Sinema tarihinde efsane ikililer her zaman vardır. Yönetmen – müzisyen kombinasyonları vardır mesela, dillere destandır, biz de yazmışızdır. Yönetmen oyuncu kombinasyonları vardır; Burton – Depp gibi, Scorsese – De Niro gibi, Smith – Affleck gibi. Ara ara senarist – oyuncu kombinasyonu bile çıkar aradan; Peter Morgan – Michael Sheen gibi. Ama sinema tarihinde efsane bir üçlü gösterin deseniz bana, hiç şüphe etmem, hiç duraksamam; Tom Hanks, Steven Spielberg, John Williams derim.

Yani bu adamlardan daha efsane bir kombinasyon mümkün müdür? Biliyorum, öyle çok da fazla film yapmadılar aslında birlikte. Ama Saving Private RyanCatch Me If You Can ve The Terminal öyle arka arkaya gelen kroşeler gibilerdi ki, benim zihnimde bu üçlü en efsane filmlerin adamı olageldiler bir anda. Fakat her nedense, Tom Hanks Spielberg ile uzun süre denk gelmeyince, bu üçlü de beraber bir film yapma olanağı bulamadı. Neyse ki bu durum değişiyor! Hem de bu sene!

Hanks-Spielberg-Cold-War

Steven Spielberg’in Tom Hanks ile bir film çekeceğini ve bunun Soğuk Savaş üzerine olacağını bir süredir biliyorduk zaten. Fakat en sonunda filmin müziklerini John Williams’ın yapacağını öğrenmiş olduk. Bu film efsane bestakar, muazzam üstat Williams’ın Spielberg’le beraber çalıştığı 27. film olacak. Evet, 27. Aralarında Jaws’ın, Indiana Jones’un, Jurassic Park’ın, E.T.’nin bulunduğu 26 muhteşem film müziğine bir yirmi yedincisi katılacak bu sene.

Filmin adı da belli oldu: Bridge of Spies. Bu isim Potsdam ve Batı Berlin şehir sınırını birbirine bağlayan ve Amerikan ve Sovyet istihbarat ajanlarının sık sık mahkum takası gerçekleştirdikleri “Bridge of Unity” ya da diğer adıyla Gllenicke Bridge’e gönderme yapıyor. Film o köprüde yapılan ilk mahkum takasını konu alıyor. Henüz Türkiye için bir vizyon tarihi yok, fakat film Amerika’da 16 Ekim’de görücüye çıkacak, bize de bundan çok sonra gireceğini sanmıyoruz. En geç 2016 başına sarkacaktır. Ne diyorsunuz peki, heyecan var mı?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.