Ben Affleck’in bir süredir DCEU ile çok enteresan bir ilişkisi var. Yapımcılığı ve senaristliğiyle Oscar kazanmış, yönetmenliğiyle kazanmaması ise Argo döneminde herkes tarafından ağız birliğiyle ayıplanmış bir sinemacı olarak DCEU’ya çok garip bir mevkiden girdi Affleck. Onun Batman olması ilk etapta pek çok hayran için bir sinir harbi sebebiydi. Fakat Snyder’ın filmi çıkıp, kendisi hariç hemen her şey hayranlar / eleştirmenler tarafından parça pinçik edilince, bir anda kurtarıcı mevkine geldi.

O ve DC eşrafından birkaç kişi, Snyder’ın üzerine üst akıl olsun diye bir ekip olarak DCEU’nun başına atandı. Biz de sevindik bu olaya. Affleck şüphesiz iyi bir etki yaratacaktı DC sinematik evreninin üzerinde. Ancak üç farklı filminde, beş farklı yönetmen eskiten Warner Bros öğütücüsüne Affleck de dayanamadı. Amerikalı sinemacı geçtiğimiz aylarca projeden yönetmen olarak geri çekildiğini açıkladı. Onun yerine de bir süre sonra yeterli bir aday bulundu zaten.

Fakat şimdi daha sert bir dedikodu dolaşıyor. Denen o ki, Ben Affleck DC evreninden komple ayrılmak istiyor. Bu dedikoduyu bize getiren kişi Collider’ın podcast’inde konuşan John Campea. Yüzde yüz olmadığını kendi de belirten Campea, Affleck’e ve Warner Bros’a yakın üç kaynaktan almış bilgisini. Söylenen o ki, Affleck’in yerine dümene geçen Matt Reeves filmi tekrar bir baştan yazmak istemiş. Affleck de buna bağlı ya da değil, oyuncu olarak da bağlarını koparma kararı almış bunun ardından.

batman-tactical-suit-brightened-199827

Benim Hollywood’da kaynaklarım yok. Warner ofisinde çalışan kimseyle konuşmadım. Ama mantığıma yatan şey bir süredir buydu. Affleck’in Dawn of Justice’le gurur duymadığı cümle aleme malum bir durum. Dahası, Affleck’in DC sonrası yazıp yönettiği ilk film de bu işlerle aynı yıl çıktı, ve gişede de, eleştiri köşelerinde de yere çakıldı. Affleck kafasında bunları mutlaka birleştiriyor olmalı. Kariyeri en son 2016 kadar metrik kötü bir yıl geçirdiğinde, yine tüm olaylar bir süper kahraman filminin ardından cereyan etmişti. Amerikalı aktörün oradan kendini toparlaması birkaç yıl ve birkaç film aldı. Tekrar o topa girmek istememesi çok doğal.

Hikayesel bir bakış açısından, DCEU için de kotarılamayacak şey değil. Filmlerin birinde karakteri öldürür, yerine Dick’i, Terry’yi falan koyarsınız. Dev risk değil. Warner Bros yönetimi az buçuk ileri görüşlü hareket ederse, zaten Affleck’i zorla tutmanın anlamsız olduğunu görüp yol verecektir. Çünkü Affleck’in yönettiği bütün filmler Warner Bros için çıktı. Warner Bros’a son on yıldaki tek En İyi Film Oscar‘ını Affleck kazandırdı. Neden böyle verimli ve sağlıklı bir ilişkiyi, adamı zorla tutarak harcasınlar ki?

Tabii ki her şey bir dedikodu aşamasında şu an. Affleck gerçekten gitmek istiyor mu bilen yok. Sadece şu var: Affleck toplam dört filminden altı yönetmenin sızarak uzaklaştığı, üretim strüktürü radikal değişikliklere maruz kalmış, ne eleştirel ne de finanssal açıdan beklentileri karşılayamamış ve kariyerinin en kötü senelerinden birine sebebiyet vermiş seriden kaçmak isterse, kimse de adama durup “Aga n’apıyorsun?” diyemez.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.