Marvel Cinematic Universe filmlerinin gişelerini kıyaslarken elbette ayırdığımız iki kulvar var: Devam filmleri ve ilk filmler. Tutup da Iron Man 3 ile Ant-Man’in gişesini kıyaslamak tartışmasız derecede anlamsız bir hareket; özellikle de bu saatten sonra Marvel’ın ortaya koyacağı tüm ilk filmlerin çizgi roman evreninin –Spidey hariç– C ve D listelerinden gelme kahramanlar olacağı gerçeğini hesaba katarsak. Zira çizgi dünyanın A ve B liste kahramanlarının hepsi ya MCU’da galalarını yaptılar, ya da hukuki olarak beyaz ekranda Fox’a aitler.

Dolayısıyla Doctor Strange’e “büyük başarı” derken, ki diyeceğiz, kıyasımızı Civil War ile yapmadığımızı bilin. Scott Derrickson’un yönettiği film, geçtiğimiz haftasonuda tüm dünyada 103.2 milyon dolar gişe elde ederek toplam hasılatını 492.6 milyon dolar civarına çekti. Bu, şu an itibariyle Sorcerer Supreme MCU filmleri arasında gelire bakıldığında 11. Film demek oluyor. Strange’in altındaki filmler Thor, The First Avenger ve The Incredible Hulk. Üstünde kalan ve muhtemelen geçeceği filmler ise Ant-Man ile ilk Iron Man.

DoctorStrangeTildaSwinton

Ant-Man’in toplam 520 milyon dolar, Iron Man’in ise 585 milyon dolar hasılatı var. Onların bir üstünde duran Iron Man 2 de 623 milyon dolar hasılata sahip, bir üst tarafta da 644 milyon dolar ile Thor: The Dark World var. Strange’in son on Marvel filmine kıyasla hafta sonları arası düşüşü en düşük olan iş, yai bu üç filmi geçmesi neredeyse kesin gibi. Peki üstündekiler? Yani Winter Soldier ve Marvel’ın şimdiye kadarki en başarılı ilk filmi olan Guardians? İşte filme büyük başarı dememizdeki gerçek sebep: Strange onları da geçebilir.

Marvel’ın şu anki büyük milyar dörtlüsü Civil War, Iron Man 3, Age of Ultron ve Avengers’a yetişmesi mümkün değil Strange’in. Ancak bu hızla giderse, uluslararası kâr bakımından avantajıyla Winter Soldier’ı da, Guardians’ı da geçecek gibi duruyor. Hatta ömrünü, 800 milyon dolar civarında kapatıp, Marvel’ın en fazla gelir getiren 5. Filmi olması çok muhtemel. 2016 bazında da, X-Men: Apocalypse’i kesin geçecek, Deadpool ve Suicide Squad’ı en azından zorlar, Batman v. Superman’e ise muhtemelen dokunamaz.

Peki nasıl yaşandı bu başarı? Elbette büyük oyuncu kadrosuna pastadan okkalı bir pay vermek gerek. Cumberbatch, Mikkelsen ve Swinton genç ve yaşlı nesilde karşılığı bol isimler. Ama bana soracak olursanız, başarısının en büyük sebebi, özgün olması. Biliyorum, biliyorum; orijin hikayesi yirmi bin kez gördüğümüz şeyler. Ayrıca filmin bariz Matrix, Doctor Who ve Inception ilhamları da ortada. Ancak yine de, senenin en beğenilen süper kahraman filminin süper kahraman filmlerini tiye alan film olduğu bir iklimde, tüm kabahatlerine rağmen en azından görsel olarak muadillerine benzemeyen Strange, bence insanlardan bir “Kanka kesin izle, çok acayip şeyler yapmışlar” önerisi almıştır. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.