Karakterizasyonlarda Esneme Alanı Bırakmamak

4 Clark Kent

DC Comics ve Warner’ın bu konuda rakip olarak kendilerine kimi belirledikleri çok açık: Marvel. Çizgi roman dünyasında hep Marvel DC’nin peşinden geliyordu, sinemada ise tersi oldu. Marvel artık 6 yıllık nurtopu gibi bir sinematik mitolojinin sahibi ve DC’nin o mitolojiyi taklit etmek, o başarıyı tekrar yaşamak istediği çok açık. Bu yüzden de bütün kurşunlarını daha ilk filmden boşaltıyor.

Buradaki en büyük fark ise şu: MCU’da bütün karakterler önce kendi ses ve renklerine kendi filmlerinde kavuşup, Avengers’a o şekilde geldiler. Biz Avengers başlamadan önce Captain America nasıl bir insandır, Tony Stark olaylara nasıl tepkiler verir biliyorduk. Buna rağmen bile önceki filmlerle alakası olmamış Joss Whedon’ın elinde o karakterlere çok uymayan bazı replikler (“He’s adopted”) çıktı karşımıza. Şimdi her şeyin temelini Zack Snyder atacak, diğer yönetmenler işi sonra devralacak. Eğer Snyder karakterizasyonlarında yeterli esneme alanı bırakmazsa, iki şey olabilir. Ya her şey Snyder’ın belirlediği kutuların içinde geçer, ya da Wonder Woman filmi çıktığında “e bizim BvS’de gördüğümüz Diana bu değildi” diye soğuruz karakterden…

 

Her Şeyi Baştan Planlamak

5 Dawn of Justice

Birbirinden bağımsız filmlerle başlayıp büyük filme sonradan varmak yerine büyük filmden başlayıp dibe sırasıyla inmenin bir diğer dezavantajı ise şu: Her şeyi baştan planlamak. Kulağa iyi, oturaklı gelse de tecrübeyle sabittir, bir şeyleri önceden çok sert sınırlarla planlamak, sizi eninde sonunda zamanın gerisinde bırakır; mevzubahis iş tamamen sizin kontrolünüzde gelişen bir şey olsa da.

Bunu en iyi How I Met Your Mother’da görmüştük. Ted ve Robin’in sonunda birbirine kavuşacaklarını planlayan Bays ve Thomas ikilisi, dizinin finalini 2006’da çekmişti. Sonra ne oldu? Robin’in Ted’le değil, Barney ile olan ilişkisi izleyiciler tarafından desteklenen ilişki oldu. Fakat bu virajdan geri dönemeyen dizi yaratıcılarının elinde bir anda koskocaman bir bomba patladı, onlar da dizinin finalinde Anne’yi öldürüp, Barney ile Robin’i boşamak gibi saçma sapan bir hareket yapmak zorunda kaldılar. Evet, Marvel da pek çok şeyi baştan planlıyor. Fakat aynı zamanda kendilerine değişimlere tepki verecek alanı bırakmalarını sağlayan bir “önce tekil filmler, sonra büyük film” mottoları da var. Örneğin şöyle diyelim, Guardians eğer finanssal ve eleştirel anlamda başarısız olsaydı, sizce Guardians 2 3. fazda açıklanır mıydı? Hayır. Ama eğer Gal Gadot Wonder Woman olarak evrensel bir eleştiriye maruz kalsa bile 2017’de gelecek bir Wonder Woman filmi var şu an DC’nin planlarında.

 

Zack Snyder’e Güvenmeye Devam Etmek

6 Zack

Bunu daha önce çok söyledik. Tekrar altını çizmek için, geçmişe ufak bir yolculuk yapmayı yeterli görüyoruz. Vakti zamanında Zack Snyder’ın DC sinematik evrenini yönetmen için doğru adam olmadığına 5 kanıt bulup, sizlere sıralamıştık. Snyder geek dünyasıyla çok hastalıklı bir ilişkiye sahip, senaryo yazma yeteneği gerçekten de insanı üzer vaziyette, görsellik uğruna her şeyi harcayacak bir kapasitesi var ve henüz ne gişe, ne de eleştirel olarak rüştünü ispatlamış değil.

Şahsi kanaatim Snyder’in itici bir insan olduğu yönünde. Ama objektif kanaatim, kendisinin iyi bir sinemacı olmadığının apaçık olduğu. Snyder bir görüntü yönetmeni olsa, alanındaki en iyisi olabilirdi. Gerçekten. Adamın görüntü yakalamak konusunda doğal bir yeteneği var. Ama bu görüntüleri anlamlı bir hikaye kurgusu içerisine doldurmak meziyetleri arasında yok. O yüzden, Batman v. Superman’in yapımcılarının Snyder’a çok fazla güven teslim etmesi, bizim için ciddi bir endişe sebebi. Umarız bazı noktalarda birileri “dur” diyordur adama…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

8 Yorum

 1. Habere baştan sona katılıyorum. Özellikle Snyder ile ilgili olanlara. Nolan bile o kadar başarılı harikalar yaratan yönetmen olmasına rağmen. Batman evrenindeki karakterleri saptırarak resmen saçmalamıştı özellikle Robin konusundaki hatası büyük patlamaydı. Ancak genele baktığımızda ortaya gelmiş geçmiş en iyi ve en etkileyici Batman serisi ile karşılaşıyoruz. Ama WB Snyder’ın eline sorgusuz sualsiz tüm karakterlerin iplerini vermeye devam ederse resmen işkence bir seri ortaya çıkacak. Evreni sıfırlamaları da zaten imkansız gibi bişey. Geriye dönüp baktığımızda ise tamamen çöp bir süperkahraman filmleri serisi ortaya çıkacak. Man of Steel gerçekten başarılıydı bence ama gerek Batman kostümü gerek hikaye akışının nerdeyse birebir The Dark Knight Returns olması, gerek Batman’in yaşı olaylar çok karakterin daha ikinci filmden verilecek olması gerekse Flash karakteri için seçilen Ezra Miller. Zack Snyder’ın sadece fark yaratma peşinde olan beceriksiz bir yönetmen olduğu izlenimini veriyor. Umarım komple ters köşe yapar ama zor gibi gözüküyor. Son olarak berbat bir Batman mükemmel bir Superman var. Umarım ilerleyen günlerde özellikle Batman’in daha tatmin edici promolarını görürüz şuana dek Batman’de mükemmel gözüken tek şey Batmobile.

 2. Dc universe batman yüzünden seviyorum diğer kahramanlar cazip gelmiyor ama artık dc nin başında kim varsa 2008’de marvel tek tek karakterleri çıkarmaya başladı sen niye duruyosun kardeşim bari avengers çıktığında galiba 2012 idi o zaman bir kaç tane hero çıkarsaydın şuan 2015 az kaldı şimdide justice league yapardın niye bu kadar gece attın filmin süresi yetmez hemen hemen 10 hero var desen 10 dakikadan orjin hikaye anlatmaya kalksan film biter zaten affleck kişiliğini seviyorum ama batman için seçilmiş en iyi kişi değil bir kere supermandan uzun nasıl olur böyle bir şey neyse filme kötü demiyorum ama beklentim yok bunun sebebi zack snyder

 3. Yazdıklarınız bence çok boştan her yönetmenin kendini kanıtlama evresi vardır. Zack eğer Batman v. Superman filmini yapamaz ve beğenilmez ise Warner Bros. fişini rahatlıkla çekecektir. Peki Zack bunun farkında değil mi? Tabiki de farkındadır ona göre bu filme şekil vereceğini düşünüyorum.

 4. Ne yazık ki, DC’nin sinematik universe ilgili açıkladığı herşey tedirgin ediyor. Ellerinde Marvel’dan çok daha fazla bilinirliğe sahip karakterler var ve herbiri küçük dokunuşlarla nerdleri kalbinden vurma potansiyeline sahip ama ne yazık ki Warner hala klasik sinema pazarlama mantığıyla yaklaşıyor. Haberdeki her başlığa katılıyorum ve arttırıyorum; casting konusunda karaktere uygunluktan çok farklı kitlelere hitap etme tercihleri karakterlerin özünden fazla kopmasına sebep olabilir. Dark Knight Returns tek başına uyarlansa harika olabilecekken, işin içine farklı karakterler katıp kaynak materyali de çorbaya çevirme olasılıkları yüksek. Seçtikleri oyuncuların kendileri aşmaması durumunda oynadıkları karakterlerin bir karikatürü haline gelmeleri içten bile değil. Daha liste uzar gider. Snyder yanlış tercih ve önünüzde Man of Steel gibi olumsuz bir örnek var (son dövüş sahnesinde Metropolis’i yerlebir eden adama Superman denmez. Sürekli ne zaman dövüşü kalabalıklardan uzağa taşıyacak diye bekle bekle bir hal oldum, ki masumları korumak Superman’in dayandığı temellerdir.). Neden DC Universe’i nerd kültüründen anlayan (Kevin Smith boşta diye biliyorum ben) birine teslim etmezler hiç anlamadım, anlamıyorum..

 5. Zack konusunda eleştirimi şu paylaştığınız öbür haber linkinde paylaşmıştım yine tekrarlamayacağım ama siz bu adamı çok yanlış tanımışsınız. Herhangi bir Geek’i çekip çevirin size daha sadık bir Watchmen uyarlaması yapılamazdı dedirtecektir veya 300 filminin vakti zamanında sinema için nasıl bir etkisi olduğunu anlatabilecektir. Zack bence çizgiroman muazzamlığını yansıtmak için mükemmel bir isim. Ya bu adam Watchmen’deki çerçeveleri bile birebir yapmış biri lütfen bok atmayı bırakın şu adama.

 6. Öncelikle sormak istediğim Watchmen filmi daha iyi nasıl olabilirdi?

  İkincisi Marvel’i taklit ediyor bu yüzden tüm kurşunlarını baştan döküyor demişsiniz, çokmu zordu bu yıl wonder woman çıkacak 5 ay sonra man of steel 2 çıkacak sonra 1,5 yıl sonra Batman ve Superman çıkacaktı demek ? O zaman daha çok ilgi çekebilirlerdi sizin matığınızla.

  DC tam tersini yapıyor ellerinde mükemmel bir başlangıç var zaten taklite ihtiyaçları yok Kara Şövalya serisi tabiki…

  Şimdi Marvelin Avengers filminde en çok sevilen karakteri açık arayla Hulk değilmi? peki Hulk için bir temel oluşturuldumu Avengersden önce Bana ve E.Norton’un vasat filmlerini adamdan sayıyorsan ayrı tabi… Captan Americanın da orjinine ihtiyaçları yoktu klasik “hayallerdeki” mükemmel amerikan askeri bunun orjini olsa ne olacak olmasa ne olacak.

  Görsellik demişsiniz pardonda Avengers filminde bir derinlik vardıda ben mi kaçırdım acaba klasik iki tane espri ve alabildiğine görsellikti benim izlediğim film, sizin izlediğiniz nasıldı bilemiyorum. Kötümüydü hayır tabikide çok eğlenceliydi 3 defa izledim sinemada evde izlediklerimde cabası…

  Ben bu filme gidip son dakikasına kadar zevkle izleyeceğimi dusunuyorum gerisi teferruat şu anda.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.