Geçen “Ya filmi sevmeyen olursa, taş gibi DC animasyonları var, onlarla avutalım kendimizi” dediğimiz yazının altında çıkan infialin gölgesinden sesleniyoruz sizlere sevgili okurlar, hoş geldiniz. Bizim derdimiz orada filmden sonra Kara Şövalye’ye ya da Çelik Adam’a dair ümidini yitiren olursa, onlara “Hadi, kaldırın kafaları, üzülmek yok, akşam animasyon izleyin, keyiflenin” demekti. Vay babam, bir yerde film “objektif olarak bir hayal kırıklığı” demişiz ya, abov… Yandı yorum dünyaları.

Biz bu cümlemizin arkasındayız. IMDb’de vizyona girmeden önce (ki, bu noktada bir meram açmak istiyoruz, IMDb’nin bir yerde vizyona girdi diye, başka diğer yerlerde de puanlamaya açması ve bu yüzden bir zibilyon filmin fanboy etkileriyle hayatına 9.9’larda falan başlaması çok saçma değil mi? Taa 2008’den beri böyle bu) 9’larda olan puan, şu an 7.4’e düştü. Metascore’u 40’larda. Rotten Tomatoes %30. Yani iyisi, kötüsü size kalmış. Ama o beklenen destan olmadığı da açık. Görsellik sizin için hikayeden daha ön plandadır, “Batman ve Superman olsun, çamurdan olsun” diyorsunuzdur, canınız sağ olsun. Birileri de başka bir şeyler diyor işte.

Bu deyiş, bizi baya enterese ediyor. Geekyapar semalarında birkaç gündür eleştirmenlerin vahşice Dawn of Justice’i paralamasını konuşuyoruz. Film kesinlikle bir Fantastic Four bir Elektra, bir Catwoman kadar kötü değil. Ama onlara dahi gösterilmeyen bir insanfsızlıkla yerin dibine sokuyorlar filmi. Bunun belli başlı sebepleri var elbette. Süper kahraman filmlerinin altın çağında oluşumuz, filmin DC tarafında bir şeyleri başlatmakla misyonlanan bir iş olması, karakterleri işin içine sokunca otomatikman artan beklentinin yüksekliği… Bunların biri, ya da hepsi. Her neyse, tek bir şey sabit, manşet konusunda hiç elini korkak alıştırmamış yabancı basın. İnanmıyorsanız, alın, bakın.

PS: Sadece bizim de az buçuk da olsa saygı duyduğumuz sitelerin başlıklarını aldık. Hasbelkader Rotten Tomatoes’a girmiş “Amcaoğlu Film Yazıyor Nokta Blogspot” siteleri, ya da ilgi çekmek için abartıya ihtiyaç duyacak siteleri ciddiye almadık. Ayrıca benim ciddi anlamda yanlış bir yargı olarak bulduğum “çok eğlencesiz, iki komiklik yapsalardı da gülseydik, içimiz sıkıldı” argümanlarıyla yüklenen manşetleri de almadık. Batman v. Superman bu. Marvel gevşekliğini denememiş olmaları filmin nadir artılarından biri benim gözümde. 

Tamamsak, buyurun.

 

1. A.V. Club

AV Club

Meali: Batman v. Superman: Dawn of Justice en az ismi inceliksiz.

 

2. Chicago Tribune

Chicago Tribune

Meali: Adaletin Bayışı

 

3. Daily Beast

Daily Beast

Meali: Wonder Woman bile bu akıl almaz keşmekeşi kurtaramıyor.

4. Daily Mail

Daily Mail

Meali: 300 milyon dolarlık süperbatık: Pahalı, zekasız ve ÇOK gürültülü – Batman v. Superman kurtarılmayı hak etmiyor.

 

5. Examiner

Examiner

Meali: Hikaye örgüleri ve aksiyonun uzattıkça uzatan karmaşası.

 

6. Forbes

Forbes

Meali: Batman v. Superman: Dawn of Justice güzel gözüken bir facia.

 

7. GQ

GQ

Meali: Batman v. Superman sizi Batman’den, Superman’den ve Justice League’den nefret ettirecek.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.