Eric Idle

Idle

Always look on the bright side of life şarkısını duymuşsunuzdur muhtemelen. Python sever olmasanız bile duymuşsunuzdur. İşte onun –ve başka pek çok Python şarkısının– bestekarı da Footlights mezunu. Üstelik Idle, aynı Ayoade gibi Footlights’a başkanlık da yapmış. Hakeza, bir sonraki maddemizin konusu komedyen gibi.

 

Hugh Laurie

Laurie

House’daki rolüyle dünya çapında herkesin adını bildiği bir adam hâline dönüştü Hugh Laurie, ve tüm dünya onu ciddi ve dramatik bir aktör olarak tanıdı. Halbuki Laurie, Footlights’a başkanlık etmiş, 1981 revüsünde arkadaşlarıyla birlikte şöhret kazanmış, sonrasında da bu şöhretini Stephen Fry ile kurduğu komedi ikilisiyle pekiştirmişti. House’a gelene kadar Britanya’daki efsane statüsü garantiydi yani. E neticede Footlights mezunu.

 

David Mitchell

Mitchell

Şimdi listemizdeki iki madde, yine alfabetik sıralamadan yan yana geldiler; ancak garip bir tablo oluşturuyorlar. İlk ayağımız David Mitchell, Britanya sınırları dahilinde çok tanınan, ismi ezbere bilinen komedyenlerden biri. Zehirli kinayesi ve güdümlü füze tadındaki çıkışlarıyla Mitchell’ı Brit mizahını takip edenler zaten yakından biliyor. Ancak dünyanın elbette haberi yok. Bir sonraki komedyenimizde ise durum tam tersi.

 

John Oliver

Oliver

John Oliver, Richard Ayoade ile birlikte aynı dönem Footlights’taydı. Hatta Ayoade başkanken, Oliver başkan yardımcısıydı. Beraber skeçler yazıp oyunlar da sergilediler, fakat Ayoade TV rolleriyle Britanya’da yükselişe geçerken Oliver tutunamadı. O da okyanusun öte tarafına geçti, Jon Stewart’ın kadrolu muhabirlerinden biri oldu. Oradan da kendi dükkanını açtı, şimdi haftada bir dünyaya haberleri komik bir dille sunuyor, senede bir de gidip Emmy’sini alıyor. Ama elbette, son maddemiz gibi bir şöhreti katiyen yok.

 

Emma Thompson

Thompson

Evet. Biri senarist, biri aktris olarak iki defa Oscar ödülüne layık görülmüş muhteşem kadın Emma Thompson, o 1981 revüsünün üçüncü üyesiydi. Dönemdaşları ve yakın arkadaşları Hugh Laurie ile Stephen Fry’a katılmayı tercih etmeyip, kendi yolundan gitti. İyi ki de öyle yaptı. Sayesine Footlights rafına iki prestijli ödül daha yerleştirmiş oldu…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.