2021 yılının başında Netflix, alıp başını götürdüğü dijital yayın sektörüne küresel salgının verdiği yetkiyi ekleyerek, bizlerin gözü dönmüş şeklinde yorumladığımız, yetmiş bir yapımı kapsayan bir film listesi yayımlamıştı. Yıl ilerledikçe bizler de bu filmlerin tek tek seyirciyle buluşmasına, beraber tanık oluyoruz. O filmlerden bir tanesi aksiyon-komedi türündeki, başrol kadrosuyla göz dolduran Red Notice idi, geçtiğimiz gün de filmden eğlenceli bir fragman yayınlandı:

Filmin ismi Red Notice ya da Türkçe çevirisiyle Kırmızı Bülten, Interpol’ün yayınladığı, dünya çapında aranan üst düzey suçluları yakalamak için çıkartılan listeye tekabül ediyor. Buradan da yola çıkarak zaten filmin, bir suç öyküsü anlatacağını anlıyoruz. Filmin başrollerinde dünya üzerinde şimdilerde çekilen ve çekilmekte olan tüm aksiyon filmlerinde gözü kapalı ya başrol ya ikinci başrol olduğunu tahmin edebileceğimiz Dwayne Johnsson ile birlikte Ryan Reynolds ve Gal Gadot var. Yazar ve yönetmen koltuklarının, aralarında We’re the Millers gibi severek izlediğimiz başka aksiyon-komedi filmlerini de üstlenen Rawson Marshall Thurber‘e emanet olduğu film, aynı zamanda yatırım ve pazarlama açısından Netflix’in en büyük işlerinden biri olarak ifade edilmeye müsait.

Filmin konusu ise FBI bünyesinde profil uzmanı olarak görev yapan dedektif John Hartley’in, Kırmızı Bülten ile aranan ve Psikopos lakabıyla bilinen bir hırsızı yakalamak için, başka bir hırsız olan Nolan Booth ile çalışmak zorunda kalması üzerine şekilleniyor. Sonrası zaten fragmanda görebileceğiniz gibi; başrol üçlünün bir arada olacağı büyükçe bir soygun var, dans pistlerinden ormanlara uzanan kovalamacalar var.

Açıkçası verilen açıklama ve yayınlanan fragmandan hareketle Red Notice üzerine şu an için çok konuşacak bir şey yok, bu hikâyenin birebir aynısını hiç değilse en az on kere izlemişizdir. Özgün bir tarafı çıkarsa filmin, onu da izledikten sonra ayrıca konuşuruz ama açıkçası öyle olacağını hiç sanmıyorum. Alışkın olduğumuz Hollywood aksiyon-komedi formülünde, yine alışkın olduğumuz bir hikâyeyi ama bu sefer Ryan Reynolds ve Gal Gadot ile izleriz. Bu bir olumsuz eleştiri mi? Bence değil çünkü formülün de formül olma sebebi bu; her yaştan ve her kesimden insan olarak bu filmi rahatlıkla izleyip, izlediğimiz esnada da eğlenebilmemiz. Öte yandan fragmanda bir-iki tanesini gördüğümüz ikili mücadele sahnelerinin bana bile beter gözüktüğünü söylemem lazım, yani bu oyuncuların hepsi kariyerlerinin parlak noktalarında aksiyon filmi çektiler, biliyoruz. O zaman neden böyle kötü kötü olmuş, buradan bir espri mi çıkartacaklar ki?

Red Notice, 12 Kasım 2021‘de Netflix üzerinden izleyiciyle buluşacak. Ne dersiniz, izleyecek misiniz?

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.