Civil War’ın sonunda bir sahne vardı hatırlıyor musunuz? Eğer izlemediyseniz, spoiler çıkacak karşınıza, haberiniz olsun. Filmin sonunda, Bucky – Tony – Steve üçlü dövüşünün nihayetinde, sinirler hâlâ fokur fokur kaynamaktayken Tony, Steve’e “o kalkanı babam yaptı ulan, babam yaptı haysiyetsiz adam” diye hönkürüyordu böğrünü delerek. Steve de vakur bir dönüş yapıp, kalkanı yere bırakıyordu.

İşte bu sahneyi ben, çok anlık bir şey olarak yorumlamıştım. Tony bir anlığına da olsa Steve’e zarar vermek istediğinden; bir de Steve babasının katilini savunduğundan kalkanı taşıyor olmasına nefret kusmuştu Cap’in. Rogers da özünde efendi bir adam olduğu için kalkanı bırakmıştı. Fazla bir mana aramamıştım. Meğer aramam gerekiyormuş. Russo biraderler HuffPo’ya vrdikleri bir röportajda, dobra dobra konuştular, sahnenin esas manasını anlattılar:

Captain-America-Civil-War-International-poster-excerpt

Bence o kalkanı yere bırakması, o kimlikten vazgeçtiği anlamına geliyor. Bu hareket onun Captain America kimliğiyle, yaptığı çok şahsi kararın uyuşmadığını itiraf edişi bir anlamda.

Russo biraderler net. Sarih. Steve Rogers artık resmi olarak Captain America değil. Panik yapmaya gerek yok, bu daha önce çizgi romanlarda da pek çok kez yaşanmış bir olaydı. Hatta Steve Rogers, bir dönem “Batsın böyle memleket” deyip, Nomad mahlasıyla gezmişti dünyayı. MCU’nun oraya gideceğini sanmam. Hatta ben, bununla MCU’nun bir yere gideceğinden de pek emin değilim.

En son bıraktığımızda Cap Wakanda’da, bir çeşit Secret Avengers’ın başında duruyordu. Ondan sonra Cap olabilecek iki kişi (Bucky ve Falcon) yanındaydı zaten. Tony kalkanı alıp başkasına verir belki vermesine ama, ikisini bir daha bir arada gördüğümüzde Infinity War cereyan ediyor olacak. O noktada da illa ki baltalar gömülecek, duygusal bir sahneyle Tony kalkanı Steve’e verip, “Babam bunu senin için yapmıştı. Bunu sen hak ediyorsun” gibi bir cümle sarf edecek, bro bir duygusallık yaşayacaklar ve Steve ardından… İşte Steve’lik falan yapacak.

O yüzden, bu öyle evren içi çok büyük bir haber değil. Ama Civil War’daki o sahneyi, doğru okumamızı sağlaması bakımından da kıymetli. Peki siz ne diyorsunuz vaziyete?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.