Clint Eastwood, Amerika Birleşik Devletleri ve sinema arasındaki aşk üçgeninden bu sayfalarda bahsetmiştik daha önce. Clint Eastwood iflah olmaz bir vatansever ve bu özelliğini filmlerine yansıtmaktan hiç çekinmiyor. Hatta 2000’den sonra –Hereafter dışında– Amerika ile yoğrulmayan bir filme pek de imza atmış değil kendisi. Bu bazı sinemaseverlerce fanatiklik olarak algılanabiliyor, propaganda yönetmeni yaftası bile yapıştırılabiliyor zaman zaman Eastwood’a. Ben ise, bazı örnekleri içimi sıksa da, sanatçının filmlerindeki bu tona bir tarz olarak bakmayı yeğliyorum. Benim için filmlerin kaliteli olması ve bahsettiğimiz aşk üçgeninde Eastwood’un sinemaya yeteri ilgiyi gösterebilmesi.

Daha birkaç hafta önce başarılı yönetmenin, Amerikan kahramanı olmuş bir uçak pilotunu anlattığı filmi Sully seyirciye sunulmuştu. Eleştiriler ortalama bir seyirde olsa da özellikle Amerikalı seyirci filmi beğeniyle karşılamıştı. Eastwood da filminden memnun olmuş olacak ki sıradaki filminde de bir Amerikan kahramanını konu almak için kolları sıvamış. Filme konu olacak şahıs ise Somali’li korsanların arasında 93 gününü sağ atlatabilmiş, Jessica Buchanan.

2011’de 32 yaşındaki Jessica Buchanan Afrika’da gönüllü yardım görevlisi olarak çalışırken Somalili korsanlar tarafından kaçırılıp tutsak edilmişti. Korsanların amacı Buchanan için Amerika’dan 45 milyon dolar fidye almaktı. 93 gününü korsanların tutsaklığında şiddet altında geçiren Buchanan Amerikan deniz komandolarınca bir gece yarısı kurtarılmıştı. 93 günü akıl sağlığını koruyarak geçirebilen bu cesur kadın sadece Amerika değil tüm Dünya gündemine manşet olmuştu.

5487c0788b7ce_-_mcx-jessica-buchanan-0613-2-s2
Görüldüğü üzere Sully’den ve American Sniper’dan daha evrensel bir kahramanlık öyküsüne sahip olduğundan Jessica Buchanan’ı konu alacak film daha fazla ilgi görebilir Dünya genelinde. Tabii bu noktada oyuncu seçimi çok önemli olacaktır. Clint Eastwood filmin senaryo kaynağı olarak Buchanan’ın ve kocasının yaşananları anlattığı Impossible Odds kitabını kullanacak. Senaryoyu Mystic River, Blood Work gibi Eastwood imzalı filmlerin ve Legand, A Knight’s Tale gibi bilinen filmlerin senaristi Brian Helgeland düzenleyecek.

İyi ya da kötü olsun büyük yönetmenlerin filmlerini izlemek her zaman zevkli olmuştur. Onların filmlerini daha abartılı sevebilir ya da daha abartılı yerebilirsiniz. Bu yüzden Jessica Buchanan’ın ilginç hikayesini konu alacak Clint Eastwood filmini ben şimdiden beklemeye başladım. Çıkış tarihi için 2018 söylentileri olduğundan bekleyişim çok da kısa olmayacak.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.