Bugün bir şey fark ettim. Disney bir döngü firması. Gerçekten. Bakın, adamlar yeni bir fikir ortaya atıyorlar, bunun filmini yapıyorlar, çok tutuyor. Ondan sonra devamını çekiyorlar, yan filmini yapıyorlar, oyunu çıkıyor, minderi satılıyor, donunu giyiyoruz derken her sene yeni bir ürünü çıkıyor bu markanın. Bir noktadan sonra o kadar çok şey geliyor ki, o kadar çok süre geçiyor ki, ilk çıkan şey eski kalıyor. İşte o noktada da basıyorlar “yeniden hayal ediş” etiketini, yeni bir çabaya girişiyorlar. Sonra ver elini baştan döngü.

Bunu bugün fark ettim, zira Peter Pan’in hikayesi herhalde bundan daha iyi bir şekilde anlatılamaz. Çizgi filmlerin elle gerçekten çizildiği günlerde yapılan animasyon filme tonla kitap, dizi, lunapark atraksiyonu, oyun, masaüstü oyunu, buz müzikali falan yaptılar. Ondan sonra tak diye Return to Never Land çıktı, berisinden Tinker Bell serisini getirdiler, Jake and the Never Land Pirates geldi gitti bir ara… Vakit artık “yeniden hayal etme” zamanıydı ve en sonunda o da oldu.

tinker-bell

Yalnız pek de beklemediğiniz bir yerden. Evet, film Disney’nin son zamanlardaki Cinderella ve Beauty and the Beast akımı gibi canlı çekilmekte, fakat bu iki filmden daha ziyade, Disney’nin yine son yıllarda piyasaya sürdüğü bir diğer “canlı” peri masalı filmini andırıyor: Maleficent. O film gibi karanlık değil Tinker Bell, ama aynı o film gibi klasik bir hikayeyi başka bir karakterin gözünden anlatmayı amaçlıyor. Zaten adı Tinker Bell olan bir karakterle ne kadar karanlık olabilirsiniz ki?

Tinker Bell’i Oscar ödüllü aktris Reese Witherspoon oynayacak, senaryoyu ise Finding Dory’nin yazarı Victoria Strouse hazırlıyor. Henüz bir yönetmenle anlaşılmış değil; ve vizyon tarihi de belli değil. Filmin “ortalama” bir bütçeyle çekileceği belirtilmiş sadece. Bu bütçenin bir bölümünün Reese Witherspoon’a gideceğini düşünürsek, makul olan efektlerin çok da abartı olmayacağını beklemek olur. Ama zaten bir filmi iyi yapan efektleri değildir hiçbir zaman, bakarsınız buradan çok naif, özel bir iş de çıkabilir. Bekleyip görmek lazım. O dakikaya kadar tartışalım, siz ne diyorsunuz bu habere?

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.