Her reboot kötü olacak diye bir şey yok, öyle değil mi? Deneyimlediği acımasız düşüş sonrasında tekrardan ayağa kalkmaya çalışan her yapım, gözümüzde saygıyı hak ediyor. Hakeza, Dune‘un 2020’ye zamanlanmış filmi de aynı konumda bizim için.

1984 yılındaki David Lynch imzalı Dune filmi, günümüz film sektöründen bakıldığında ne yazık ki yetersiz görülüyor birçok kişi tarafından. Aynı şekilde 2000’de Syfy’dan çıkan, Alec Newman’ın Muad’Dib’i canlandırdığı, mini televizyon dizisi olan Dune ise, aynı şekilde, hayranların beklediği kadar öteye gidemedi. Böyle söylüyoruz, çünkü Frank Herbert ve Dune severler, bu konuda gerçekten hak ettiğini alamadan uzun yıllardır beklemiş bir kitle olarak varlığını sürdürüyor. Bu gözler ne uyarlamalar gördü, bir Dune mu eksik kalsındı? Hiç!

Ancak nihayet onların da beğeneceği, teknolojide gelinen son nokta ile çok daha mükemmel işlerin ortaya konulacağından emin olduğumuz bir Dune filmi nihayet yolda. Bundan zaten herkesin haberi var. Kadrosuyla da iyice ağzımızın suyunu akıtan bu Dune projesi, inanın her geçen gün çok ama çok daha yüksek beklentiler içerisine sürüklüyor bizleri. Neden mi dersiniz? Şu yüzden: Filmin müzikleri, usta Hans Zimmer’a emanet de ondan!

gettyimages-916018814

Şunu çok net söyleyeyim: Müziklerinde imzası bulunan her filmi unutulmaz yapmış bir isim Hans Zimmer. Ne olursa olsun, her daim en baştan dinlediğiniz ve asla sıkılmadığınız türden eserleri var: Show TV Ana Haber’e malzeme olan Karayip Korsanları‘ndan tutun, Zimmer’ın şaheserleri olmasa muhtemelen o kadar yürek parçalayıcı olmayabilecek Interstellar ve hatta koskoca filmdeki üç-beş diyaloğun umrunuzda olmadan tüm gerilimini müzikleri sayesinde deneyimlediğiniz Dunkirk‘e kadar hepsi birer sanat eseri. Neredeyse her kaliteli filmin arkasındaki müziklerden sorumlu isim Zimmer’ın ta kendisi. Üstelik film müthiş ötesi olmasa da müzikleriyle unutulmaz kılabilen yegane kişi Hans Baba.

İmzasının bulunduğu her bir yapımı şuradaki iMDB sayfasından erişebileceğiniz Hans Zimmer’ı övmek, onun müzik dehasını göklere çıkartmak için ne yapsak az bizce. Film ve oyun müziklerini dinlemekten büyük keyif alan ve bizzat bunlar için özel çalma listeleri oluşturan kendim için konuşayım; Dune filmi isterse kokuşmuş bir çöp olsun; Hans Zimmer, bu projeyi de unutulmazlar arasına kesin bir şekilde sokacaktır.

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.