsanlık dünyada doğdu, ama hiçbir zaman dünyada ölmesine niyetlenilmemişti” alt yazısıyla tanıtılan Interstellar’ın ilk fragmanı, yine Nolan vari bir gizem içerisinde. Çok fazla konu detayı paylaşmak gibi bir niyeti yok. Anlayabildiklerimiz, dünyanın sonu gelmek üzere ve bir astronot/mühendis olan Cooper (Matthew McConaughey) galaktik bir göreve çağrılıyor.

Bu görev, fragmandan anlayabildiğimiz kadarıyla onun ışık hızında seyahat edip, yaşanacak yeni bir gezegen bulma çabasını konu alıyor. Ucundan kıyısından fiziğe bulaşmış olanlar bilirler, ışık hızında seyahat; teorik olarak mümkün olan tek zamanda yolculuk biçimidir. Işık mesafeyi daha kısa sürede kat ettiğinden, ışık hızıyla hareket edenler normal hızda edenlere kıyasla daha kısa bir zaman tecrübe ederler.

Amatör bir fizik hesabı yapıp şöyle diyelim, profesyonel fizikçiler hatamız varsa bizi düzeltsinler, ışık hızı saatte 1080 milyon kilometre yol gider. Dünyanın etrafında bir tur atarkenki hızı ise 1674 km/s idir ve 24 saat sürer. Yani ışık hızında biri, bir saatlik yol gidip geldiğinde, dünyada yaklaşık 73 yıl geçmiş olacaktır. Film de işte bunu konu alıyor. Cooper ışık hızında bir seyahate çıkıyor ve dünyaya geri dönüyor; tabii o sırada çocukları yetişkin olmuşlar, dünyanın durumu daha da vahim bir hâl almış. Drama kaynağı bol, hikaye ilginç anlayacağınız.

Filmin kadrosu da şenlikli. Artık Nolan’ın gediklisi olmuş Michael Caine yine bir bilge mentör rolünde. Başrolde de Matthew McConaughey var. Bu ikilinin haricinde başlıca aktörler şöyle: Anne Hathaway, Jessica Chastain, Bill Irwin, Ellen Burstyn, Casey Affleck, Topher Grace, John Lithgow, Wes Bentleyve Matt Damon. Baştan aşağıya maşallahlık anlayacağınız. Film ülkemizde 7 Kasım 2014’te vizyona girecek. Yine bizi ilk günden salona kilitleyecek bir epik geliyor gibi. Siz ne diyorsunuz?

Buyurun karşınızda Interstellar fragmanı. İyi seyirler.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.