Dwayne Johnson’ı bilir misiniz? Eski Amerikan güreşçisi, bir dönemin popüler aksiyon yıldızı olan nam-ı değer “The Rock”, bizim buralara hiç da yabancı değil. Johnson’ın en az bir filmini illa ki izlemişsinizdir; The Scorpion King, Doom, Get Smart, Fast Five, G.I. Joe: Retaliation, Pain & Gain… Dürüst olalım, kendisi ödül törenlerinde pek göreceğimiz bir insan değil. O yönden biraz 80’lerin aksiyon yıldızlarına benzediği aşikar. Sizi gaza getirmek için birebir, ama ötesini arzuluyorsanız başka tarafa bakmanız gerek.

Peki Shazam’ı bilir misiniz? Eski adı Captain Marvel olan nam-ı değer Billy Batson, DC Comics’in en eski karakterlerinden biridir. Aslen 1939’da Fawcett Comics’te yoluna başlayan Captain Marvel, DC’nin açtığı davalardan sonra bir süre durmuş, sonra DC’nin karakteri direkt satın almasından sonra hayatına DC evreninde devam etmiştir. Billy Batson küçük bir çocuktur aslında, fakat Shazam kelimesini telaffuz ettiğinde, sihirle bir süper kahramana dönüşür. New 52 ile birlikte bu sihirli kelime karakterin adına dönüşür, zira DC Marvel ile arasında daimi telif mücadelelerine sebep olan bu isimden muhtemelen sıyrılmak istemiştir.

Bu ikisinin ortak noktası ne? Eğer bir şeyleri çok fena yanlış anlamıyorsak (sadece biz değil, tüm dünya) Dwayne Johnson yeni oluşturulmaya başlanan DC Sinematik Evreni’nde Shazam karakterini canlandıracak. Hatırlayacaksınız vakti zamanında bir Shazam filminin DC tarafından planlandığını haber etmiştik sizlere. Bunun da Comic-Con’da açıklanmasını bekliyorduk. İşte o malum fuar öncesinde Johnson Total Film’e şu açıklamalarda bulundu, biz de Slashfilm’de görüp koyduk:

“Şunu söyleyeyim. Ortada bizim çok yakında açıklayacağımız ve benim oynayacağım bir karakter var. Ve sadece şunu söyleyeyim, kendisi Superman’in güçlerine sahip. Ve Green Lantern da değil bu arada. İnanın bana John Stewart benim çok oynamak istediğim bir karakterdi ama bir Green Lantern versiyonu zaten vardı. O yüzden başka bir yöne gittik. Ama bu karakter Superman’in gücüne sahip. Kafa tutabilir. Kelimeyi söyle yeter. Tüm söyleyeceğim bu.”

Burada üç kilit nokta var: Birincisi, Johnson’ın ısrarla tekrarladığı “Superman’in güçlerine sahip” kısmı. DC’nin Captain Marvel’a açtığı dava karakterin Superman’e çok benzemesi yüzündendi ve yeni ismiyle Shazam, DC evreninde güç olarak Superman’e kafa tutabilen nadir karakterlerden olarak bilinir. İkincisi, Johnson’ın “kelimeyi söyle yeter” beyanı. Bu direkt olarak Shazam’a işaret ediyor. Üçüncü kısım ise Green Lantern beyanı. İlk okuduğumuzda Johnson Ryan Reynolds’a referans veriyor sandık, ama sonra düşündük; Reynolds’ın Green Lantern’ı neden önemli olsun ki? O film zaten hikaye dışı sayılacak kesinlikle. O zaman Johnson neyden söz ediyor? Onun John Stewart’ı oynamasına engel olan şey ne? İşte o zaman ortaya bir cevap çıkıyor: DC/Warner Bros. yeni Green Lantern’ı da seçti. Bu da vakti zamanında haber yaptığımız DC film takvimini iyiden iyiye doğruluyor. Hatırlarsanız, o takvim şöyle bir şeydi:

  • Mayıs 2016 – Batman vs. Superman
  • Temmuz 2016 – Shazam
  • Noel 2016 – Sandman
  • Mayıs 2017 – Justice League
  • Temmuz 2017 – Wonder Woman
  • Noel 2017 – Flash / Green Lantern
  • Mayıs 2018 – Man of Steel 2

Eğer Green Lantern belliyse, Flash da bellidir. Eğer Flash da belliyse, kuvvetle muhtemel DC’nin Comic-Con paneli felaket şenlikli geçecek demektir. Beklemedeyiz.

PS: İlla bir Shazam filmi gelecekse, ricamızdır, bir yerden Alex Ross’u da dahil edin projeye. Nedense bize Shazam’ın en iyi olduğu anlar hep onun elinden çıkıyormuş gibi geliyor.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.