Şimdiden açık ve net bir şekilde konuşalım; bu okuyacağınız haber yüzde yüz doğru; resmi açıklaması yapılmış, basın bültenleri yollanmış bir duyuru değil. Ama resmi açıklamalar dışında geri kalan tüm duyumlar arasında en sağlamlarının çıktığı bir yerden geliyor: Latino Review. Bizim Slashfilm’de gördüğümüz, onların da dedikodu dağıtımının ağa babası Latino Review’dan aldıkları habere göre, Marvel ve Sony’nin ortaklaşa yapacakları Spider-Man filmi için bir yönetmen bulunmuş bile. Ve, sevgili dostlar, isim çok tanıdık.

Öncelikle şunu not geçelim, bahsi geçen şey 28 Temmuz 2017’de vizyona girecek olan tekil Spider-Man filmi. Bildiğiniz gibi Spidey MCU’ya bundan önce, muhtemelen Captain America: Civil War’da giriş yapacak. Henüz o hikayenin detaylarını bilmiyoruz, zira Marvel’ın ağzı Sony’den belli ki daha sıkı. Fakat Spider-Man filmiyle ilgili birkaç şey sızdı. İlk olarak, filmin senaryosunu yazma ve yönetmenlik koltuğuna oturma görevlerini Drew Goddard‘ın üstleneceği söyleniyor. Goddard ismi tanıdık geliyor mu? Gelmeli. Kendisi Sinister Six filmini yönetmen uğruna görevini bırakmadan önce Marvel için Daredevil’ı yapmak üzere House of Ideas ile masaya oturmuştu. Ondan öncesinde de Whedon’ın kanatlarının altında geçmiş bir kariyeri var. Buffy ve Angel’da yazarlık yapan Goddard, Whedon’un senaryosunu yazdığı korku / komedi filmi Cabin in the Woods’u çekmişti.

4299397-spidey

Bunların hepsi iyi güzel, peki kesin mi? Hayır. Drew Goddard çıkan açıklamaların üzerine resmi bir açıklama yapıp çok ılık bir ağızla haberleri reddetti. Fakat Latino Review duyumunda öyle ısrarcı, Goddard’ında reddi öyle inandırıcılıktan uzak ki bizce olay sadece vaktinden önce sızmış bir habere resmiyet kazandırmak için oyalama taktiklerinden ibaret. Bize soracak olursanız, yakında sağlam bir Spider-Man bilgi bombası bırakacaklar ve her şeyi ona saklamaya çalışıyorlar. Filmin ismi de dahil.

Fakat o da sızmış vaziyette. Latino Review’ın haberine göre filmin adı, kendisini önceki üçlemelerden ayırmak adına The Spectacular Spider-Man olacak. Dürüst olayım, ben The Ultimate Spider-Man demelerini tercih ederdim. Sadece Miles Morales’i büyük ekranda görmek istediğimden değil, Ultimate ismi çok fazla şey sembolize ediyor. Bir kere, isim isabetli, bu muhtemelen gördüğümüz nihai Spider-Man uyarlaması olacak. Üstüne üstlük, MCU’nun en çok nemalandığı evren Ultimate evreni. Ve tabii ki, ilk yaradılışı bakımından da bu filme benzerlik gösteriyor. Önceki Spider-Man’leri bir kenara bırakıp, “bu sefer doğru düzgün başlayalım” mantrasıyla yazılan bir hikaye. Siz ne diyorsunuz? Goddard doğru tercih mi? İsim isabetli mi? Yorumları alalım!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

41 Yorum

 1. miles OLMAYACAK ısrarla miles yazıyorsun admin sony ve marvel açıklama yaptı PETER PARKERIN HİKAYESİNİ BERABER ORTAK ELE ALACAĞIZ DİYE neden ısrarla miles yazıyorsun milesin olabilmesi için peterin ölmesi gerek ve 616 evreninde gidiyor marvel filmleri o yüzden PETER PARKER OLACAK insanların kafasınıda karıştırma

 2. Civil War da neler olacağı zaten malum, fazla girmeye gerek yok. Morales olayı için peter çok fazla yıprandı filmler ile. Yıprandı dediysem kötü anlamda değil fazla kullanıldı zaten sony 3. filmlerde anlaşmaları bozup işleri batırmayı sever ondan acaba kaç film MCU da kalır demekte fayda var. Örnek verirsek Sam Raimi’nin planladığı uzun soluklu örümcek adamı hikayesini 3. filmde durup dururken hikayeyi bitirmesini istediler, oda mecbur venom’u ekledi yoksa venom soraki filmdeydi. İnanılmaz Örümcek Adamda da aynı şeyi yaptılar 2. filmde senaryoyu değiştirdiler, M.J. çekimler yapıldığı halde filmden çıkarıldı. İş Sony olunca pek güvenilmiyor.

  MCU da yeni bir köken hikayesi de görmeyiz bence, The Incredible Hulk daki gibi hızlı bir geçiş olur, artık ben amca her şekilde öldü yazıktır adama birde uçaktan falan atarlar neme lazım.

  Morales gelir mi dersen bunu söylemek için çok erken, Marvel MCU da 616’yı temel alıyor, Demir adam, Kaptan Amerika, Avenengers, Age of Ultron, Civil War, Thor Ragnarog vs. hepsi 616 daki olaylar, bu işin dış pazarı var genel kitle Peter’ı tanırken Morales’e çok bulaşmazlar herhalde. Ülkemizde bile Morales’in serisi yayınlanmadı, herkes internetten edindiği bilgiler ile tanıyor. Nick Fury olayı ise ayrı bir durum, ultimate Nick Fury orjinalinden çok daha fazla tuttu ve hayranları anket yapıp Samuel Jackson’ın nick Fury’e benzediğini onun filmde oynamasını istediler bu sebeple katıldı evrene konuk oyuncu olarak. AoU da bile çok az bir rolü olacakmış, yani Evrenin temel taşı değil.

  Spiderman’in MCU’ya katılmasının en büyük artısı 2-3 film sonra hikaye başa dönecekmi korkusunu bitirecek olması, eğer peter ile başlarlarsa konunun ilerlemesi için onu öldürüp yerine morales’i getirirler belki yani artık önleri açık.

  Ama bence Morales için hevesli olunmamalı. Okadar da doğru bir karar değildir, Gidipde Spiderman yapıldı, Amazing Spiderman yapıldı sırada Ultimate Comics Spiderman var diye hesap edersek o iş biraz zorlama olur. 2003 de Hulk 2008 de The Incredible Hulk filmi çekildi orada başka hulk kullanılmadı, Spiderman de de kullanılmama ihtimali yüksek.

  Dersenki zenci oyuncu eksiği var avngersda Nick Fury ve Falcon, Rhodey var zaten Kara Panter filmi de geliyor Avenegers ve Illuminati’ye katılmak için. geriye 5 erkek 1 kadın kaldı.

  Ayrıca Spiderman Avengers üyesi diye sağda solda yazan arkadaşlara hitaben şunu hatırlatayım, Spiderman Avenegers Üyesi değildir, hiçbir zaman da olmadı. Avengers ile ortak çalıştığı zamanlar oldu sadece, Avengers dağıldıktan sonra New Avengers ve Secret Avengers üyesi oldu.

  Ultron Filminin After Credit’inde Thanos görülür bence. Age of Ultron filminde de bir Infinty Stone mevcut malum ayrıca iç savaşada atıfta bulunurlar, belki son anda bir ekleme yaparak havada ağ atan bir spiderman görürüz MCU’ya geliş şerefine. İç Savaşın çekimleride daha başlamadı Spiderman’in rolü arttırıladabilir.

  Youtube daki bir kanalda izlemiştim MCU için doğrudan 616 ele alınıyor zaten, fox ve diğer firmalarda Ultimate evrenini kullanacak böylece telif çatışması olmayacak şeklinde birşeyler geveliyorlardı. Bu bağlamda fox da Yeni Fantastik Dörtlü filmini Ultimate Evrenine adapte etmiş (sitemizdeki yazıdan bakabilirsiniz) böylece daha rahat hikayeler yazabilecekmiş ve herzaman denk gelinen bu hikayeyi mahvettiniz olayı ortadan kalkacakmış.

   • g0k0 benim ordaki zaten koç 😉 o yazının altına şimdi demir45 yazayım istersen altyazı.org da ne dersin

    • Arkadaşım müneccim değiliz aynı kişi olup olmadığını bilelim,hiç olmazsa burayada ekledin bari daha önce yazdıgın yerin linkini ekleyip burda da yazdım diyeydin.

     • ielasimov

      hayırdır normalde tüm yorumlarını kendin beğenirsin boş kalmış bu

     • Arda Wyatt

      Bende kaç haftadır bakıyom,bir anda 1200’lerde beğenme.5-6 aydır disqus varsa olur derimde,profilini gizlemiş o yüzden bakamıyom.

 3. Latino Review’in iddiaları bunlarla sınırlı değil. Filmde Iron Man ile Sinister Six’in önemli yer tutacağını ve daha önce planlanıp Disney ile anlaşma sağlanınca iptal edilen Sinister Six projesi için bir açık kapı bırakılacağını söylediler. Ayrıca filmin lisede geçeceği ve buna uygun olarak uzun süre rolü devam ettirebilecek genç bir Spider-man seçileceği de iddialar arasında.

  • Tam geektyranttan çevirip yazacaktım benden önce davranmışsın! Yalnız demiradamla dövüşeceği belirtilirken bu kendi filminde mi olacak yoksa civil warda mı olacak kafam karıştı.Ayrıca lise çağında birinin olması demek peter parker olacağına bir iaşret olabilir mi?

   -No new origin story, Spidey exists from the beginning, taken as a given
   -New actor, probably an unknown, he will be specifically based in High School and they want him to be able to grow up into the role. The thought being if this works, Spidey can do multiple trilogies for years ala Harry Potter.
   -A major part of the first film will involve Spider- Man fighting Iron Man and then trying to pass the “audition” to join the Avengers
   -The first film will involved the Sinister Six coming together with the thought to later maybe spin them off.

   • Sinister Six filmi ilk duyurulduğundan beri şunlar Avengers’la kapışsa ne güzel oluyor diye düşünüyordum, artık bu hayalim daha gerçekçi oldu.

   • Lisede geçmesi Spider-man kostümünün içinde kimi göreceğimize dair pek ipucu vermiyor bence, onun için biraz daha beklemek lazım. Yalnız Miles Morales olsaydı isim olarak Ultimate Spider-man tercih edilirdi gibi geliyor bana, yine de isim çok belirleyici olmaz elbette. Spidey’in kendi filminde Iron Man ile dövüşeceği iddia ediliyor, fakat ardından Avengers’a dahil olmaya çalışacak olması bunun ciddi bir dövüş olmayacağını gösterir nitelikte.

    • Senin yazdıklarından milesin 13 yaşında olduğunu okumuştum,ben milesi hiç okumadığım için bilmiyorum, burda da lise denince peter olma ihtimalini çıkardım;yinede bir umut işte 🙂

     • Miles 13 yaşında Spider-man oldu ama o zamandan bu yana serisinde 1 yıllık bir zaman atlaması yaşandı, ayrıca geçen sene Ultimate Spider-man #200 sayısıyla Peter Parker’ın 2. ölüm yıl dönümü anıldı. Bahsettiğim zaman atlamasının ardından da biraz daha olgun çizilmeye başladı, yani büyümeye devam ediyor. O sebeple liseli bir Miles görmemiz çok da şaşırtıcı olmaz. Öte yandan ana evrende de Ultimate evreninde de Peter lisede Spider-man kostümünü giymeye başlıyor, ama Ultimate evreninde bu 15 yaşında gerçekleşirken ana evrende 18 yaşında gerçekleşiyor. Yani dediğim gibi lise olayını bir ipucu olarak değerlendirmek zor. Siyahi bir Peter görmeyelim de o yeter bana şu durumda 🙂 .

 4. Miles olmaz diyorum imkanı yok akıl var mantık var yani allah aşkına adamların eline ilk defa spiderman işleme fırsatı geçmiş hemde altın çağlarında ne milesi yani.

  • abi ilk gün dedim bu haber şişirme diye miles haberi için admin şişiriyor dedim PETER PARKER yeni örümcek 🙂

   • kesinlikle marvel o riske girmez siyahi bir örümcek adam düşünemiyorum yeni örümcek adam serisinin en sevdiğim yani galiba robert downey jr filmde olucak olması 😀

 5. Bence, Avengers: AoU sonrasındaki post-credit scene’de Peter’ın laboratuvar gezisi, örümcek tarafından ısırılışı filan sahnesi hemen 1-2 dakikada anlatılmalı, sonrasında Marvel: One Shot çıkarılıp, ben amcanın ölümü, Peter’ın Spider-Man olması filan kısaca 15 dakikada anlatılmalı. Sonra Cap.America: Civil War’dan 2 hafta önce Netflix’de 6 bölümlük bir Spider-Man dizisi yayınlanmalı, evet bu dizinin yapımı zor olacak ama, Civil War’a da daha var yani. Dizinin bu ilk 6 bölümünde, 1 bölüm spidey macerasına başlama, 4 bölüm sinister six üyelerinden 4’ünü tanıtma, 1 bölüm civil war’a hazırlık olmalı. Sonra Cap. America: Civil War’un çıktığı gün dizinin 7. Bölümü yayınlanıp, bunda da Civil war sırasında Peter’ın yaşadığı birkaç olay anlatılmalı, bundan 2 hafta sonra ise Civil War sonrasını anlatan 6 bölümü daha yayınlanmalı, tabi bu 6 bölümün ikisi de kalan iki sinister six üyesini tanıtmaya ayrılmalı, böylece tek sezonluk, 13 bölümlük bir dizi yapılarak bitirilmeli. Sonra da zaten Spider-Man filmi çıkacak ve büyük ihtimalle sinister six vs. spider-man tarzı birşey olcak. İstiyorlarsa da, bu filmin sonunda Peter’ı öldürüp, Miles Morales post-credits scene’i ekleyip, ikinci sezon spider-man dizisini Miles Morales’li çekip, Spider-Man’in hem Peter hem de Miles halini herkese sevdirebilirler. He diyorlarsa Peter iyi devam edelim onunla, Peter Siniter six’i yener, film öyle biter, ben tabi Miles’ın olmasına daha çok sevinirim gibi geliyor bana. 🙂

  • Şu yazdıklarına katılıyorum keşke yapsalar sony nin yediği haltları temizlemiş olurlar.Civil warda oynadığınıda kabul ederek…

   “Bence, Avengers: AoU sonrasındaki post-credit scene’de Peter’ın laboratuvar gezisi, örümcek tarafından ısırılışı filan sahnesi hemen 1-2 dakikada anlatılmalı, sonrasında Marvel: One Shot çıkarılıp, ben amcanın ölümü, Peter’ın Spider-Man olması filan kısaca 15 dakikada anlatılmalı. Sonra Cap.America: Civil War’dan 2 hafta önce Netflix’de 6 bölümlük bir Spider-Man dizisi yayınlanmalı, evet bu dizinin yapımı zor olacak ama, Civil War’a da daha var yani. Dizinin bu ilk 6 bölümünde, 1 bölüm spidey macerasına başlama, 4 bölüm sinister six üyelerinden 4’ünü tanıtma, 1 bölüm civil war’a hazırlık olmalı. Sonra Cap. America: Civil War’un çıktığı gün dizinin 7. Bölümü yayınlanıp, bunda da Civil war sırasında Peter’ın yaşadığı birkaç olay anlatılmalı, bundan 2 hafta sonra ise Civil War sonrasını anlatan 6 bölümü daha yayınlanmalı, tabi bu 6 bölümün ikisi de kalan iki sinister six üyesini tanıtmaya ayrılmalı, böylece tek sezonluk, 13 bölümlük bir dizi yapılarak bitirilmeli”

 6. Marvel-Sony anlaşmasını haftalar önceden sızdıran bir reddit kullanıcısı dün akşam “Dylan O’Brien ile anlaşma yapıldı. Yüzde yüz o.” demiş.

  • işde bu be PETER PARKER OLACAK DİYE EN BAŞINDAN DİYORUZ ama ısrarla miles olcak diyenler var hala 😀

 7. Sen Daredevil serisini Sinister Six yapıcam diye bırak, sonra Sony Marvel’la anlaşsın, sana da Spider-Man düşsün. Bazı insanlar şanslı azizim. Doğru tercih olur gibi duruyor. Çünkü hem Whedon’la daha önce çalışmış, onun vizyonundan etkilenmiştir diye düşünüyorum. İkincisi yazarlık yaptığı işler süper işler, tam da Spidey’nin gitmesi gerektiğini düşündüğüm yola fazlasıyla uygun işler. Tek tereddütüm filmografisinin çok sağlam olmaması. Ama Marvel filmlerinin yönetmenleri zaten çok büyük işlere imza atmış insanlar olmuyo genelde. O yüzden şimdilik önyargısız yaklaşıyorum kendisine. 🙂

 8. Spidey’in solo filminde Avengers’a girebilmesi için seçme tarzında Iron Man ile bir dövüş sahnesi planlanıyor.

 9. Mehmet Alperen Ülgey Cevap ver

  Amazing yada The Spectacular Spider-Man olsun fark etmez yeter ki Peter Parker olsun

 10. Ya o değil de, hafifti mafifti ama Spectacular Spider-Man de ne güzel çizgi filmdi ya. Ama onun da yediler başını.

  • Tuğberk Ağca Cevap ver

   Aptal Disney işte gerizekalılar Ultimate Spider-Man kadar gereksiz bir şey için bitirdiler güzelim diziyi. Ben MARVEL’ın Disney olduktan sonra yaptığı işleri beğenmiyorum abi keşke SONY tek başına Spider-Man yapmaya devam etse.

 11. Yekta Fırtına Cevap ver

  Şu film serisine Morlun ve Ezekiel abimizi de ekleseler ya, ne bomba olmaz mı?

  • arkadaşım marvel sinematik evren çizgi romanından bagımsız bunu neden anlamıyorsun abuk subuk yorumlar yapıyorsun izleme beğenmiyorsan sen beğenmedin diye marvel filmleri iptal ediyor şu an hepsi yasta. adamlar 7 yıldır bunu BAS BAS BAGRIYOR ÇİZGİ ROMANLARDAN BAĞIMSIZ FİLMLERİMİZ DİYE sen mümkünse çizgi roman okumaya devam et filmleri izleme ve yorum yapma

   • Yekta Fırtına Cevap ver

    ben ne diyorum sen ne diyorsun. Her yorumun kendince değeri olduğunu bilmeden, oturup ne demeye çalıştığımı anlamadan anca böyle bir yorum yapılabilirdi tebrik ediyorum seni.

    Evet filmler ilk başta bağımsızdı Marvel bi tarafını yırttı bunu söyledi ancak şu anda çizgi roman evrenine baktığımızda hepsine filmlerle parallelik verilmeye çalışılıyor. Şundan da emin ol kötü filmler kesinlikle demiyorum ancak şu filmler az biraz çizgi romanlardan feyz alabilseydi inanılmaz uçuk filmler izlerdik. Sen gene yapılan yorumlara abuk subuk yaftası yapıştırmaya devam et benim dediğimi dünyada söyleyen inanılmaz büyük bir kitle var emin olabilirsin.

  • Dediklerinde haklısın, ama Marvel’in de bunu yapması gerekiyor, bu filmlerden filan kazandıkları para, çizgiromanlardan kazandıklarıyla kıyaslanamayacak bir büyüklükte. Para kazanmadan da o çok sevdiğimiz çizgiromanları çıkaramazlar. 🙁

  • Tuğberk Ağca Cevap ver

   Morlun ve Ezekiel’inki kadar saçma ve kafa ütüleyici, detaysız, mistik, aptal hikayeler okumadım ben. Spider Society ve Inheritors’un Spider-Man’den silinmesi gerek. Böyle dur daha derin büyük çaplı hikaye yapalım da büyüsün bazı şeyler falan diye yapılmış aptalca şeyler. Superior Spider-Man, Spider-Man’in başına gelen en güzel hikaye çünkü Spider-Man’i seviyorum fakat Peter Parker’dan nefret ediyorum artık Superior’ı okuduktan sonra.

 12. İlk üçlemeyi geçtik hadi tamam da sonraki iki Amazing ne olacak? Bu baştan farklı bir Örümcek adam mı olacak yani?

 13. Tuğberk Ağca Cevap ver

  O origin hikayesi gösterilmek zorunda arkadaş. Sıfırdan ve çok uzun soluklu bir seri yapmak istiyorlarsa hiç bir detayı atlayamazlar flashback olur bi’ şey olur yapmak zorundalar. Film de mi yapacaklar Age of Ultron’un sonunda mı olacak bilmiyorum ama olmak zorunda tekrar sıkılarak izlesek bile origin hikayesini anlatmalı o film.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.